Andor Šándor o útocích Ukrajinců: Začínají být nezvladatelní, sledují jen vlastní zájmy, říká
Situace na Ukrajině se zatím nijak výrazně nemění, dochází ale k řadě útoků Ukrajinců jak na ruské sklady pohonných hmot, tak na jejich další infrastrukturu. Včetně té, která pomáhá vývozu ropy. „To není výhodné pro USA. Ukrajina může začít být nezvladatelná,“ varuje ve vyjádření pro eXtra.cz bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor (66).
Andor Šándor: Útoky Ukrajiny mohou zvýšit ceny ropy
Útoků Ukrajiny v týlu nepřítele v poslední době přibývá. Podle bezpečnostního poradce je ale předčasné se radovat. I tento aspekt ruské agrese na Ukrajině může podle něj mít negativní dopady.
„Každý útok Ukrajiny, který povede proti ropnému byznysu Ruské federace, bude problém pro Evropu a pro svět. Každé narušení řetězce, i když nebude úplně zásadní, povede ke zvýšení cen ropy a pro USA a pro amerického prezidenta Joea Bidena jako takového to může být problém. Američané, a to si řekněme na rovinu, budou volit příštího prezidenta spíš podle toho, kolik stojí galon benzínu na pumpě, než aby brali ohledy na bezpečnostní problémy v Evropě. Nejsem si proto jistý, jestli tyto útoky budou velmi vítány spojenci Ukrajiny,“ sdělil eXtra.cz generál Andor Šándor.
Ukrajinci devastují Putinovo ropné impérium. Ničí ruské lodě a tankery, brzy hodlají ještě přitvrdit
Jsou nezvladatelní, říká poradce
Podle něj vše souvisí s upřednostňováním zájmů samotných Ukrajinců před zájmy spojenců.
„Vidíme to i z vyjádření poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka, ale i šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova. Ta naznačují, že Ukrajina může být na cestě, po které pak bude kýmkoli těžko ovladatelná. Tedy, že bude volit cíle z pohledu vlastních zájmů, nikoli s ohledem na širší zájmy, například Spojených států,“ myslí si Šándor.
„Podoljak řekl, že pokud EU nebude dále podporovat Ukrajinu, že mohou přenést konflikt na území Evropy. Budanov zase prohlásil, že je nikdo nedonutí k čemukoli. To je poměrně sebevědomé a statečné vyjádření, ale ukazuje na to, že Ukrajina se nebude chtít podrobit nějakému nátlaku, pokud jde o ukončení konfliktu, a pokud nebude ukončen tak, jak si to představuje. Tedy že se Rus stáhne z ukrajinského území, což je v tuto chvíli velmi nereálné,“ domnívá se generál, který býval šéfem vojenské rozvědky.
„Můžeme se tedy dostat do situace, že ukrajinská a celkem legitimní snaha o osvobození celého území, která nemusí být reálná, může narážet na širší zájmy západního světa,“ uvádí dál.
Utichly jaderné hrozby
Čína dala v posledních dnech jasně najevo, že je nepřijatelné hrozit jadernými zbraněmi, což ze strany ruských politiků probíhalo velmi pravidelně. A od té doby je klid.
„Rusko hrozilo jaderným konfliktem hlavně ústy Dmitrije Medveděva, kterého sice můžeme považovat za člověka, který v roce 2010 s Obamou podepsal v Praze smlouvy o jaderném odzbrojení, ale který nyní slouží jako strašák Ruské federace. Je to otázka mediálního působení. Medveděv je místopředseda bezpečnostní rady, je ovšem otázka, kdo ho dnes bere vážně,“ sděluje k tomu bývalý šéf vojenských zpravodajců.
„Pro Čínu je představa použití jaderné zbraně nepředstavitelná, proto je její postoj vůči Rusku v tomhle ohledu jasný. Ani Rusko ale podle své doktríny nemá nyní žádný důvod k použití jaderných zbraní. Tu hrozbu nepodceňuju, ale v tuto chvíli to není reálný scénář,“ věří.
„Pořád si nemyslím, že v tuto chvíli nejsme na prahu jaderné války. Někdy později se to podle vývoje konfliktu na Ukrajině může změnit, ale v tuto chvíli situace taková není, že bychom se toho měli obávat. Výhledově ale nevíme, jak se to bude dál ubírat,“ dodal pro eXtra.cz bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor.