Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Andor Šándor o odpálení přehrady na Ukrajině: Totální prasárna, ale to se ve válce děje, přiznává

Andor Šándor o odpálení přehrady na Ukrajině: Totální prasárna
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 10 fotografií
NEŠTĚSTÍ

Na Ukrajině došlo k zásadní události. Kdosi, tamní vláda z toho viní „ruské teroristy“, poškodil Kachovskou přehradu, ze které se valí proudy vody a ohrožují celou Chersonskou oblast. Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora jsou za tím skutečně okupanti. „Z vojensko-obranného hlediska je to pochopitelné, z lidského ne,“ řekl eXtra.cz.

Andor Šándor: Za útokem budou spíš Rusové

Voda se z poškozené přehrady, která je klíčová pro chod Záporožské jaderné elektrárny, valí v ohromném množství a úřady už evakuují obyvatele. Ohrožena je velká oblast a ukrajinská vláda hovoří o tom, že obří neštěstí může postihnout až 20 tisíc obyvatel.

Podle experta za útokem spíš budou skutečně Rusové, i když ti sami vinu házejí na ukrajinskou stranu. Ať je to jakkoli, jde o jasný důsledek Kremlem rozpoutané války na Ukrajině.

„V situaci, kdy se očekává nějaká ofenzíva Ukrajinců a Rusové mají eminentní zájem udržet dobytá území, umím si představit, že za tím stojí oni jako obránci. Ta nádrž je asi 44x větší než Lipno, tak si umíte představit, jak velký prostor bude zatopen. Tím naprosto znemožní přesun hlavních sil ukrajinské armády v tom směru, pokud tam ony hlavní síly jsou. Také posily, zálohy to budou mít těžké,“ sdělil eXtra.cz analytik Andor Šándor.

Z vojensko-obranného hlediska to není nic mimořádného, co by se nikdy neplánovalo nebo neudělalo, má to logiku, chcete-li omezit útočnou schopnost svého protivníka a posílit své vlastní obranné možnosti. Z hlediska morálky a ekologie je to samozřejmě totální prasárna. Ale taková je celá válka, takže to je jen pokračování totální prasárny,“ uvádí.

Rozdrcení ukrajinské ofenzivy? Ještě nezačala, tvrdí Šándor

Ruská válečná propaganda na druhou stranu jásá – chlubí se tím, jak v neděli na pěti úsecích fronty rozdrtila pokusy o ukrajinskou ofenzivu, která podle ní už začala. Psaly o tom například Novinky.cz.

„Začal bych od pojmu ofenziva. Pokud na úseku fronty 1 400 km širokém útočí dvě brigády, v žádném případě nelze hovořit o startu nějaké ofenzivy. Navíc ty brigády byly rozděleny po mechanizovaných praporech s podporou tankových praporů na pěti úsecích fronty. To mi říká, že je to otázka klamných úderů na Rusy, cílem bylo je dál znervózňovat v tom, aby nebyli schopni odhadnout, kde přijde ten hlavní úder. Pokud vím, nebylo masivně použito letectvo ani dělostřelectvo, takže hovořit v tomto případě o nějaké skutečné velké ofenzivě, to je nesmysl,“ myslí si někdejší náčelník Vojenského zpravodajství.

„Jestli Rusové měli o začátku této akce informace, to nevíme. Pokud by byla pravda, že Gerasimov byl na předsunutém velitelském stanovišti, tak by to znamenalo, že o té ofenzivě dopředu věděli. To by mě úplně nepřekvapilo, zvlášť s dnešními prostředky průzkumu a zpravodajství. Pak nemáte stoprocentní jistotu, že utajíte všechny své úmysly. Také to ale mohla být psychologická podpora ve smyslu toho, že Gerasimov jako velitel ruských vojsk na Ukrajině má situaci pevně v rukou,“ uvažuje nahlas Šándor.

Vysoké ztráty Ukrajiny?

Ale přítomnost Gerasimova je podle něj přesto překvapující. Je to trochu atypické pro tak vysokého generála. Znamenalo by to, že osobně řídí obranu proti útočícímu praporu, což mi osobně nepřijde jako adekvátní postavení náčelníka generálního štábu,“ diví se.

A co říká na řeči o rozdrcení protivníka? „To je vždy jen otázka použité terminologie. Jestliže ze dvou brigád, které dohromady tvoří řekněme deset tisíc vojáků, zemře 250 lidí, je to smutné, ale není to taková hrůza, není to žádné rozsekání. Ze dvou tankových praporů zničených sedmnáct strojů, to není zrovna málo. Ta čísla si ale stejně nemůžeme ověřit. A v podání ruské propagandy mají asi stejnou platnost jako často od té ukrajinské. Vše to slouží nějakému záměru,“ domnívá se odborník.

„Teď teprve uvidíme, co bude následovat, jestli něco následovat bude. Pak teprve budeme moci hovořit o tom, jestli to skutečně je začátek nějaké velké ofenzivy. Doteď jsme viděli spíš takovou PR ofenzivu, která byla provázena především útoky na ruském území. Ty jsme registrovali v oblasti Bělgorodu, na Krymu i jinde,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy