Trendy
Výměna manželek 2024 Povodně 2024 Oktagon 61 Love Island 2024

Ukrajina může útočit západními raketami na Moskvu. Nic to nezmění, tvrdí Šándor a vysvětluje, v čem je zakopaný pes

Joe Biden, Andor Šándor a Vladimír Putin
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 11 fotografií
RIZIKO

Americký prezident Joe Biden po dlouhém naléhání Volodymyra Zelenského konečně připustil, že Ukrajincům schválí, aby zbraně dodané USA mohly útočit přímo na území okupanta Ruska. Jak to změní válku na Ukrajině? Na to se redakce eXtra.cz ptala bezpečnostního poradce, generála Andora Šándora.

Andor Šándor: Američané Ukrajincům uvolnili otěže, ale málo

Dosluhující americký prezident Joe Biden uvedl, že na schválení použití amerických zbraní na území Ruska v rámci preventivní obrany proti útočníkovi nyní jeho administrativa pracuje. Britové takové použití zbraní dokonce již povolili. Informovaly o tom u nás například Seznam Zprávy.

Změní to charakter nespravedlivé ruské války na Ukrajině? Podle někdejšího náčelníka Vojenského zpravodajství nikoli.

„Nemyslím si, že útoky do hloubi území Ruské federace střelami ATACMS nebo Storm Shadow mohou vést k nějaké zásadní změně toho, co vidíme na východní frontě. Kdyby Ukrajinci byli schopni rozvíjet svůj vlom do Kurské oblasti nebo na jiných místech, tedy kdyby po těchto úderech následovaly rozsáhlé pozemní operace, pak by to mohlo mít nějaký vliv. Toto je ale v současné době vyloučeno. Ukrajinci, jak vidíme, mají velké problémy na vlastním území. I v Kursku na tom budou špatně. Bohužel jsem předpověděl, že to takto dopadne, že ze strategického hlediska to nebude mít žádný smysl,“ připomíná své nedávné obavy pro eXtra.cz generál Andor Šándor.


Západních zbraní přijde příliš málo, obává se expert

„Na Ukrajině máme dvě války. Jednu tu horkou, v níž Rusové výrazně vedou, pak máme studenou, propagandistickou, v té vedou výrazně Ukrajinci. To je součást konfliktu. A myslím si, že odpověď Joea Bidena novinářům ohledně souhlasu s použitím amerických zbraní na ruském území je přesně v duchu oné propagandistické války,“ tvrdí poradce.

„Reakce Spojených států je ve stylu, že dobře, něco ještě pro ty Ukrajince udělají, ale že budou chtít přesný seznam cílů, na které rakety použijí. Kdyby jich ukrajinští vojáci měli hodně, jakože jich tolik mít nebudou, mohli by pokrýt všechna letiště, z nichž proti nim startují ať už taktické letouny, či strategické bombardéry. Tím pádem by je Rusové museli odsunout dál a to by zkomplikovalo jejich dolet, musely by tankovat za letu, vše by bylo obtížnější. Dala by se napadnout také některá centra raketových vojsk. Obávám se ovšem, že počet oněch střel, které dostanou, nebude příliš veliký, a také si nemyslím, že je dostanou zítra,“ upozorňuje generál.

„Ukrajina bude vůbec ráda, když na jejím vlastním Donbasu nedojde ke kolapsu fronty. Pak by dále nemohla vzdorovat ruskému tlaku,“ varuje.


Ruské výhrůžky třetí světovou nerozpoutají, věří

Výhrůžky Rusů, že západní zbraně na území Ruska jsou „nepřekročitelnou linií“, nepodceňuje.

Rusové mají ve své doktríně použití jaderných zbraní v případě, že dojde k ohrožení existence státu a národa. A k tomu nedochází. Rus také dobře ví, že jít do konfliktu s NATO a USA především je to poslední, co by chtěl. Odvetné údery by tak byly vedeny ve velké míře spíše opět na kritickou infrastrukturu Ukrajiny. Že by potrestali Ukrajince. Ale naštěstí nesedím v Kremlu, neumím přemýšlet jako oni, nezdá se mi ovšem, že v tuto chvíli by západní zbraně na území Ruska vyústily ve velký konflikt se Severoatlantickou aliancí,“ dodal pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy