11. září změnilo svět: Konspirační teorie, které se o teroristickém útoku na Dvojčata šíří dodnes
Právě uplynulo 21 let od chvíle, kdy byl newyorský Manhattan svědkem brutalitou i rozsahem dosud nepřekonaných teroristických útoků, při kterých zemřely téměř tři tisíce lidí. Bez debat jde o jednu z největších tragédií v novodobé historii, o jejichž strůjcích existuje mnoho důkazů. Přesto se najdou tací, kteří vymýšlejí nejrůznější konspirační teorie o útoku na americká Dvojčata. Jejich seznam nabízí například Wikipedie.
Kdyby se hledal termín pro mezinárodní svátek všech konspirátorů, bylo by datum 11. září 2001 suverénním favoritem. Jen stěží se dá představit tragičtější událost, která by byla různými teoriemi obestřená víc než pád budov Světového obchodního centra. Zatímco svět ještě počítal oběti, internet zaplavili a dodnes zaplavují přívrženci konspirací a šíří zprávy o tom, jak to všechno vlastně bylo. Jejich seznam nabízí například Wikipedie. Probírají je všechna světová média už více než 20 let včetně BBC.
Konspirací se zjevilo skutečně mnoho - od těch primitivních xenofobních až po zdánlivě sofistikované tvrzení ze světa fyziky. Drtivá většina z nich se ale snažila dokázat jedno - za pád budov může americká vláda nebo Izrael. Nic na jejich tvrzeních nezměnil ani fakt, že se k teroristickému činu přiznala Al-Kaidá. Připomeňte si společně s námi hlavní konspirátorské otázky a teorie snažící se vyvrátit oficiální verzi o událostech z úterního rána před jednadvaceti lety.
Proč vzdušné síly zůstaly na zemi?
První základní otázkou je, proč proti uneseným letadlům nezasáhly stíhačky americké armády, která má nejlépe vyzbrojené vzdušné síly na světě. V oficiální verzi stojí, že Severoamerické velitelství protivzdušné obrany vyslalo dvě stíhačky, aby letadla našly. Akce se však nepovedla, protože teroristé vyřadili transpondéry a zmizeli tak z radarů. Konspirátoři to ale vidí jinak. Podle nich dostaly stíhačky od tehdejšího viceprezidenta Dicka Cheneyeho pokyn zůstat na zemi a nezasahovat.
Demolice budov
Dalším opěrným bodem neoficiálních teorií je podezřele rychlý pád budov WTC, do nichž stroje narazily. Oficiální verze uvádí, že nárazy letadel a následný požár poškodily nosné části budov tak silně, až se zhroutily. Konspirátoři toto vysvětlení ale odmítají a tvrdí, že šlo o řízenou demolici díky dopředu umístěným náložím.
Letadla sestřelila raketa
Pro teoretiky zůstává neobjasněnou otázkou i osud dalších dvou letadel, z nichž jedno mělo narazit do budovy Pentagonu a druhé se zřítilo do pole v Pensylvánii. Podle oficiální verze únosce přemohli sami pasažéři a následný chaos na palubě způsobil pád letounu. Odpůrci ale tvrdí, že se po stroji havarovaném v Pentagonu nenašly žádné trosky a druhé jich po sobě zanechalo velmi málo. Teoretici tedy hovoří o zásahu rakety, která způsobila, že trosky letadel se rozptýlily po okolí.
Nebyl tam ani jeden Žid
Stejně paradoxní je tvrzení, že útoky byly součástí většího izraelského spiknutí, které chtělo USA zatáhnout do konfliktu na Středním východě. Teorie uvádí, že na 4 tisíce Židů, kteří ve Světovém obchodním centru pracovali, zůstalo v den útoků doma. O akci byli tedy údajně informováni předem izraelskou tajnou službou Mossad. Toto tvrzení je skutečně šílené. Mezi oběťmi kolapsu Dvojčat byly i desítky Židů a jejich příběhy byly zdokumentovány v televizi i v novinách.
Na konspiračních teoriích staví i některé filmy o 11. září. Například film Zeitgeist: The Movie nebo Loose Change. Překvapivé je, že tyto filmy, založené převážně na výmyslech a konspiracích, se v internetových databázích těší vcelku dobrému hodnocení.