"Hora porodila myš": Vládní úsporný tarif cupují experti, odbory i hejtmani. Jde o kolaps, říká Kuba
Úsporný tarif, který schválila tento týden vláda a který má za cíl pomoci s rostoucími cenami energií, je terčem kritiky nejen od opozice a odborů, ale i části ekonomů a hejtmanů. "Vláda přišla po několikaměsíčním snažení s drahým a neefektivnim řešením, místo toho, aby využila mnou navrhovaný zákon o cenách a regulovala cenu elektrické energie, na kterou jedinou má vliv," komentoval pro eXtra.cz vládní kroky předseda odborů Josef Středula. "Vzhledem k velikosti problému by ale měla vláda lépe svoji pomoc cílit a neplýtvat zdroje na pomoc těm, kteří ji nutně nepotřebují," uvádí pak ekonom Jan Bittner.
Vláda tento týden schválila návrh takzvaného úsporného tarifu, který pomůže domácnostem s vysokými cenami energií. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 000 korun, letos z toho dostanou domácnosti zhruba 4000 korun. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Ne všichni jsou však z vládního návrhu nadšení. Například Asociace krajů ČR, které předsedá Fialův spolustraník Martin Kuba, v pátek vyslovila pochyby, že bude tento krok účinný, a vyzvala vládu, aby od počátku příštího roku regulovala ceny plynu a elektřiny pro domácnosti. Kabinet by měl podle hejtmanů také určit státního obchodníka s energií a směřovat k tomu, že získá stoprocentní podíl ve výrobních kapacitách firmy ČEZ.
Kuba: Už nejde o krizi, ale o kolaps
"Nárůst cen je tak skokový, že už se nedá mluvit o krizi, ale o kolapsu. Pokud některé komodity tak skokově zdraží, jedná se o kolaps trhu. Náš návrh pro řešení domácností je, že by vláda měla od tarifu, který byl zvolen, přejít od začátku roku k regulované ceně. Nikdo nebude platit víc, než by měla vláda definovat, kolik koncový zákazník zaplatí," řekl Kuba. Dotaci by tak nedostaly domácnosti s cenami nižšími, než by byla regulovaná cena. "Musí se to udělat u elektřiny i plynu. Dotovalo by se prvních 75 procent obvyklé spotřeby v tom domě," doplnil Kuba.
Vláda jedná o celoevropském stanovení maximálních cen i variantách transformace ČEZ, reagoval premiér Fiala. Právní postup, jak stanovit maximální ceny, chce hledat ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), energetická krize může ohrozit politický systém země, varoval.
Středula: Domácnosti to nepocítí a firmy si mají pomoci samy
Někteří však jdou ještě dál a na vládní politice nenechají nit suchou. “Hora porodila myš. Vláda přišla po několikaměsíčním snažení s drahým a neefektivnim řešením, místo toho, aby využila mnou navrhovaný zákon o cenách a regulovala cenu elektrické energie, na kterou jedinou má vliv. Raději se rozhodla utratit desítky miliard tak neefektivním způsobem, že to domácnosti prakticky nepocítí a firmám vzkázala, ať si pomohou samy,” uvedl pro eXtra.cz předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Že by vláda měla dělat více, si myslí i námi oslovený ekonom. "V současné situaci bude potřeba každá pomoc, včetně úsporného tarifu. Vzhledem k velikosti problému by ale měla vláda lépe svoji pomoc cílit a neplýtvat zdroje na pomoc těm, kteří ji nutně nepotřebují. To se týká jak úsporného tarifu, tak i pěti tisíců pro rodiny s dětmi," říká pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner.