25 let od nejstrašlivější povodně v Česku obrazem: Nechala za sebou peklo
Přesně před 25 lety se částí Moravy a východních Čech přehnaly ničivé povodně. Patří k nejhorším v historii samostatné České republiky. Z hlediska počtu mrtvých jsou dokonce nejtragičtější podobnou událostí ve 20. století. Co vše se tehdy podle důvěryhodných zdrojů dělo?
Povodně v roce 1997 udeřily přesně před 25 lety. Způsobily je tehdy neobyčejně intenzivní a dlouhotrvající srážky na moravsko-slezském pomezí. Zasáhly třetinu České republiky, nejvíce Moravu, Slezsko a východní Čechy. Zasaženy byly ale i okolní státy. Z celkových 114 obětí zahynulo podle Wikipedie 56 v Polsku a 50 v Česku.
Počtem obětí jde o nejtragičtější záplavy v českých zemích v celém 20. století. Celkové škody byly odhadnuty na více než 4 miliardy eur, v samotném Česku pak dosáhly 62,2 miliardy korun. Problémem byly zejména nedostatky v systému protipovodňové ochrany, která se začala budovat do dnešní podoby až po této události.
Troubky zasáhla voda znovu
Postiženo bylo celkem 536 měst a obcí ve 34 okresech. Zasažena byla i velká města, například části Ostravy, Otrokovic, Přerova a Olomouce. Symbolem tehdejších povodní se stala obec Troubky nad Bečvou. Zahynulo tam tehdy devět lidí, přes tři sta domů šlo k zemi. Náročná obnova trvala celá léta, před živlem přímo tuto vesnici nic nechrání dodnes.
„Žádné povodňové a evakuační plány obec tehdy neměla,“ vysvětlil pro Deník současný starosta Radek Brázda. Integrovaný záchranný systém tehdy neexistoval tak, jak jej známe dnes, a zásah ztěžovala i špatná komunikace mezi obcemi. Telefonní spojení přes pevné linky nefungovalo a mobily tehdy zdaleka nemělo tolik lidí jako dnes.Povodně zasáhly obec i v roce 2010. Tehdy však na rozdíl od roku 1997 byly Troubky před divokou vodou z řeky Bečvy včas varovány. Lidé se proto podle deníku Blesk stihli evakuovat dříve, než voda opět zaplavila většinu obce.