Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Část Smíchova prochází proměnou: Za jak dlouho našetříte na vlastní byt v novém komplexu

Počítá se s blokovou zástavbou.
Zdroj: Sekyra Group
Předchozí Další
bydlení

V poslední době je trendem namísto na zelené louce daleko za městem stavět nové byty uvnitř takzvaných brownfieldů, tedy nevyužívané plochy, často po bývalých průmyslových podnicích. Jedním takovým je Smíchov City, který přetváří podobu pražského Smíchova. Za kolik zde podle webu Nové byty.cz koupíte byt a mohou si to vůbec běžné rodiny dovolit?

Brownfieldy uprostřed velkoměsta, nejčastěji se jedná o zdevastované pozemky po již neexistujících fabrikách, se zpravidla nacházejí na rušných místech. Někdy méně, jinde více. Ale všude tam vznikají developerské projekty. V Praze například Nuselský pivovar poblíž Divadla Na Fidlovačce a Bělehradské ulice, Parková čtvrť na místě Nákladového nádraží Žižkov u Basilejského náměstí a ulice Jana Želivského, Smíchov City mezi Nádražní a Radlickou ulicí za autobusovým nádražím Na Knížecí a kousek dál i Lihovar mezi Nádražní a Strakonickou.

Všude ruch, který někoho odrazuje, ale jiného láká, protože je uprostřed dění, které může nabízet jen město. V Nuselském pivovaru vsadili na atmosféru historizující nostalgie, kterou vzbuzuje pečlivá „rekonstrukce historických budov a nové pojetí rezidenční výstavby“. Parková čtvrť, jak už název napovídá, se soustřeďuje na vybudování „1,5hektarového parku a pěší zóny s vodními prvky a řadou nových drobných obchodů, služeb, restaurací a kaváren“. Měla by to být čtvrť pro mladé, a tak se počítá i s mateřskou školou.

Na Smíchově plánují blokovou zástavbu

Smíchov City, který je mimochodem největším projektem moderního rezidenčního bydlení v Praze, naopak respektuje činžovní blokovou zástavbu, ovšem ve stylu pařížského bulváru. Přitom je však podle dnešního trendu zasazen do nezvyklého množství zeleně. Kromě zahrad uvnitř činžovních bloků a zelených teras v nejvyšších podlažích domů se počítá s parkem, který svou výměrou okolo 14 000 m2 bude srovnatelný s plochou Valdštejnské zahrady. A navíc ještě s dalším unikátním podélným parkem, který bude v délce 900 m fungovat jako pěší zóna o šířce 28 m. No, nekupte si tam všude byt, pokud na to budete mít, protože město je město…..

Ovšem kdo miluje městský ruch, určitě počítá se vším, co metropole nabízí v oblasti kultury, relaxace a společenského života. Všude se v projektech proto počítá se zázemím širokého spektra obchodů, služeb, restauračních podniků a dalších relaxačních či jiných zařízení.

V projektu Lihovar: Spirit of Smíchov jde developer ještě dál. Jak sám uvádí „jedná se o rozsáhlý rezidenční a multifunkční projekt, který nechce být jen prostým bydlením, ale originální kulturní a společenskou čtvrtí s autentickou atmosférou vlastního food marketu, kaváren, bister a obchůdků a mimo jiné i s vlastní pětipatrovou uměleckou galerií“.

Prvotně sice převládá rezidenční segment, který nabídne budoucím zájemcům zhruba 550 bytů s dispozicemi od malých 1 + kk až po luxusní 5 + kk se střešní terasou, to vše včetně 642 parkovacích míst. Přitom obyvatelům Lihovaru bude sloužit k rekreaci přírodní „zelená střecha“, odkud se otevírají úchvatné výhledy na Vyšehrad, Pražský hrad a celé údolí Vltavy.

Zajímavostí je historická budova Varny, která se promění v pětipatrovou galerii Davida Černého s kavárnou. Velkorysý výstavní prostor se čtvercovým atriem bude hostit i pořádání kulturních a společenských akcí, jako je například kino, stand-up comedy, divadelní inscenace, koncerty apod.

Dům ve tvaru lahve dnem vzhůru

Na pozemku jednoho z největších původních pražských lihovarů Fischl a synové bude kromě jednotlivých dominant areálu, jakými jsou dům Flaška, který svým tvarem připomíná původní lahev z lihovaru postavenou dnem vzhůru, komín s vyhlídkovou kapslí nebo historická budova Varny, obyvatelům i návštěvníkům k dispozici zelený vnitroblok s artefakty z bývalého provozu, které se promění ve funkční atrakce (nejen) pro děti. Jednotlivé vstupy bytových domů budou svými specifiky navazovat na dřívější industriální charakter Smíchova a připomínat v minulosti hojně zastoupená řemesla, jako bylo bednářství, foukání skla či výroba destilátů.

Otázkou je, kdo na nové bytové projekty bude při současných cenách bytové plochy mít. V projektu Smíchov City jsou k dispozici všechny druhy bytů, od malých 1 + kk (37,6 m2) až po velké byty s dispozicemi kategorie 5 + kk (119,9 m2 + terasa 109,9 m2) s výhledy na Prahu. Ceny se podle webu novebyty.cz pohybují od 4 400 000 Kč do 22 300 000 Kč. Začínají tedy na 117 tisících za metr čtvereční. To je pro mladé rodiny jen těžko dostupná cena. V sousedním Lihovaru však nabídnou i nájemní bydlení.

Na byt v Praze lidé šetří 17 let!

Cena bydlení se stala v posledních měsících velmi ožehavým tématem. Podle indexu dostupnosti bydlení CG-Index zpracovávaný developerem Central Group si lidé na nový byt v Praze s plochou 70 metrů čtverečních vydělávají přes sedmnáct let, což je o 2,4 roku více než loni.

V celé ČR je podle Indexu nutné na pořízení bytu vynaložit více než patnáct ročních mezd. Podle analytiků České spořitelny a portálu Evropa v datech je tak bydlení v ČR nejnákladnější v Evropské unii.

Varovná je v tomto kontextu analýza agentury Bloomberg, která zařadila Česko na druhou příčku světového žebříčku zemí nejvíce ohrožených realitní bublinou. Analytici ve srovnání zahrnuli pět ukazatelů: poměr ceny nemovitostí vůči měsíčním nájmům, poměr ceny k příjmům, reálný a nominální meziroční růst cen a meziroční růst úvěrů. Ve všech těchto kategoriích jsme obsadili přední příčky.

„Podle londýnské společnosti CEIC Data, která se zabývá analýzou dat, se čtvrtletní ukazatel českých cen nemovitostí v prosinci oproti předchozímu roku zvýšil o 26 procent. Rozdíl mezi příjmem průměrného občana a cenami nemovitostí v zemi je nyní jeden z největších v Evropské unii, což vyvolává vážné obavy z realitní bubliny,“ píše Bloomberg, podle kterého situaci domácností nepomohlo ani neustálé zvyšování úrokových sazeb. To totiž zatěžuje domácnosti s hypotékami a zhoršuje perspektivy pro ekonomický růst.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy