Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Alkohol za volantem bude jen přestupek, navrhuje Blažkovo ministerstvo. Opilý řidič ale nesmí způsobit žádnou škodu

Opilý řidič srazil ženu k zemi. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
alkohol za volantem

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zásadní změnu v trestním zákoníku týkající se řízení pod vlivem alkoholu. V budoucnu by řidiči, kteří měli v krvi více než jedno promile alkoholu a nezpůsobili žádnou škodu, nemuseli čelit trestnímu řízení. Šlo by místo toho o přestupek, navrhuje novela. Informoval o tom deník Právo.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Antonína Stanislava (ODS) by v situaci, kdy by řidič s více než jedním promile nezpůsobil nehodu, škodu na cizím majetku nebo by někoho nezranil, čelil přestupkovému řízení.

„Je to zatím pracovní návrh, o kterém se bude dále diskutovat. Je tedy takový, že pokud někdo bude mít nad jedno promile a nezpůsobí žádný škodlivý následek, už to nebude trestný čin,“ řekl Právu a dodal: „Aby to byl i nadále trestný čin, už tam bude muset dojít k nějaké poruše, následku, například k havárii, dopravní nehodě, ublížení na zdraví či k větší škodě na majetku jiných osob.

Tresty za přestupky jsou přísné dost

Stanislav rovněž doplnil, že se jedná o snahu dekriminalizovat některé skutky a zmínil časté případy řidičů, kteří byli zastaveni po krátké jízdě s nadlimitním množstvím alkoholu v krvi – například lidé, kteří přejížděli jen pár stovek metrů z restaurace domů či na chalupu.

S návrhem souhlasí i Libor Vávra, prezident Soudcovské unie ČR. Ten zdůraznil, že mnohdy jsou tresty v přestupkovém řízení přísnější než u soudů. Doplnil ovšem, že nový zákon v žádném případě nesnižuje sankce pro opilé řidiče.

„Neutečou vůbec ničemu. I když to bude jen přestupek, dostanou za něj rovnou zákaz řízení, a mnohokrát delší než uložený soudem, k tomu navíc vyšší finanční sankce. Zákon o přestupcích je dostatečně přísný a v trestních věcech tam, kde je jen alkohol bez nějakého následku, tak soudy tak přísné jako správní orgán nejsou,“ uvedl Vávra.

Policistům osloveným deníkem se však nový návrh spíše nelíbí a vyjadřují vůči němu rezervovaný postoj. „To by pak fakticky mohli někteří řidiči jezdit opilí každý den, a kdyby je policisté přistihli, všechny tyto prohřešky by byly spojeny a řešeny jen jako jeden v přestupkovém řízení. Podle mě je to blbost,“ citovaly noviny jednoho ze zkušených členů policejního sboru.

V platnosti od přespříštího roku

Nejvyšší žalobce Igor Stříž na dotaz k návrhu uvedl, že je potřeba více času na posouzení této otázky. „Nejvyšší státní zastupitelství se s tímto materiálem musí nejprve podrobněji seznámit, analyzovat jej a uplatní, nebo neuplatí případné připomínky. Speciálně u tohoto trestného činu se ale jedná o politické hledisko, kam až chce stát zajít při sankcionování těchto jednání, tedy zda je řešit ve správním právu, nebo trestní sankcí,“ prohlásil Stříž.

Velkou novelu trestního řádu by ministerstvo spravedlnosti vedené Pavlem Blažkem (ODS) mohlo stihnout předložit do konce letošního roku. Legislativní odbor nyní podle ČTK chystá text, který chce nejprve poslat do vnitřního připomínkového řízení soudcům, státním zástupcům a akademikům. Dokončuje také novelu trestního zákoníku ke snížení počtu vězňů a dvě novely občanského soudního řádu včetně změny dovolání.

Blažkův náměstek Stanislav podotkl, že by tato novelizace mohla vstoupit v platnost od ledna 2025, přičemž konečné rozhodnutí ještě čeká na připomínky z odborné veřejnosti a neziskových organizací.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy