Trendy
Karel Heřmánek Love Island 2024 Výměna manželek 2024 Clash of the Stars 9

ANALÝZA eXtra.cz vyvrací fake news: Bez Ruska nemá prý naše hokejové zlato váhu. Sborná přitom už za nic nestojí

Kluci si užívali každou minutu.
Zdroj: eXtra.cz/Pavel Dvořák
Předchozí Další
+ Dalších 123 fotografií
ANALÝZA

Při obrovské euforii ČR po nedělním večerním zisku zlata našich hokejistů se ozývají bohužel i tací, kteří se ostatním snaží zkazit radost. A používají přitom nesmyslné argumenty: nejcennější kov podle nich nemá takovou váhu, když se nemohlo zúčastnit Rusko. Píší i nepravdy o tom, že politika do sportu nikdy nepatří, a také to, že Rusko a Bělorusko neměly být vyloučeny. Nic není vzdálenějšího pravdě.

Sborná na mistrovství světa vůbec nechybí

Ne, zlato českých borců nikterak nekalí absence reprezentací totalitních kamarádů Ruska a Běloruska, čímž se snaží někteří lidé, většinou proruské entity, na sociálních sítích snižovat důležitost naší výhry.

Hned si vysvětlíme, proč jsou jejich tvrzení úplně mimo.

Když se na to podíváme čistě technicky: jak vyplývá ze statistik například na Wikipedii (klidně si to ale ověřte i jinde), sborná v posledních deseti letech neměla zlatý úspěch. Jenom v Minsku v roce 2014 brala na hokejovém šampionátu první místo, o rok později druhé, 2016, 2017 a 2019 bronz, jinak byla do počtu (třeba i 5. a 6. místo), miliony jejích fanoušků byly zklamané, jeden ze zoufalství dokonce skočil z okna, jak psal web iDnes.cz.


Takže tvrdit o týmu, který v posledních letech nebral žádné významnější medaile, že jeho absencí se vše zásadně změnilo, když je to zjevná nepravda, působí legračně a jen jako snaha jako by nenápadně lobbovat za zemi, které se potají fandí v její krajně nespravedlivé válce proti Ukrajině.

To samé Bělorusové: pravidelně se objevovali na 7. až 14. místě šampionátu. Fakt někomu chybějí?

Ani Ukrajinci teď jen tak mimochodem nehráli v nejvyšších patrech: kvůli těm dvěma státům výše mají bohužel jiné starosti a je otázka, kolik jim už Rusové stihli zabít nejlepších členů nároďáku.


Ostuda s Běloruskem

Sborná byla s ohledem na válku, kterou agresívně a bezdůvodně rozpoutala, vyloučena ze světových soutěží, a tak si pořádají nějaké své regionální turnaje, kde hrají se svými vazaly Běloruskem a Kazachstánem, ale ani na nich to není nic zázračného: junioři letos v únoru po prohře ve Future Cupu po prohře s Běloruskem odmítli převzít stříbrné medaile.

Připomíná to tradiční ruské nesportovní chování. Vždyť i před devíti lety v Praze utekli jako zbabělci po prohře ve finále s Kanadou. Ani vítězům neblahopřáli, „srábci“.

Politika do sportu patří. Až moc

A mimochodem, ohledně té naivní představy, že „politika do sportu nepatří“: je to nesmysl. Hitler zneužil olympiádu k propagaci své úchylné nacistické říše. Ani jeho Německo ovšem nemohlo po napadení Polska na sportovní akce. A ještě ani dlouho po válce. Trvalo třeba deset let po posledním výstřelu, než se to začalo lámat.

Proč bychom tedy proboha povolovali účast na sportovních akcích někomu, kdo páchá zvěrstva na Ukrajině proti mezinárodnímu právu zrovna teď? Nebo v případě Běloruska, kdo jako totalitní poskok svému pánovi v jeho válce asistuje?

Ano, sportovci sami asi nestřílejí, ale politika tam je se sportem natolik spjata, často jde o armádní kluby, takže to nejde oddělit. Mnoho tamních sportovců vyjadřuje Putinovi podporu. Jestli si tedy chtějí stěžovat, že je nikdo nechce ve světě, musí za svým prezidentem. Ten má moc vše změnit. Až odejde z Ukrajiny, třeba si hoši a děvčata pak vážně ještě někdy zahrají i mimo území Ruské federace.


Historické příklady

Že politika se sportem souvisí někdy až moc, ukazují následující příklady. Putin zneužil k propagaci své federace zase olympiádu v Soči. Politika po začátku okupace naší země v srpnu 1968 výrazně ovlivnila zápasy Československa se SSSR, studená válka zase měla vliv na olympiády v Moskvě (1980) i ty následné v Los Angeles (1984).

Pokud politika do sportu nepatří, proč Rusko provozovalo v dobách nedávno minulých státem plánovaný a zcela organizovaný doping všech sportovců a sportovkyň?

A kdyby politika do sportu nepatřila, nenosili by někteří ruští gymnasté či hokejoví hráči CSKA Moskva na prsou hrdé fašounské Zetko, což je znamení jejich ničím nevyprovokované okupace nezákonně napadené Ukrajiny.

A naposledy: když se politika nemá míchat se sportem (ale míchala, míchá a vždy míchat bude), proč Rusko uplácelo činitele ve FIFA, aby získalo mistrovství světa ve fotbale v roce 2018?


Zkrátka a dobře: Rusové, od těch v nejvyšších patrech až po posledního venkovského mužíka mají více či méně máslo na hlavě. Pomyslně biti musí být za skutky svého vedení všichni, nejde to oddělit. Volí pořád stejné lidi, podporují vraždění civilistů na Ukrajině, takže ani jejich sportovci nemají právo patřit do civilizovaného světového společenství a poměřovat se s ostatními.

Doporučené video: Nedělní finále na pražském Staroměstském náměstí:


Mají právo jen další desítky let omlouvat se sousedovi za to, co u něj spáchali. A když od něj vypadnou a budou roky platit válečné škody, dříve nebo později je možná zase začneme akceptovat.

Do té doby nemají nárok.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy