Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Andor Šándor o Putinovi: Ani on není takový magor, aby zničil svět, jadernými zbraněmi jen straší

Andor Šándor o skandálu s výbuchem munice ve Vrběticích.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
ROZHOVOR

Bezpečnostní expert a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor (65) nepatří k těm, které by strašení Vladimíra Putina (69) jaderným konfliktem vyděsilo k smrti. A o vývoji války na Ukrajině podle jeho vyjádření pro eXtra.cz rozhodnou následující týdny.

Andor Šándor: Jaderná válka zatím nehrozí

„Strašení jadernými zbraněmi je nebezpečná hra. Je to ukazování svalů. Aniž bych si o Putinovi dělal jakékoli iluze, ani on není takový magor, že by chtěl zničit svět,“ řekl v rozhovoru pro eXtra.cz bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Putin vážně pohrozil Západu jadernými zbraněmi. Je důvod se bát, nebo je to bezzubé strašení?

„Použití jaderných zbraní je v ruské vojenské doktríně stanoveno při ohrožení ruských národních zájmů, celistvosti a podobně. Problém je, jak budou číst Donbas. Pokud budou další ukrajinské úspěchy za pomoci Západu považovat za ohrožení svých zájmů, může to být problém. Nemyslím si ale, že ta jaderná hrozba je v tuto chvíli vážnější než jen propagandistická.“

Někteří lidé upozorňují na to, že správa jaderných zbraní je natolik nákladná a náročná, že při pohledu na stav ruské armády nevěří tomu, že by ve skutečnosti měli nějaké provozuschopné. Co vy na to?

„Mohu vám nabídnout jen odhady. Rusové mají mít sedm tisíc jaderných zbraní. Ty na strategických ponorkách budou naprosto funkční. V pozemských silech budou v určitém počtu také nepochybně provozuschopné. Otázka je, v jakém stavu jsou jejich taktické jaderné zbraně. Po nějaké době se musí obměňovat. Ale i kdyby z těch sedmi tisíc fungovala desetina, pořád je to hodně na to, aby Rusové případně zlikvidovali řadu významných světových měst. Nepodceňoval bych to.“

Co nás může zachránit před jadernou válkou

Přestože jde prakticky o totalitní režim, někteří odborníci uklidňují tím, že lidé ve velení ruské armády mohou mít rozum a zabránit fatálnímu jadernému konfliktu.

„Systém odpalování je jak ve Spojených státech, tak v Rusku natolik komplikovaný, že opravdu nestačí, aby Vladimir Putin otevřel kufřík a zmáčkl tlačítko. Je to jištěné na více místech. V minulosti jsme už měli případ, když vyšší sovětský důstojník zabránil jadernému konfliktu, když správně vyhodnotil, že varování systému protivzdušné obrany může být pouhý omyl. Ale jak je na tom ruská generalita s názory, to bych si netroufal odhadnout. Se současným systémem stojí a padají, určitě nebudou reálnou součástí odporu vůči ruskému prezidentovi. To maximálně tak jednotlivec by do toho mohl hodit vidle.

Odpálit to každopádně nebude zdaleka tak jednoduché. Rusko ale zatím není v situaci, kdy by mělo mít pocit, že už musí použít jaderné zbraně. Moc dobře vědí, že by to přineslo zkázu i jim. Je to nebezpečná hra. Je to ukazování svalů. Aniž bych si o Putinovi dělal jakékoli iluze, ani on není takový magor, že by chtěl zničit svět.“

Ruská mobilizace? Hrozí eskalace

A co říkáte na částečnou mobilizaci, která má na frontu dostat až dalších tři sta tisíc ruských vojáků?

„Otázka je, kolik to bude opravdu v praxi. Ale už to samotné je hrozbou pro konflikt, který tam probíhá už sedm měsíců. Je to vyjádření pro ruskou veřejnost i Západ: ‚Budeme se bránit za každou cenu, nenecháme ruskojazyčné menšiny napospas Ukrajině a Západu.‘ Vyztuží jimi obranu obou republik (samozvaných – pozn. red.), případně dalších míst, která se v referendech mohou prohlásit za odtržené od Ukrajiny.“

Takže výsměch, že je to pozdě, není na místě?

„Je třeba to brát poměrně vážně. Je to nebezpečný eskalační krok ze strany Ruska. Otázka je, jak nyní odpoví Západ. Jestli se dál bude stupňovat problematika sankcí a dalších věcí, nebo jestli vše bude o podpoře Ukrajiny Západem. Pokud přidáme na té podpoře, a otázka je nejen ochoty, ale i toho, jestli máme ještě co jim dodávat, tak pak celá věc může eskalovat.“

Putin má čas jen několik týdnů

Vidíte v blízké budoucnosti možný posun v konfliktu?

„Rus má podle mého soudu čas pouze do konce října, maximálně do půlky listopadu, aby situaci zkonsolidoval tak, aby mohl doma tvrdit, že vítězství je zřejmé a že oběti, které budou mít, stály za to.“

Někteří analytici ale v nedávné době říkali, že i kdyby Rusko nyní nakrásně mobilizovalo, může trvat půl roku i déle, než se to na frontě projeví. Ani techniky není dostatek.

„Nechci zpochybňovat názory ostatních. Faktem je, že skutečný vhled do situace má jen málokdo. Kdyby měli pravdu, půl až tři čtvrtě roku by bylo pro Rusko příliš dlouhá doba a je otázka, co by pak mohli vůbec prodat jako úspěch. Jsem přesvědčen, že v zimním období, minimálně od listopadu až do února, dojde ke snížení eskalace bojů, protože povětrnostní podmínky a terén nebudou umožňovat velké boje na široké frontě. Umožní ostřelování raketami nebo letecké útoky, ale to nijak diametrálně nezmění pozice válčících stran.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy