Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Asad má na rukou krev: Na povrch vyplouvají zvěrstva, kterých se dopouštěl

Bašár Asad s Vladimirem Putinem.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 9 fotografií
sýrie

Vláda Bašára Asada skončila. Nemilosrdný syrský prezident měl po prohře uprchnout do Moskvy, kde mu podle agentury TASS udělil azyl samotný Vladimir Putin. Asad má na rukou krev mnoha lidí. V Sýrii povstalci postupně nacházejí nechvalně proslulé prezidentovy věznice, odkud už osvobodili tisíce lidí.

Syrský prezident Bašár Asad byl po dlouhých letech svržen. Poté, co se opoziční jednotky přiblížily k hlavnímu městu Damašku, zmizel v neděli ráno ze země. Asad měl nastoupit do letadla společnosti Syrian Air, což agentuře Reuters potvrdili dva vysocí představitelé tamní armády.

Bašár Asad je v Moskvě

Podle údajů z webu Flightradar zamířil stroj nejprve směrem k pobřežnímu regionu Sýrie, baště Asadovy sekty alavitů, ale pak se prudce otočil a několik minut letěl opačným směrem, než zmizel ze zobrazení radarů. Podle informací ruské státní agentury TASS se má skrývat u ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě.

To, že mu azyl udělil Putin osobně, měl potvrdit agentuře sám mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Následně však svůj výrok doplnil. „Takové rozhodnutí samozřejmě nelze učinit bez hlavy státu. Je to jeho rozhodnutí,“ uvedl Peskov.

Asadova obávaná věznice

Asada s Putinem spojuje autoritářský styl vlády, potírání politických odpůrců i odporné válečné zločiny. Nejhorším místem v Sýrii má být nechvalně proslulá věznice Sajdnájá.

Islamistické povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v sobotu informovalo, že ze Sajdnáji zatím osvobodilo 3500 vězňů. Byly mezi nimi i ženy a děti. Řada z nich se narodila za mřížemi a poprvé tak uviděla jasné světlo. Někteří z propuštěných byli zmatení a nechápali, co se děje. Lidé se sbíhali k areálu, aby zjistili, zda jsou jejich blízcí mezi propuštěnými.

Drcení těl vězňů

Ve věznici byly tisíce stoupenců protiasadovské opozice a podle serveru Middeleasteye se jí kvůli mučení, hladovění a popravám přezdívalo "syrská jatka". Nemálo lidí mělo přijít o život pomocí takzvaného "železného lisu", který obětem rozdrtil těla, jak uvedl deník Daily Mail. Zda je to pravda, to se zatím prošetřuje.

Podle organizace Amnesty International byly v Sajdnáji každý týden tajně popraveny desítky lidí, podle odhadů bylo v letech 2011 až 2016 zabito až 13 000 Syřanů. Rebelové nyní zkoumají labyrint podzemních tunelů a cel, kde bylo údajně drženo mnoho vězňů, aby zajistili úplné osvobození všech držených lidí.

Chemický útok

Asadovy síly byly známé brutální taktikou už během občanské války, která následovala po potlačení prodemokratických protestů v roce 2011, kdy se vytvořila ozbrojená opozice složená z malých organických milicí a některých přeběhlíků ze syrské armády.

V roce 2013 zbrojní inspektoři OSN odhalili „drtivé a nezpochybnitelné“ důkazy o použití nervového plynu v Sýrii. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil podle CNN útok z 21. srpna, ke kterému došlo na předměstí Damašku, za „nejhorší použití zbraní hromadného ničení v 21. století“. Spojené státy uvedly, že útok mohl zabít více než 1400 lidí včetně stovek civilistů. Syrští představitelé opakovaně obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti odmítali.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy