Atentát na Roberta Fica: Bezpečnostní expert Josef Toman vysvětlil, proč netekla krev
Datum 15. květen 2024 se nesmazatelně zapsalo do historie Slovenska. Přesně v tento den došlo k atentátu na premiéra Roberta Fica (59), který byl postřelen v Handlové v době, kdy se po jednání vlády vydal pozdravit občany na ulici. Podle dostupných informací byl při střelbě zasažen nejméně třemi kulkami, z nichž dvě mířily do oblasti břicha. Proč na místě incidentu nebyla žádná krev a v čem ochranka udělala zásadní chybu, redakci eXtra.cz objasnil specialista na bezpečnost a řešení krizových situací Josef Toman.
Na internetových diskuzích i v médiích se také hojně řeší chování členů premiérovy ochranky. V mnoha případech se lidé i experti shodují na tom, že ze strany bodyguardů došlo k nějakému pochybení. Podobný názor má také specialista na bezpečnost a řešení krizových situací Josef Toman.
Zásadní chybu udělal i Fico
"V bodyguardingu musíte dodržovat určitá pravidla, která jsou z taktického hlediska důležitá. Je to například blízký kontakt s chráněnou osobou, držení formace, perimetru a kontrola toho prostředí. Oni udělali jednu zásadní chybu – že jim Fico utekl k hrazení k těm občanům a oni byli trošku opodál. Pak je těžké zasáhnout rychle a efektivně, pokud nemáte v blízkosti tu danou osobu," uvedl.
Toman také zmínil, že na zasedání vlády by měli být přítomni také odstřelovači i záchranná služba nejen kvůli takhle mimořádné události, ale i v případě, že by se někomu udělalo špatně. Instruktor krav magy dále uvedl, že ochranka by měla lépe kontrolovat všechny občany, kteří se dostávají do blízkosti předsedy vlády.
Částečné pochopení
Přestože se na premiérovu ochranku valí kritika ze všech stran, Toman má pro nedostatky v jejich jednání částečné pochopení. "V takových okamžicích musíte naráz řešit dvě události – zpacifikovat samotného útočníka a co nejrychleji dostat chráněnou osobu na bezpečné místo. Nevím, jak oni to měli najeté, je to běžný metodický postup, ale pochopitelně to byl pro ně šok. Nějaké zpomalené reakce se daly očekávat, ale určitě měli zakrýt tělem toho premiéra a druhá skupina se měla věnovat útočníkovi, rychle ho odzbrojit a zpacifikovat," objasnil zakladatel projektu Men´s Factor, podle něhož nejde o ojedinělou chybu ochranky.
— ATENTÁT NA ROBERTA FICA —
zdroj: RTV Prievidza pic.twitter.com/GYwZz5MSqr
— Štandard (@DennikStandard) May 15, 2024
— ATENTÁT NA ROBERTA FICA —
— Štandard (@DennikStandard) May 15, 2024
zdroj: RTV Prievidza pic.twitter.com/GYwZz5MSqr
Útok na Klause
V této souvislosti zmínil útok na někdejšího prezidenta Václava Klause airsoftovou pistolí v Chrastavě z roku 2012, kdy do něj útočník také vystřílel několik nábojů z kuličkové pistole. Jeho ochranka tam tehdy jen stála a koukala na to. "To bylo mnohem brutálnější selhání, protože kdyby ten útočník neměl v roce airsoftovou zbraň, tak máme po prezidentovi stoprocentně," říká Toman.
Proč netekla krev
Lidé na internetu diskutují i o tom, proč na místě nešťastného incidentu nebyly žádné stopy od krve. Na to má Josef Toman jasnou odpověď. "Tohle není nic neobvyklého, protože to chvilku trvá, než ta krev z toho člověka začne vytékat. Pokud vyloženě nedojde k tepennému krvácení z krkavic nebo třísel, tak u těch střelných ran do hrudníku nebo břicha víceméně krvácíte dovnitř," objasnil na závěr Josef Toman, který útok na premiéra Roberta Fica označil za tragickou událost, která je výsledkem politické situace a vyhrocených názorů na Slovensku.