Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Boj o čas: Lidem v pohřešované ponorce dochází kyslík. Uvězněným zbývá jen 70 hodin

Úřady pohřešují ponorku, která se vydala k vraku Titaniku.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
pohřešovaná ponorka

Média mají k dispozici kompletní seznam cestujících, kteří se nacházejí na palubě nezvěstné ponorky, jež se vydala k vraku lodi Titanic. V plavidle je celkem pět lidí včetně britského miliardáře Hamishe Hardinga, francouzského průzkumníka jménem Paul-Henry Nargeolet a Stocktona Rushe – generálního ředitele společnosti OceanGate, která expedice organizuje. Kyslík v ponorce by měl cestujícím stačit na dobu už jen kolem 70 hodin, píše britský list Mirror.

Skutečnost, že plavidlo bylo navrženo s „nouzovým režimem“, který dokáže zajistit kyslík pro pět lidí na 96 hodin – tedy čtyři dny – potvrdil médiím na tiskové konferenci kontradmirál John Mauger, který záchrannou misi vede. Ponorka „Polar Prince“ ve vodě uvízla v neděli kolem 21:13 místního času (v pondělí 2:13 středoevropského letního času) – 105 minut poté, co se vydala pod hladinu.

Na palubě je kromě výše zmíněných pasažérů ještě pákistánský podnikatel Shahzada Dawood a jeho syn Suleman, píše BBC. Na pomoc s hledáním vyslala americká pobřežní stráž dvojici vojenských transportních letounů Lockheed C-130 Hercules se sonarem, který dokáže zachytit pohyb pod vodou. Ponorka vyplula v sobotu z kanadské obce St John's a k vraku Titaniku doplula v neděli ráno.

Ponorka se mohla zamotat do trosek Titaniku

Stanici Sky News řekl kontradmirál britského královského námořnictva ve výslužbě Chris Parry, že záchranná mise je „velmi obtížná operace“. „Skutečný charakter mořského dna je velmi zvlněný. Samotný Titanic leží v příkopu a kolem je spousta trosek. Takže snaha pomocí sonaru rozlišit a zaměřit oblast, ve které chcete pátrat s další ponorkou, je opravdu velmi obtížná,“ cituje Mirror námořníka.

Parry rovněž nastínil několik možných vysvětlení, proč ponorka ztratila kontakt s úřady: „Optimistická možnost je, že se přetrhla ‚pupeční šňůra‘ spojující plavidlo s mateřskou lodí. Horší je scénář, že skutečně došlo k nějaké poruše a ponorka pokračuje v činnosti, což samozřejmě nemůžeme tušit.

„Úplně nejhorší by bylo, kdyby došlo k nehodě – ponorka se mohla například zamotat do trosek Titaniku. To by bylo katastrofické selhání,“ dodal.

Vrak Titaniku leží na dně Atlantského oceánu asi 600 kilometrů od břehů kanadské provincie Nový Foundland v hloubce kolem 3800 metrů pod hladinou. Cesta ponorkou k vraku Titaniku je turistická atrakce, která podle BBC vyjde na 250 tisíc liber (asi 5,4 milionu korun) na osobu a trvá deset dní.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy