Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Babiš se pokusí svrhnout vládu: Fiala není první, kdo čelí útokům opozice

Andrej Babiš a Petr Fiala na tiskové konferenci.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
politika

Poslanci se sejdou ve čtvrtek odpoledne na schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD. Důvodem kroku je aféra kolem kontaktů nového a nyní již končícího ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší. Žádost o vyslovení nedůvěry přichází ani ne po roce od jmenování vlády, jak uvádí ČTK.

Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že první pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu v tomto volebním období nebude úspěšný.

Babiš: skandál kolem Mlejnka nemá obdoby

Představitelé hnutí ANO dříve slibovali, že v době českého předsednictví v Radě Evropské unie se vládě vyslovit důvěru nepokusí. Předseda hnutí Andrej Babiš k tomu ale již dříve řekl, že skandál kolem Mlejnka nemá obdoby. Opozice požadovala vedle Mlejnkova odchodu i odvolání předsedy STAN Víta Rakušana z funkce ministra vnitra. Hnutí ANO podle Babiše na svém požadavku trvá a na čtvrteční schůzi k nedůvěře vládě se nic nemění, tak to oznámil i před pár dny na Facebooku. "Vyvoláme ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy," napsal expremiér.

Podle místopředsedy Sněmovny za ANO Karla Havlíčka se od dřívějších proklamací o nevyvolávání hlasování o nedůvěře vládě změnila řada věcí i vzhledem k energetické krizi a podle něho nedostatečným a pomalým vládním opatřením.

Předseda vlády Fiala už dříve uvedl, že k Rakušanově odvolání nevidí důvod. Je si jistý, že vláda v hlasování uspěje. Babiš se podle premiéra snaží odvést pozornost od svých vlastních afér. Babiše čeká soud v dotačním případu Čapí hnízdo. Francouzský soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti navíc podle deníku Le Monde zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s Babišovým nákupem nemovitostí ve Francii.

Žádost o svolání schůze podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD. Pod podnětem musí být podle jednacího řádu nejméně 50 poslaneckých podpisů.

O návrhu programu schůze se při vyslovení důvěry či nedůvěry vládě nehlasuje. Očekává se mnohahodinová debata, po níž poslanci přistoupí k hlasování po jménech od vylosovaného člena dolní komory. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Pokus o nedůvěru uspěl zatím jednou

Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka (ODS) v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet ANO a ČSSD třem pokusům o svržení.

V zatím nejkratším čase usilovala opozice o sesazení kabinetu za druhé vlády Andreje Babiše. Ta byla jmenována 27. června 2018 a opozice se pokusila vládě vyslovit nedůvěru 23. listopadu 2018, tedy po necelých pěti měsících, jak uvádí ČT24. Šest opozičních stran tehdy požádalo o vyslovení nedůvěry kvůli nejasnostem kolem cesty premiérova syna Andreje Babiše mladšího do Moskvy a na Krym.

Druhý v pořadí pokusů o vyslovení nedůvěry byl za druhé vlády Mirka Topolánka. Ta byla jmenována 9. ledna 2007 a nedůvěru se ji pokusila opozice vyslovit 20. června 2007, tedy téměř přesně po půl roce. Proces vyslovení nedůvěry tehdy iniciovala ČSSD v souvislosti s korupčními podezřeními ministra pro místní rozvoj, vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Třetí v pořadí rychlých pokusů o vyslovení nedůvěry vládě se konal v roce 2010. Tehdy byla vláda Petra Nečase jmenována 13. července 2010 a opozice se snažila vyslovit nedůvěru vládě 21. prosince 2010, tedy po více než šesti měsících. Návrh podali opoziční sociální demokraté v souvislosti s korupční kauzou na ministerstvu životního prostředí a Státním fondu životního prostředí.

Současný pokus o vyslovení nedůvěry se koná po více než osmi měsících od jmenování vlády (k tomu došlo 17. prosince 2021). Patří tedy svou rychlostí až za výše uvedené.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy