Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Festival ve Varech 2024

Andrej Babiš se v Evropě spolčil s podivnými spolky: Jde jen o fleky, s hajlujícími se nebude cítit dobře, diví se Šándor

Andrej Babiš a Andor Šándor
Zdroj: profimedia, se souhlasem TV Nova / koláž: eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
ROZHODNUTÍ

Hnutí ANO Andreje Babiše (69) oznámilo vstup do nově založené, údajně vlastenecké frakce Evropského parlamentu nazvané „Patrioti pro Evropu“. Zasedne tak vedle populistů Viktora Orbána z Maďarska a dalších hraničních uskupení v čele s rakouskými Svobodnými, kteří vždy šli proti zájmům ČR a chtěli zrušit i Benešovy dekrety. Není to bezpečnostní riziko pro ČR? To pro eXtra.cz rozebral generál Andor Šándor.

Andrej Babiš a vstup do rádoby vlastenecké frakce

Manifest Patriotů pro Evropu, o kterém informovaly například Seznam Zprávy, naznačuje, že by frakce mohla hrát silně destabilizační roli. Nemůže jít tedy o bezpečnostní riziko?

„Zatím to tak necítím. Ty evropské frakce až tak moc nesleduji. Slyšel jsem ale jejich stanoviska, jako například snahu napravit některé věci v Green Dealu. S tím bych neměl problém. Představa, že ho někdo kompletně zablokuje, je asi nereálná. Ale napravit, proč ne. Více rozhodování na národní úrovni by určitě ani ČR nevadilo,“ všiml si v tezích nové frakce bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor, který nedávno komentoval také Babišův souhlas s kritikou řádění Ruska na Ukrajině, což vyznělo z jeho účasti na schůzce u prezidenta Petra Pavla.


Šándor jinak ale zůstává raději skeptický.

„Po zkušenostech, které mám s Robertem Ficem, ale i s ostatními politiky, se mi ovšem zdá, že někteří činitelé bývají ve svých vyjádřeních proti EU doma mnohem více stateční než potom ve skutečnosti na samotných jednáních. Takže teprve uvidíme, jak se oni Patrioti budou chovat ve skutečnosti,“ pokračuje.

Bezpečnostní riziko by podle něj bylo, kdyby Babiš brojil proti NATO. „Severoatlantická aliance je stěžejní pro naši bezpečnost. A nikdy jsem Andreje Babiše či někoho z ANO neslyšel zpochybňovat zásadní ukotvení naší bezpečnosti v Alianci,“ upozorňuje.

„Osobně stejně komentuji raději skutky než prohlášení. Současná politika je v řadě oblastí mnohem více o tom, co se skutečně děje, než o tom, co se předloží voličům. Počkejme si tedy na to, jak se budou chovat,“ zůstává obezřetný.

Ve frakci má být i hnutí Viktora Orbána, výrazné proruské hlásné trouby v EU, Šándor se ale domnívá, že jeho návštěva v Kyjevě možná naznačila změnu postoje.


Vlastenci jen naoko?

Hnutí ANO nikdy nepatřilo ke krajně pravicovým hnutím a hraní na vlasteneckou strunu je u něj novinka. Snad z důvodu, že chce přebrat voliče SPD, PRO, Přísaze a dalším.

„To bych mu nevyčítal, je to logické. Luxuje voliče, kde může. V té předchozí frakci Renew, kde dosud ANO působilo, byly ale její nosné myšlenky v přímém rozporu s názory Andreje Babiše. Celkově si myslím, že politika už je stejně výrazně jen o flecích než o programových věcech a idejích, kterými se politici tak rádi zaštiťují.

Součástí nové frakce budou i rakouští Svobodní (FPÖ). To je velmi kontroverzní, podle mnohých také silně proruské uskupení, kde, jak to tak vypadá, nemá problém s hajlováním snad ani uklízečka partaje.

Problém s hajlováním

Jak tohle Babiš obhájí před svými voliči zvlášť v situaci, kdy Svobodní zásadně vždy útočili proti českým zájmům? Požadovali například zrušení Benešových dekretů, bojovali proti našemu vstupu do EU (nechtěli nás prostě přibrat do party) a tlačili na odstavení Temelína.

„Nejde jen o ty Rakušany, i v Itálii někteří mladí hoši zvedají pravici. Je to paradox, že v dnešní době tohle ještě někdo dělá. Že se pořád najde dostatečný počet blbců, kteří jsou ochotni oživovat myšlenky nacismu,“ pokračuje Šándor.


„Nevím, do jaké míry se Andrej Babiš s těmito lidmi po boku bude cítit komfortně. Měl bych obavu, že s cílem být silný můžete sedávat s někým, kdo vám tu sílu v očích jiných může ubírat a podkopávat.“

Mně by šlo především o to, aby má politika byla autentická. Může se říkat i to, s čím někdo jiný nebude souhlasit, ale politici by měli být opravdoví. Člověk by za moc a sílu neměl opustit svoje vlastní skutečné přesvědčení, pokud nějaké vůbec má,“ dodal závěrem pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy