Babiš mě kontaktoval, říká muž, který zveřejnil expremiérův požadavek o složku na Lipavského. Nebylo to poprvé, co mu poslal mail
Šéf ANO Andrej Babiš se namočil do dalšího skandálu. Ve zveřejněném mailu totiž úkoluje svého poradce, aby našel informace na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), a to včetně detailů o jeho rodině. Ten, kdo mail dostal díky Babišově omylu při odesílání, byl však jiný muž než původní adresát – byl to jmenovec Babišova poradce Jan Rovenský. "Nedovedu si moc představit, co by se muselo stát, abych svého rozhodnutí litoval. Tohle je fakt jedna z těch situací, kdy je černá prostě černá a bílá prostě bílá," uvádí pro eXtra.cz Jan Rovenský, který dotyčný mail zveřejnil.
Expremiér a šéf ANO Andrej Babiš si měl shánět složku na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). „Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm*da. Napište mi příběh Izrael, jak se vykašlal na naše lidi, jak byl v Doha, jezdí všude, dělá kampaň, korespondenční volba,“ uvedl v mailu, který však místo svému poradci Janu Rovenskému poslal omylem jeho jmenovci, který pak celou konverzaci zveřejnil na svém Facebooku.
Babiš sháněl i detaily o Lipavského rodině. "Má děti? Píše se, že má manželku a dceru cca osmiletou," uvádí v mailu. Samotného Lipavského Babišův mail znechutil. "Pro českou společnost je velkou výzvou, aby jednou provždy odmítla estébácké metody v politice," uvedl záhy po zveřejnění konverzace pro ČTK.
Jan Rovenský: Babiš mi omylem poslal mail asi pětkrát
Samotný Jan Rovenský se s podobnou situací nesetkal poprvé. V rozhovoru pro eXtra.cz popisuje, proč se tentokrát rozhodl konverzaci zveřejnit, i to, zda ho následně politik kontaktoval.
Psal jste, že už se párkrát stalo, že vám Babiš omylem poslal mail. Kolikrát se to stalo a můžete alespoň naznačit, co v těch mailech bylo?
Přibližně pětkrát. O obsahu mluvit nechci. Nemyslím, že by na zveřejnění těch zpráv spočíval veřejný zájem. Na rozdíl od té poslední.
Jeho začátky v politice jsem sledoval s opatrnými sympatiemi, a to zejména kvůli lidem, kterými se obklopil, a kvůli několika fajn věcem, které v prvních letech pomohl prosadit (třeba záchrana Horního Jiřetína, prosazení protikorupční legislativy, zákony pro snadnější oddlužení či podpis Zelené dohody pro Evropu). S postupem času ale těch sympatických věcí a lidí ubývalo a těch nesympatických přibývalo. Zkuste schválně vedle sebe postavit Jiřího Zlatušku a Karla Havlíčka. Takže ne, úplně šokující překvapení to pro mě nebylo. Což nic nemění na tom, že mi to fakt hodně vadí.