Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Čas se mění na zimní: Lidi střídání štve. Jeho zrušení je však v nedohlednu

Změna času podzim 2024: Kdy se mění čas a proč tomu tak je
Zdroj: Profimedia
ZMĚNA ČASU

Poslední říjnovou neděli se mění letní čas na zimní. To znamená, že se v noci ze soboty 26. na neděli 27. října vyspíme o hodinu déle. Ručičky a displeje hodin se totiž v noci posunou o jednu hodinu nazpět. Proč se čas mění a jak dlouho tomu tak ještě bude? Na to jsme se podívali v redakci eXtra.cz.

Kdy se mění letní čas na zimní?

Ke změně letního času na zimní dochází poslední neděli v říjnu, kdy se ráno o třetí hodině posouvá hodinová ručička zpátky na druhou. Na mobilech, počítačích a přístrojích řízených rádiovým signálem to zařídí "umělá inteligence" a čas se tam tedy změní "sám" automaticky. Pokud ale holdujete klasice a máte doma třeba ručičkové hodiny nebo tradiční typické tikající budíky, musíte si je v sobotu večer, anebo v neděli ráno přenastavit sami. Pokud budete v době změny v noci zrovna cestovat například vlakem či dálkovým autobusem, spoje zastaví na stanici a hodinu počkají, aby pak dál jely podle harmonogramu.

Přechod na zimní čas letos vychází na noc ze soboty 26. na neděli 27. října. Čas se v neděli ve 3:00 oficiálně posune zpět na údaj 2:00.

Proč se mění čas?

Střídání letního a zimního času bylo zavedeno až ve 20. století, vedly k tomu hlavně ekonomické důvody. Běžným správným původním časem u nás je čas "zimní", přesněji odborně nazývaný středoevropský. Letní čas byl poprvé použit roku 1916 z důvodu úspory energií v průběhu první světové války. Díky posunu se nemuselo na ulicích tak dlouho svítit a maximalizoval se čas využití přirozeného denního světla, které lidé potřebovali pro práci. Tehdy ho přijalo také Rakousko-Uhersko a ze stejných důvodů byl letní čas zaveden i v průběhu druhé světové války. Potom bylo střídání času na pár desetiletí přerušeno, ale pevné místo u nás má znovu od roku 1979, kdy střídání času uzákonila československá vláda. Zpočátku letní čas platil vždy od konce března do konce září, později bylo podzimní "přetáčení" přesunuto až na konec října. Letní čas tedy nyní platí sedm měsíců, zatímco standardní středoevropský jen pět.

Zruší se střídání času?

V současné době mnoho lidí naléhá na zrušení střídání času, protože v moderní době, kdy nejsme tolik odkázáni na přirozené světlo, již podle nich nemá význam. Obtížné je ovšem vybrat, který čas bychom si měli ponechat jako "stálý", tedy zda letní, či středoevropský. Rozdílně se k situaci stavějí i jednotlivé státy Evropské unie, ve které je Evropskou radou střídání času plošně zavedeno. Jedním z návrhů, co s tím, bylo i nechat rozhodnout státy pro svá území samostatně. Protože by pak ale mezi různými státy platil různý čas, třena i mezi sousedními zeměmi, mělo by to negativní vliv na vnitřní fungování evropského trhu a cestování mezi zeměmi obecně.

O přechodu na jeden stálý čas se mělo jednat roku 2021, ale kvůli tehdejší epidemii covidu se rozhodnutí odložilo. Podle nařízení vlády bylo dohodnuto, že k žádné změně ve střídání času nedojde po dobu následujících pěti let. Do roku 2026 nás tedy žádné změny v současném systému letního a "zimního" času nečekají.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy