Babiš chce na mítincích oddělit odpůrce: V žádném případě, je to nelegální, říká policejní prezident
Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V pondělním videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Podle Babiše to doporučil policejní prezident Martin Vondrášek. Několik hodin poté však Vondrášek po schůzce s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) řekl, že preventivní rozdělování členů shromáždění by bylo protizákonné a protiústavní a že žádnému svolavateli shromáždění nic takového nedoporučoval. Babiš následně v reakci pro ČTK uvedl, že vycházel z odpovědi policejního prezidenta na páteční tiskové konferenci.
Odpůrci podle Andreje Babiše začali být vulgárnější a agresivnější. Jde o organizované skupiny, řekl. Uvedl také, že demonstranty často svolávají místní zastupitelé či radní z řad stran vládní koalice. Vyzval předsedy koaličních stran, aby svým voličům poslali vzkaz, aby se na mítincích chovali slušně, nebyli agresivní a nenapadali ostatní účastníky.
Každý tvrdí něco jiného
Zároveň bývalý premiér poznamenal, že on a jeho tým udělají všechno pro to, aby policistům práci co nejvíce usnadnili. "Nově podle doporučení pana policejního prezidenta pokaždé vyhradíme místo pro odpůrce," oznámil.
Vondrášek se proti tomu ohradil. Řekl, že vyhrazovat odpůrcům předem sektory by bylo protizákonné a protiústavní a že Babišovi nic takového nedoporučil. "Je naprosto nepřípustné a nezákonné stanovovat preventivně jakékoliv sektory nebo vyhrazená místa v rámci shromáždění v jejich počátku," řekl. Policie podle něj může zasáhnout jen v případě, že někteří lidé narušují účel shromáždění natolik, že znemožňují jeho konání, a pak je může oddělit.
Vondrášek v pátek na tiskové konferenci reagoval na dotaz, zda bude policie na budoucích Babišových setkáních oddělovat odpůrce od příznivců. "Ty dva tábory má oddělovat pořadatel, když to bude nutné, tak to bude dělat policie. A to je ta subsidiární role. My nemáme na první dobrou přebírat odpovědnost pořadatele. A jen když to pořadatel nezvládne, měl by dokonce požádat policii a policie by měla konat," řekl tehdy.
"Ve svém vyjádření i navrženém preventivním opatření jsem vycházel z odpovědi policejního generála na páteční tiskové konferenci," napsal v pondělí večer Babiš ČTK.
Zasahovat by měli uniformovaní policisté
Veřejnost i politici zavalili kritikou policii, která proti odpůrcům zasahovala bez označení v civilu. "Pokud bude policie muset zakročit na politických mítincích, měli by primárně zasahovat jasně označení uniformovaní policisté," uvedli před novináři ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s policejním prezidentem.
Vondrášek dostane do konce týdne výsledky vnitřní kontroly zákroku policistů v Českém Krumlově, při němž z akce odvezli ženu protestující proti Babišovi neoznačeným autem na služebnu. Případnou trestní odpovědnost policistů, kteří zase na mítinku v Borovanech klekli na autistického školáka, jenž chtěl odnést z akce reproduktor, řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Kázeňskému řízení už čelí policista, který měl na Babišově shromáždění na hlavě čepici s logem a heslem hnutí.
Kšiltovka s logem ANO je neomluvitelná
V Českém Krumlově i Borovanech zakročili proti Babišovým odpůrcům policisté v civilu. Za neomluvitelné a neprofesionální Rakušan považuje, pokud má policista ve službě, byť v civilu, na sobě symbol spojující ho s jakoukoliv politickou silou. Jako ministr vnitra ale nebude veřejně vyzývat k potrestání policistů. Věří tomu, že policie a její prezident sporné zákroky a excesy transparentně vyřeší a případně potrestá poté, co obdrží závěry vnitřního šetření. Vondrášek podle svých slov oznámí, jak dopadly výsledky vnitřní kontroly a zda byl některý z policistů potrestán, podobu kázeňského trestu ale stejně jako v jiných případech policie nezveřejní. Zákon umožňuje širokou škálu trestů zahrnující napomenutí až po poměrně výraznou srážku z platu, dodal šéf policejního sboru.
Vondrášek zdůraznil, že v bezodkladných případech nezáleží na tom, zda na podobných veřejných shromážděních zasahuje policista v uniformě, či v civilu, ve všech ostatních situacích ale mají zakročit uniformovaní policisté. S Rakušanem se shodl na tom, že na předvolebních mítincích budou i členové antikonfliktního týmu, dokumentační skupiny i odboru vnitřní kontroly. Policie tak podle něj bude moci před soudem i před veřejností lépe hájit svůj postup při kontroverzních situacích.
Označit oponenty jako nacisty je nebezpečné
Rakušan řekl, že drtivou většinu politických shromáždění, které často provází vyhrocená atmosféra, policie zvládla. "Není ale možné zavírat oči nad situacemi, které vyvolávají pochybnosti," zdůraznil ministr vnitra.
Rakušan očekává, že vzhledem k blížícím se obecním i prezidentským volbám bude situace na politických akcích dál hodně vyhrocená na obou stranách. Každá politická strana má právo vyjádřit veřejně svůj názor, pokud tím neporušuje zákon. Za extrémně nebezpečné ale označil to, když někteří politici včetně Babiše označují své oponenty za fašisty a nacisty, což podle něj jen eskaluje už tak napjatou atmosféru.
Babiš od začátku léta jezdí po Česku za voliči, pořídil si k tomu obytný vůz. Odmítá tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív. Koncem června Babiš uvedl, že plánuje oznámit rozhodnutí ohledně své případné prezidentské kandidatury nejspíš 4. listopadu.