Běloruský Červený kříž unáší děti z Ukrajiny: Nepřípustné, je to na vyloučení z federace, říká zástupce české organizace
Podle předáka běloruské opozice Pavla Latušky Bělorusko násilně přemístilo z okupovaných částí Ukrajiny 2100 dětí a některé z nich měly nakonec skončit v Rusku. Účast na těchto převozech potvrdil běloruský Červený kříž, jehož šéf Dzmitryj Šaucov však tvrdí, že děti se jdou do Běloruska zotavovat. V tom také prý hodlá běloruská organizace pokračovat. Oznámení ve světě vyvolalo pobouření, pro vyjádření se eXtra.cz obrátilo na český Červený kříž.
Podle předáka běloruské opozice Pavla Latušky Bělorusko násilně se souhlasem Alexandra Lukašenka přemístilo z okupovaných částí Ukrajiny 2100 dětí a některé z nich měly nakonec skončit v Rusku, informuje ČTK. Dzmitryj Šaucov, šéf běloruského Červeného kříže, se brání tvrzením, že děti se jdou do Běloruska zotavovat. Obdobná tvrzení přitom světové společenství slýchá ohledně únosů ukrajinských dětí i ze strany Kremlu. Rusové měli z Ukrajiny unést už statisíce dětí, jak sdělil prezident Zelenskyj a píše Ukrinform.
Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce vyjádřila znepokojení, kontaktovala běloruský ČK a doporučila podobnou činnost neprovádět. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval k mezinárodnímu zatykači na Šaucova kvůli nezákonné deportaci dětí. Prezidenta českého Červeného kříže Marka Jukla se eXtra.cz ptalo, jestli má mezinárodní federace ČK nějaké páky, kterými by běloruskou stranu přiměla nadále se nelegálního přemisťování dětí neúčastnit.
Na stole sankce i zneuznání organizace
Marek Jukl poukázal na stanovisko Mezinárodní federace společnosti. Podle dokumentu členská společenství Červeného kříže berou obvinění z jednání, které je v rozporu s humanitárním posláním a základními principy a politikami jejich společenství, velmi vážně. „Podle výsledku šetření nezávislým Výborem pro integritu a mediaci mohou být uplatněny sankce jak vůči běloruskému ČK, tak jeho konkrétním představitelům,“ říká prezident české organizace.
„Tyto sankce sahají od zastavení programů podpory ze strany Federace, přes omezení práv národní společnosti v orgánech Federace a podobně, až po vyloučení z Federace. Dále mohou být národní společnosti uložena opatření k nápravě daného porušení, vedoucí představitelé mohou mít pozastavený výkon funkce,“ vyjmenovává některé z možností Jukl. Dodává, že může být také podán podnět Mezinárodnímu výboru Červeného kříže, aby „oduznal“ danou národní společnost.
Český ČK si přeje, aby věc byla prošetřena a byly vyvozeny odpovídající důsledky, pokračuje Jukl. Jakkoli je podle něj vyšetřování v počátcích, nesporné už prý nyní je, že aktivity běloruského ČK probíhaly na okupovaných ukrajinských územích bez souhlasu tamější ukrajinské organizace, což je nepřípustné. O těchto aktivitách navíc Bělorusové neinformovali ani Mezinárodní výbor a federaci Červeného kříže, což opět odporuje vnitřním pravidlům. Česká organizace podle něj stejně jako další zahraniční kolegové jednání Bělorusů odmítá a distancuje se od něj.
Možné hrubé porušení humanitárního práva
Pokud se ilegální převozy dětí potvrdí, znamenalo by to hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva a běloruské organizaci by tudíž hrozilo odnětí uznání ze strany Mezinárodního ČK. K něčemu takovému přitom v historii ještě nedošlo. Organizace by byla vyřazena a ztratila svá oprávnění z Ženevských úmluv. Zatím však vůbec není jasné, nakolik by případnou odpovědnost nesla organizace a nakolik její individuální představitelé.
Výsledky šetření Jukl nechce předjímat. „Striktně vzato, mezinárodní humanitární právo za určitých přísně stanovených podmínek přesuny dětí umožňuje, samozřejmě jen jsou-li v jejich zájmu. I toto bude jistě předmětem vyšetřování,“ uvádí pro eXtra.cz vedoucí českého Červeného kříže.