30 let od první sms: Přistála na dvoukilovém telefonu a měla 15 znaků, co v ní stálo
Přesně před třiceti lety byla odeslána historicky první SMS na světě. Obsahovala přání "Merry Christmas" a z počítače ji poslal programátor Neil Papworth svému kolegovi Richardu Jarvisovi. Na vánočním večírku společnosti Vodafone si ji následně přečetli na dvoukilogramovém telefonu Orbitel 901.
První SMS byla odeslána z počítače
Historicky první SMS na světě poslal 3. prosince roku 1992 tehdy mladý programátor Neil Papworth (52), který pracoval na vytvoření služby krátkých zpráv (Short Message Service) pro svého klienta, společnost Vodafone. Stálo v ní přání "Merry Christmas" a na vánočním večírku ji poté z dvoukilového telefonu se sluchátkem Orbitel 901 přečetl manažer firmy Richard Jarvis.
V souvislosti s vývojem zpráv a dnešním užíváním oblíbených "smajlíků" před pěti lety Neil Papworth představil moderní verzi své první zprávy, která je složena právě jen z pěti emotikonů. "V roce 1992 jsem netušil, jak populární se posílání textových zpráv stane, že z toho vzniknou emoji a že aplikace pro zasílání zpráv budou používat miliony lidí. Teprve nedávno jsem svým dětem řekl, že jsem autorem první zprávy. Až když se na to podívám zpětně, vidím, že vánoční zpráva, kterou jsem poslal, byla klíčovým okamžikem v historii mobilních telefonů," řekl před lety ku příležitosti pětadvacátého výročí Vodafonu.
Koncept SMS tu byl mnohem dříve
Rok po první SMS přišla společnost Nokia s charakteristickým pípnutím, které signalizovalo příchozí zprávu. Samotný koncept krátkých zpráv ale představil Friedhelm Hillebrand z Deutsche Telekom mnohem dříve, roku 1985. Ten také přišel s limitem 160 znaků na jednu zprávu. Tak začaly vznikat všemožné zkratky a vyjadřování emocí pomocí znaků na klávesnicích. Ty později inspirovaly emotikony.
Aukce první SMS jako NFT tokenu
V loňském roce proběhla aukce, na které se vydražila první SMS na světě v pařížské aukční síni Aguttes za v přepočtu 2,7 milionu korun, jak informoval server iRozhlas. Kupující NFT tokenu dostal unikátní repliku původního komunikačního protokolu. Jelikož je ve Francii prodej nehmotného zboží zakázán, dostala zpráva digitální rámeček. Britská telekomunikační skupina Vodafone měla výtěžek věnovat Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.