Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Andor Šándor o budoucnosti Izraele: Mnoho mrtvých vojáků a pro nás dražší nafta a plyn, varuje

Andor Šándor promluvil o situaci v Izraeli.
Zdroj:
Předchozí Další
+ Dalších 9 fotografií
válka v Izraeli

Válka mezi Izraelem a Palestinou trvá již téměř týden. Situace bude mít dlouhodobé fatální následky nejen pro Izraelce a Palestince, tvrdí pro eXtra.cz bezpečnostní poradce generál Andor Šándor. 

„Izrael očekával problém spíše ze Západního břehu nebo z Libanonu. Odpovídá to tomu, co se stalo na jihu. Dokonce v jednu chvíli byla politika taková, že se otevřela hranice pro lidi z Gazy, kteří mohli cestovat do Izraele a pracovat tam,“ začíná své vyprávění bezpečnostní poradce generál Andor Šándor.

Selhání Izraele

„Teď slyšíme vyjádření, že jde o zpravodajské selhání, ale vůbec nevíme, jestli Šin Bet, Mossad nebo vojenská rozvědka vládě něco předložily. Jak totiž sám vím ze své praxe, zpravodajské služby mají poradní a nikoli rozhodující hlas. Je na politicích, zda to, co dostanou, berou nebo neberou vážně. Mohou to také klidně odmítnout," říká Šándor a pokračuje. „My nevíme, jestli Netanjahuova vláda něco dostala, nebo ne. Slyšeli jsme, že Egypťané jim něco poslali, ale co jim poslali? Pokud informace byla vágní, že se něco děje v Gaze, tak tam se děje pořád něco. Takže kritika je zvláštní.“ Jak to skutečně bylo, to vědí jen premiér, ministr obrany a další představitelé izraelské vlády.

„Teď se jen přidávat k laciné kritice je velmi jednoduché, ale opravdu nevíme, co skutečně věděli, a nechci být tím, kdo vytváří spiklenecké teorie. Nicméně je samozřejmě možné, že Netanjahu podcenil varování, která mohl dostat. Nechci ale říci, že záměrně, aby si odsunul svůj problém z trestních stíhání, která jsou proti němu vedena.“


Konspirace a Fauda

„Co se týká samotné přípravy útoku, pokud trvala dva roky, je to dlouhá doba. Izraelcům by to uniklo jedině v situaci, že by se Hamás a Islámský džihád zřekly používání mobilních telefonů a počítačů při komunikaci, což dobře vědí, že Izrael je schopen technicky penetrovat, a zároveň, že by nebyl schopen proniknout do těchto organizací buď za pomocí jiných Palestinců, které si najme, nebo samotných pracovníků některé z tajných služeb.“

Podle Šandora jsme v úsudku dost ovlivněni seriálem Fauda, což je podle něj klasická ukázka démonizující všehoschopnost izraelských tajných služeb, ale jak je vidět, jedna věc je unést Eichmanna z Argentiny, popravit slepého šejka Jasína a druhá věc je dostat se do instituce, jako je Hamás nebo Islámský džihád, které vědí, že technická převaha Izraele je obrovská. „Pokud zachovali principy konspirace a podobně, je možné, že se to nepodařilo odhadnout a došlo to tak daleko, jak nyní vidíme.“


Izraelci jako překvapení chaotici

„Nechci, aby to vyznělo špatně, Izraelci jako takoví ale nejsou kdovíjak organizovaný národ. Jsou to také chaotici. Možná to ukazuje, že armáda, která se tam sestavovala z branců, chlapců a holek 18-19 let, prostě nebyla schopna na ten překvapivý úder včas a efektivně zareagovat. Když jsme poté viděli profíky, kteří provedli letecké údery a jiné akce, zde už to bylo kvalitativně zcela někde jinde.“ Šándor dále připomíná, že to nebylo poprvé, kdy byli Izraelci takto překvapeni. „Vždy byli překvapeni v jejich státní svátek. Jomkipurská válka před padesáti lety a podobně. To jsou příklady z historie, kdy Izrael v samotném začátku selhal. Že by si Židé sami připustili větší průšvih, než měli Američané 11. září, když to vezmeme poměrem obětí k počtu obyvatel, to si nemyslím. Je to ale velmi laciná kritika.“

Proč do takových útoků Palestinci jdou, navíc dobrovolně? „Vysoce organizovaný Hamás a Islámský džihád, který je veden étosem mučednictví, který má mnohdy, nechci říct úplně oprávněný pocit, přece jenom ten problém mezi Palestinci a Izraelci nemá úplně jednoznačného viníka, kdy osadníci zabírají palestinské území a podobně. Život v Gaze není sranda. Když máte lidi, kteří žijí étosem mučedníka, který žije v tom, že půjde do nebe a bude tam mít denně 90 pannen, jeho rodina bude uznávaná, bude se o něm vyprávět po další generace při pití čaje v kavárně a podobně, jsou to takové aspekty, které nechápeme, ale jde jednoduše o to, že to byli velmi odhodlaní bojovníci, kteří byli velmi dobře připraveni a byli připraveni zemřít. Naprosto nepochybně. Věděli, že jdou na území, kde získají nějakou výhodu překvapení, uštědří Izraeli ránu, ale zároveň v konečném důsledku musí prohrát se silou, která se na ně zorganizuje a která na ně vyjede. Nebyl bych proto až tolik kritický vůči Izraeli.“

Nebezpečná budoucnost

To nejhorší ale podle bezpečnostního poradce teprve přijde.

„Pro mne je důležité, co bude dál. To je mnohem více rozhodující než to, co se stalo. Bude to zdrcující pomsta, ale co přinese? Jestliže Izrael vyrazí obsadit Gazu, má zpravodajské zabezpečení? Pokud neměl informace o tom, co se děje, je otázkou, do jaké míry bude mít zpravodajsky zabezpečenou pozemní operaci. Není pochyb o tom, že při pozemní operaci bude mnoho mrtvých izraelských vojáků. Bude mnoho mrtvých Palestinců. Co bude dál? Obsadí Izrael Palestinu? Kým nahradí Hamás? Nevíme.“

„Víme, že v minulosti Egypt odmítl převzít správu pásma Gazy. Bude Izrael patrolovat dalších pět, deset, dvacet let? Bude tam hlídat a kontrolovat lidi, kteří jej k smrti nenávidí? To, co se rýsuje, je velmi nebezpečná záležitost, která má velký potenciál přetéct mimo hranice Izraele. Povede to k dalším ekonomickým problémům a podobně.“ Problémy se podle Šándora dotknou i Česka, protože bude nepochybně dražší ropa, plyn a bude ho zcela určitě málo, protože nemusí být z Íránu. Také to bude radikalizovat muslimské menšiny na Západě, což se děje již nyní. „Samozřejmě i arabští vládci, z nichž málokdo má demokratický mandát k vládnutí, budou mít strach ze své arabské ulice. Uvidíme, ale je to podle mne velmi nebezpečná situace, která se zde hraje,“ myslí si.

A může snad za vším stát Rusko? „Rusko to vnímá velmi pozitivně pro svou stranu. Do jaké míry byl Putin schopen věc domluvit s Íránem, neumím říct. Musíme pamatovat, že pro Čínu, která je členem BRICSu, jde o aktivity zcela neakceptovatelné, neboť to maří čínskou diplomacii a její úspěchy. Světová pozornost se odvrátí od Ukrajiny, bude dražší ropa a pro obtloustlého Američana je mnohem důležitější cena galonu benzínu než Ukrajina. To může Bidenovi zmařit jeho šance na znovuzvolení,“ dodal generál Šándor pro eXtra.cz.

Válka v Izraeli

Válku v Izraeli rozpoutalo v sobotu 7. října 2023 palestinské radikální hnutí Hamás, když provedlo rozsáhlé útoky z Pásma Gazy.

Mohlo by vás zajímat:

Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Jeruzalém | Blízký východ | Hizballáh | Benjamin Netanjahu | Válka na Ukrajině 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy