Andor Šándor rozebral výstup Zelenského: Urážení Poláků přehnal, může to mít dopad i na vstup Ukrajiny do EU
Před pár dny se přes média převalila vlna kritiky směrem k ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému (45) kvůli tomu, že si „dovolil“ kritizovat chování některých evropských států, s nimiž je napadená země partnerem v boji s ruským okupantem, ale nelíbí se jí jejich přístup k ukrajinskému obilí na jejich trzích. Pochopení nezískal ani u největších českých stoupenců. Generál Andor Šándor (66), který se věnuje bezpečnostnímu poradenství, sice řadu věcí a tlaků na hlavu napadeného státu chápe, ale ani jemu se prohlášení v OSN nelíbilo. „Tohle přehnal, bylo to hloupé a do budoucna to může mít následky,“ sdělil eXtra.cz.
Andor Šándor o chování Zelenského
Jde v nedávné roztržce o nevděk ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vůči partnerům ve válce s Ruskem, nebo spíš o následky agresivní předvolební polské kampaně, kdy tamní premiér chce ukázat, jak je silný nacionalista a udělá vše pro ochranu svých zemědělců?
„Umím si představit, že stres, ve kterém žije Zelenskyj posledních osmnáct měsíců, není nic, co bychom mu měli závidět. Ve válce fakt není čas na velké tanečky. Když vám silný agresor ničí kus země, je to něco, co si vůbec neumíme představit, protože jsme to naštěstí nezažili,“ začal s odpovědí pro eXtra.cz Andor Šándor, generál a bezpečnostní poradce.
„Na druhou stranu jistá opatrnost je na místě, neboť to není úplně první případ, kdy se Ukrajinci vyjadřovali nepříliš adekvátně vůči některým představitelům západního světa. A ne nutně přímo ústy samotného prezidenta. Teď mám na mysli bývalého velvyslance v Německu Andrije Melnyka (podle Novinek například německého kancléře označil za uraženou jitrnici - pozn. red.).“
„Když ho srovnáme s bývalým velvyslancem u nás Jevhenem Perebyjnisem, tak byť Česko bylo mnohem vstřícnější v podpoře Ukrajiny, a také máme úplně jinou zkušenost s Ruskem než Německo, byl to obrovský rozdíl. Pokud by se tak jako v Německu bývalý ukrajinský choval jakýkoli český velvyslanec a nestáhli bychom ho sami, vyhodila by ho stejně hostitelská země,“ myslí si.
V OSN to bylo příliš
Pak se konečně přímo vyjádřil k ukrajinské hlavě státu.
„Je otázka, koho a kdy si vyberete za předmět kritiky. Můžete kritizovat za laxnost, ale pokud si vyberete Polsko, které je evidentně asi jedním z největších stoupenců Ukrajiny, tak to není rozumné. Rád bych tu velmi otevřeně řekl, že Polsko nikdy nemělo kdovíjaké vztahy s Ukrajinou, ale prostě pochopilo, že je lepší pomáhat Ukrajincům bojovat s Rusem na území Ukrajiny, než aby připustilo, že by nedejbůh Rus bojoval v Polsku. Proto ta pomoc. Takže nyní si jaksi vybrat půdu OSN, tedy místo, kde se scházejí vrchní diplomaté států na svém každoročním bilančním mítinku, a to, že Poláci chrání své zemědělce, označit za součást ruské šachovnice, to si myslím, že Zelenskyj přehnal. Bez jakýchkoli pardonů,“ říká důrazně.
„Jestli to vnitřně odpovídá tomu, jak to ukrajinský prezident skutečně cítí, že ten konflikt vypadá, to nevím, ale klidně to tak může vnímat. Bylo to každopádně nešťastné. Poláci kromě jiného, že si to odehráli v předvolebním boji, tak je to hrdý národ, který si nenechá kálet na hlavu. Na rozdíl od Němců, kteří se opravdu chovali jak malí, když jim tehdy nevybíravě spílal Melnyk,“ připomíná generál.
Vnutili nám, že bojují s Rusem i za nás, nesmysl, míní Šándor
Připomíná i starší událost, která podle něj ukazuje určité chování a rétoriku ukrajinských představitelů.
„Ale viděli jsme to i ve Velké Británii, kde britský ministr obrany Ben Wallace ukrajinskému prezidentovi vyčítal, že nejsou Amazon, kde si řekne a vše dostane (viz Novinky.cz. Britský premiér se ovšem od ostrých výroků svého ministra o nevděku okamžitě distancoval, jak upozornil web Aktuálně.cz – pozn. red.).
„Je to asi dáno tím, že se Ukrajině úspěšně, a já se nedivím, taky bych si tuto rétoriku osvojil, povedlo vnutit nám narativ, že s Rusem bojuje za nás, že nás chrání před Ruskem. A tomu odpovídají poměrně silné postoje Ukrajinců, když o něco žádají, tak to může vypadat, jako že říkají: dejte nám to, bojujeme i za vás. Pak se nedivme tomu tónu, jaký je,“ myslí si poradce.
„Nejsem si ale úplně jist, že tenhle narativ v tuto chvíli odpovídá realitě. Co může být za deset let, to samozřejmě nevíme,“ podotýká.
Nejistá budoucnost a politika Polska vůči Ukrajině
Poslední slovní přestřelka s Polskem se podle jeho názoru Ukrajině moc nevyplatí.
„Pokud někde udělali hloupou a zbytečnou chybu, tak v nařknutí Polska, které se cítilo právem dotčeno. Že do stejného pytle hodili Slovensko, u kterého mohou tušit, že pokud sestaví vládu Robert Fico, tak stejně už nic nedostanou, a od Orbána toho taky moc nemají, tak Polsko z toho vychází jen jako jediný zdroj jejich nevhodného kritizování. Řešili to polský prezident a nejvíc to žehlil hlavní soupeř předsedy vlády v nadcházejících volbách Donald Tusk. Ale stejně poslední prohlášení premiéra Mateusze Morawieckého je ve výrazech velmi silné. Má to celé konotace k období, kdy polsko-ukrajinské vztahy byly velmi, velmi mizerné. I to možná ukazuje na to, s čím a s jakou podporou může Ukrajina počítat po konci války, pokud jde o Polsko. Jedna věc je u nich boj proti Rusovi, tam je to jasné a Poláci udělají vše, aby pomohli, ale pokud jde o Ukrajinu v EU, tak tam velmi dobře vědí, že by to bylo v mnohém na úkor jejich zájmů,“ domnívá se.
„A nyní už je asi možné vidět, jaká polská politika vůči Ukrajině může v budoucnosti být. Nevím, jestli bude dvojí, ale klidně se může projevovat jako různě koncipovaná. Ale vždy bude zohledňovat především vlastní, bytostné zájmy Poláků,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.