Čapí hnízdo: Babiš i Nagyová obžalobu odmítli, podle jejich zástupců je plná pochybení
Obhájci Andreje Babiše a Jany Nagyové během soudního jednání ohledně údajné manipulace dotací farmy Čapí hnízdo podle očekávání odmítli obžalobu. Ta je podle nich v rozporu s trestním řádem a trpí řadou vad. Oba obhájci zpochybnili rozhodnutí a vývoj, při němž nejprve v roce 2019 došlo k zastavení stíhání celkem 11 osob, ale následně se stíhání opět rozjelo na popud Nejvyššího státního zastupitelství, tentokrát už jen zaměřené na Babiše a Nagyovou. Informace ze soudní síně přinášejí reportéři eXtra.cz.
Soud s Andrejem Babišem a Janou Nagyovou odstartoval přibližně pětadvacetiminutový proslov žalobce Jaroslava Šarocha. Ten v obžalobě uvedl, že Nagyová v kauze farmy Čapí hnízdo spáchala dotační podvod a poškodila Evropskou unii, zatímco Babiš měl být spolupachatelem a své asistentce měl údajně pomáhat. "Nagyová nepravdivě uvedla, že Čapí hnízdo je malý a střední podnik, a zamlčela, že vlastníkem je Andrej Babiš," řekl Šaroch.
Následovala obhajoba Nagyové, která v případu figuruje jako hlavní pachatel. Advokát Babišovy asistentky Josef Bartončík hned na úvod shrnul, čeho se kauza týká, a uvedl, že "obvinění spočívalo v takové absurditě, jako je předložení dokumentů se začerněnými záznamy". Obžaloba je podle Bartončíka v rozporu s trestním řádem a trpí vadami.
Například Nagyová měla v žádosti o dotace zatajit, že majitelem farmy je Babiš. Toho se ale podle svého obhájce nikdy nedopustila, naopak to prý doložila. "Čím to měla zatajit? Zatajila to tím, že to doložila černé na bílém," ptal se ve svém projevu Bartončík. Stejně tak podle něj nezatajila, že farma byla napojena na Agrofert.
Obhájce zpochybnil revizi
Advokát zároveň poukázal na rozhodnutí ze 30.9. 2019, kdy Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání, protože se podle něj žádný trestný čin nestal. "Po revizi nejvyššího státního zástupce nastala absurdní situace, kdy byly stíhány dvě osoby, a nikdo nevěděl za co," pokračoval Bartončík. Nelíbilo se mu tak, že nejprve bylo obviněno 11 osob, včetně Moniky Babišové, později po zásahu nejvyššího státního zástupce však předmětem obžaloby byly jen dvě osoby - Babiš a Nagyová.
"Obžaloba rezignovala na prokázání existence trestných činů. Klientka v plné míře obvinění odmítá a cítí se být nevinna," dodal závěrem advokát obžalované.
Policie údajně opakovaně pochybila
Na řadu přišel Babišův advokát, jmenovec právnika Nagyové Michael Bartončík. Ten také poukázal na to, že nejprve bylo stíháno 11 osob, následně jen dvě. Rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelsví hned několikrát zpochybnil a ztotožnil se s obhájcem Nagyové.
Stíhání i obžalobu pak označil jako policií vyfabrikované. "Policie se vůbec neobtěžovala zkoumat důležitost příslušných údajů. Obžaloba vůbec nepracuje s počtem zaměstnanců a velikostí financí, se kterými farma Čapí hnízdo disponuje... Nebylo ani možné učinit pregnantní závěr o tom, kdo byl pachatelem. Většina označených pomocníků byla vinna tím, že pomáhala nikoli pachateli, ale organizátorovi," kritizoval Babišův obhájce s tím, že organizátorem údajného podvodu měl být podle vyšetřování právě expremiér.
Groteska na závěr
Po téměř hodinovém projevu obhájce opět zrekapituloval případ, vyjádřil své pochybnosti a závěrem uvedl, že obhajoba je od počátku řízení neměnná. "Samozřejmě bych chtěl dodat, že s vinou nesouhlasíme," sdělil Michael Bartončík a odcitoval hlášku ze snímku Pelíšky. "Rozkaz zněl jasně, muž s hnědou brašnou nesmí projet," čímž naznačoval, že stíhání Babiše je objednané.
Jako do divadla: Na soud s Babišem budou vstupenky. Doufám, že po mně nebudou plivat, řekl expremiér
Michael Bartončík za svou obhajobu sklidil od jednoho z přítomných návštěvníků potlesk. "Omlouvám se, pane soudce, hlas občanské poroty," řekl. Soudce Jan Šott muže vzápětí vykázal z jednací síně nejen na pondělí, ale i na další dny. "Děkuji pánovi za názornou ukázku toho, co se v soudní síni nesmí dělat," komentoval exces Šott.