Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Andor Šándor promluvil o Putinově zdraví: Těžká deprese a slova o rakovině

Andor Šándor a Vladimir Putin.
Zdroj: profimedia/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
ROZHOVOR

Každým dnem se přibližuje zásadní ruská protiofenziva, kterou Vladimír Putin a jeho nohsledové hodlají rozdrtit statečně se bránící napadené Ukrajince. Její úspěch bývalý šéf Vojenského zpravodajství a bezpečnostní expert Andor Šándor (65) ale v rozhovoru pro eXtra.cz nevidí tak jednoznačně. Ukrajinci mohou mít podle něj problém, vybudovali si prý ale skvělou obranu.

Někteří odborníci spekulují o nadcházející drtivé ruské ofenzivě, jiní schopnosti Ruska bagatelizují. Jak to vidí Andor Šándor?

Otázka je, co si představujeme pod drtivou ofenzivou. Někdy to evokuje druhou světovou válku, kdy i v této oblasti Ukrajiny probíhaly velké operace wehrmachtu, potom i Rudé armády, když hnala Němce ven. Jsou tam roviny, dá se tam manévrovat velkými tankovými jednotkami. Dalo by se čekat, že to teď ve válce na Ukrajině také uvidíme, ale to se neděje. Máme tu velkou opotřebovací válku. Dobrým příkladem je Bachmut, o nějž již několik měsíců zuřivě bojují obě strany. Ukrajinci říkají, že pro Rusko nemá žádný význam, pak se ale musíme ptát, proč ho Ukrajinci tak zuřivě brání. Má význam, kvůli zásobovacím cestám a směru dalšího případného ruského postupu na Kramatorsk.

Proč tam Rusové podle vás tolik útočí?

Myslím si, že Rusové udržují Ukrajince neustále v nějakém bojovém kontaktu malými výpady jednotek, které mohou fungovat stylem průzkum bojem. Před velkou operací musíte přesně vědět, jaký proti vám stojí protivník, jaký má systém řízení palby a podobně. A to se ze satelitů a dronů nezjistí. Co se pak stane, to je otázka. Nevíme, jak byli schopní dát dohromady všechny zmobilizované vojáky, zásobit vojska municí a dalším potřebným vojenským materiálem, ale také je otázka, jak úspěšně se bude Ukrajina schopna bránit.

A bude?

V této opotřebovací válce Ukrajinci vytvořili velmi důmyslný systém obranných opevnění. Jejich překonání nebude jednoduché, pokud nechcete obětovat příliš mnoho vojáků, nemůžete nasadit velké tankové jednotky a nemáte vzdušnou nadvládu. To je pro Rusy limitující.

Protože Rus nemá vzdušnou nadvládu, je opatrný při nasazování tanků. Ukrajincům velmi pomáhá především pomoc Američanů, kteří jim dávají přesné souřadnice ruských cílů k provádění útoků raketomety a dalekonosným dělostřelectvem. Tím se jim daří eliminovat jistou část potenciálu ruské armády.

Osobně se domnívám, že pokud ta operace začne, a začne asi brzy, jejím cílem bude vojensky obsadit to, co loni v září prohlásili za součást ruského území. Prohlásili za své něco, co ani nekontrolují. Co bude pak, to těžko říci, ale je pořád evidentní, že obě strany chtějí bojovat, protože mají pocit, že bojovou činností budou schopny dosáhnout víc, než co měly dosud.

Šance pro Ukrajinu

Mají nové dodávky zbraní šanci rozhodnout válku?

Úspěch Ukrajiny podle mě závisí na tom, jak rychle budou na válčiště dodány tanky, jak rychle budou ukrajinská vojska schopná se secvičit tak, aby je mohli použít k protiúderům. Má být sestaven první tankový prapor. To je 31 tanků, což je sice lokálně určitě nějaká síla, ale celkově to nemůže zvrátit nepříznivý vývoj pro Ukrajinu, pokud jde o strategickou úroveň bojů. Fronta je dlouhá tisíc kilometrů, na to nesmíme zapomínat.

Spekuluje se o obsazení Lvova a okolí, aby Rusové zabránili západním dodávkám zbraní. Zdá se vám to reálné?

Nemyslím si to. Už na začátku konfliktu jsem říkal, že ke kontrole celé Ukrajiny je potřeba minimálně 900 tisíc ruských vojáků. Dojít až do Lvova, to je přece jen velký kus cesty, o to víc, když si vezmete, že Rus nebyl schopný dobýt ani Charkov, a ten je přitom jen třicet kilometrů od jeho hranic. Na jihovýchodě má úspěch, protože se v mnohém opírá o ruskojazyčnou menšinu, což ve Lvově a okolí není. Proto to vidím jako velmi nepravděpodobné.

Hodně se mluví o dodávce amerických bojových vozidel Bradley (viz například web České noviny), která při válce v Iráku zničila víc nepřátelských tanků než samotné americké tanky. A prý mohou podpořit protiútok Ukrajinců. Co si o tom myslíte?

Jakýkoli bojový prostředek má nějaké technické parametry. Ukrajina má už tolik různých zbraní, že jejich logistika musí být už dnes noční můra. Myslím si, že Ukrajina potřebuje jednotypové jednotky. Ale není možné, aby v každé rotě měli něco jiného. To by se z toho zbláznili.

Ukrajina potřebuje ledacos, včetně raket dalekosáhlého rozsahu, což Rusové mohou vnímat negativně, kdyby Ukrajinci měli v dosahu Krym. Potřebují letectvo, ale než ho vycvičíte, je to otázka dlouhé doby. Vše bude podle mě záležet na tom, kolik sil Ukrajincům zůstává, jak vyčerpaná jsou ukrajinská vojska, kolik munice dostanou dělostřelecké jednotky, které jsou na dotyku s Ruskem, a jaké jsou Ukrajinci schopni vytvořit zálohy, aby proti ruské ofenzívě mohli působit úspěšně. Bohužel si myslím, že čas nehraje právě příliš do karet Ukrajině. Západ jí vyjadřuje silnou podporu politicky, ale není schopen jí dát to, co potřebuje. Možná některé věci není ani ochoten dát.

Rakovina Putina?

V poslední době mi připadá, že Západ konečně šlape do pedálů.

Vidíme, jak se posunují červené linie. Říká se, že jsme jednotní, ale když dojde na lámání chleba, tak to tak jednotné není. Největší roli hrají USA, Velká Británie, Polsko, ale i Česká republika. Řada jiných zemí výrazně pokulhává. Co se týče tanků, tam se obávám, že politici něco naslibovali, a vojáci nyní zjišťují, že to je třeba až moc. A také mohou zjišťovat, že řada té techniky nemusí být provozuschopná.

V posledních dnech se opět rozebírá téma Vladimír Putin a jeho údajná rakovina. Britský Sun odtajnil jeho údajné lékařské záznamy. Je to pořád pouhá válečná propaganda, nebo už to je třeba brát vážně?

Že je Putin nemocen, slyším už jedenáct let. Určitě je ve velkém zápřahu déle než rok. To se musí na jeho psychice a zdraví projevit. Jestli má rakovinu, nevím. Ale těžká deprese a tlak, to je evidentní.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy