Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

20 let od tisícileté vody: 17 lidí zemřelo, lachtana Gastona to odplavilo do Německa

Povodně v roce 2002.
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
vzpomínka

Je to už dvacet let, kdy Českou republiku zalily ničivé povodně, jež se staly jednou z nejtěžších přírodních katastrof v historii země. Tisíciletá voda roku 2002 zasáhla do života statisíců domácností, vyžádala si 17 lidských obětí, v pražské zoo zahynulo 134 zvířat. Celkové škody se vyšplhaly na 73,3 miliard korun. "Na povodeň  se nelze připravit," uvedl pro Seznam Zprávy ředitel Povodí Vltava Petr Kubala.

Tragické povodně z roku 2002 zasáhly Českou republiku ve dvou vlnách a ta druhá byla razantně ničivější.

První vlna přišla 7. srpna, přívalový déšť postihl podle Wikipedie jih České republiky. Další vlna srážek na sebe nenechala dlouho čekat a 11. srpna došlo na horním toku Vltavy k výraznému zvednutí hladiny a již následující den, 12. srpna, vláda vyhlásila nouzový stav.

Když udeřila druhá vlna povodní, půda už nedokázala velké množství vody pojmout a ta zaplavila Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj. 13. srpna začal platit nouzový stav i pro Ústecký kraj.

Po celé republice bylo do akce nasazeno 24 179 hasičů, z nichž jeden dobrovolný zemřel a dalších 136 se zranilo. Lidé se snažili zachraňovat svůj majetek všemožnými způsoby a pomáhat přijeli dokonce i zahraniční záchranáři z 8 států.

Velkou pozornost poutala i zvířata z pražské zoologické zahrady v Troji. I přes veškerou snahu kvůli povodním zemřelo 134 zvířat, mezi nimi například gorilí samec Pong, slon Kadíra či lachtan Gaston. Toho velká voda odnesla až do Německa, kde zemřel vyčerpáním.

Záplavy v číslech

Během povodní v roce 2002 zemřelo 17 lidí. V 6 krajích byl vyhlášen nouzový stav. Záplavy postihly území o rozloze 17 000 km čtverečních. Celkem bylo postiženo 986 obcí, 10 krajů a 43 okresů. Muselo být evakuováno 225 000 lidí a celkové škody se vyšplhaly na 73,3 mld. Kč. Škoda přes 7 miliard Kč vznikla poškozením metra. Velká voda tehdy zatopila všechny tři trasy, 18 stanic a 19,6 kilometru kolejí.

Na povodeň se podle odborníka nelze připravit

"Byla to největší povodeň v Povodí Vltavy, kterou jsme kdy zaznamenali. Do té doby byly velké povodně v letech 1872 a 1890. Ne že by do roku 2002 nebyly záplavy, byly, jsou a budou, ale šlo o 'menší epizody'. Vltava má dnes průtok nějakých 54 metrů krychlových za sekundu, před 20 lety to bylo 5160 metrů krychlových za sekundu, takže když si to představíme výškově, mluvíme o nějakých osmi metrech. Důležité je ale říct, že se na žádnou povodeň neumíme připravit. Nejhorší chyba by byla, kdybychom se připravovali na povodeň, která byla. Každá další je totiž jiná," svěřil se pro Seznam Zprávy generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, který nemůže vyloučit, že se nic podobného již nebude opakovat. Největším strašákem Prahy má být Berounka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy