Situace Ukrajiny je zlá, tvrdí Šándor. Obává se, že bývalý vrchní velitel armády utekl před prohrou
Nedávná výměna na postu velitele ukrajinské armády vyvolává vášnivé debaty. Ale není k nim moc důvod a jde prý o zbytečnou hysterii. I historie nás učí, že k tomu ve válce dochází pořád. Navíc zde byly i důvody. Podle vyjádření generála Andora Šándora pro eXtra.cz Valerij Zalužnyj nezvládl ofenzívu, na druhou stranu také sám možná utekl z potápějící se lodi.
Andor Šándor: Volodomyr Zelenskyj výměnu šéfa armády nezvládl
"Výměna Zalužného má několik rovin. První je podle mě to, že to bylo politicky citlivé téma, a tuto záležitost, aspoň z hlediska toho, jak to vidíme my, Volodymyr Zelenskyj nezvládl moc dobře. Trvalo to osm dní a způsob, jakým to udělal, z něj nedělá lídra, který má běh věcí pevně v rukou,“ začal své vyprávění pro eXtra.cz generál Andor Šándor, který je bezpečnostní poradce a někdejší náčelník Vojenského zpravodajství.
„Za druhé tu byl problém, kým ho nahradit. Dlouho to nebylo vyřešeno a rozhodnuto o tom. Možná že ukrajinský prezident na něco čekal, hovořilo se o tom už od loňského roku. Logicky, když chcete vyměnit nejvyššího velitele, musíte vědět za koho. A nemůžete ještě den předem s někým se bavit o tom, jestli to vezme nebo ne,“ domnívá se.
Zalužnyj to zpackal
„Třetí věc je ta, a vy víte, že jsem to říkal vždycky, že ukrajinská ofenzíva nešla dobře, byla špatně připravená, Zalužnyj ji nezvládl dobře. Přestože to bylo politické rozhodnutí, při nedostatku všeho, co k takové ofenzívě potřeboval, včetně přesné znalosti o obranných postaveních Ruska, to jinak dopadnout nemohlo. A za to vojensky nese plnou odpovědnost. Šel do toho přece s vědomím, v jakém stavu byla před ofenzívou ukrajinská vojska.“
Hysterie
„Čtvrtý úhel pohledu je za mě ten, že není třeba to brát tak hystericky, i Winston Churchill měnil během války velitele. Auchinlecka v severní Africe za Montgomeryho. Adolf Hitler vyměnil velitele pozemního vojska Wehrmachtu po neúspěchu pod Moskvou, maršála Brauchitsche. Nahradil i řadu dalších, například von Bocka, Rundstedta a další velitele různých armádních směrů. Stalin také vyměňoval své generály. Dokonce je nechával zastřelit, to potkalo například velitele kyjevského okruhu po vpádu Hitlera,“ připomíná Šándor.
Nový velitel
„Není to vůbec nic nového. Otázka je, a to je nejdůležitější: bude nový velitel ukrajinské armády Aleksandr Syrskyj schopný provést změnu na frontě, když sám říká, že Rus téměř na celé frontové linii útočí, a dnes už se ani nepřikrašluje, jak na to Ukrajina má, a spíš se akcentuje, v jaké je špatné pozici?“ přemítá dál.
„50 miliard eur, které Ukrajina dostala, jdou na chod státu, ne na nákup zbraní, multimiliardový zbraňový balíček je pořád v americkém Kongresu a nevíme, jestli ho protlačí a případně v jaké podobě. Když už přesvědčují i Ekvádor, aby poslal svou sovětskou techniku na Ukrajinu, tak vidíme, že jsme ve značné mizérii,“ doplňuje svůj názor generál.
Utekl Zalužnyj před prohrou?
„Aby byla Ukrajina plně připravená a vyzbrojená, aby v určité době ustála strategickou obranu a vytvořila si možné předpoklady k protiútoku – to by se mělo stát. Je to ovšem nyní velmi nepěkná situace. Velmi nezáviděníhodná. Syrskyj zdaleka nemá takovou popularitu jako Zalužnyj, a tak uvidíme, jak se k velení postaví. Klidně se mohlo stát, že i Zalužnyj přestal bojovat o svou pozici, že pochopil, že už je situace špatná, a přenechal problém Syrskému. Ale to je má domněnka, která nemusí být pravdivá,“ uvažuje dál.
Naděje, nebo beznaděj?
Podle něj mohou další noví velitelé s velkými bojovými schopnostmi pomoci, ale jen v případě, když dostanou dostatek vojáků.
„Nejsou schopni se dohodnout, jak mobilizovat, dokonce se můžete vyplatit nějakým příspěvkem. Dělá to na mě dojem, že situaci nemají vůbec pod kontrolou. A pokud toto nevyjde, pak je otázka, zda má smysl pokračovat takhle dál,“ dodal pro eXtra.cz bezpečnostní poradce Andor Šándor.