Co jsou zač 5G sítě a v čem mohou pomoci. Česku v modernizaci ujíždí vlak
Rozvoj 5G sítí se v posledních letech stal velmi aktuálním tématem. Přes různé fámy o vlivu na lidské zdraví totiž 5G sítě dokážou poskytnout výrazné navýšení přenosové rychlosti v obou směrech a výrazné snížení doby odezvy. Společnost Huawei na své prezentaci, které byla redakce eXtra.cz přítomna, ukázala, co všechno nová technologie dovede. V diskuzi se řešilo i to, jak je na tom s moderními technologiemi Česká republika.
Vysokorychlostní sítě 5G a jejich průmyslové využití budou hrát klíčovou roli v digitalizaci českého průmyslu. Jak konkrétně by mohla vypadat aplikace soukromých sítí v českých podnicích, předvedla tento týden v Praze společnost Huawei na své prezentaci, které se zúčastnila i redakce eXtra.cz.
Robot nebo chytrá vrtačka
Interaktivní kamion 5G MPN Truck nabídl návštěvníkům pohled na řadu případů pro využití technologií 5G v různých odvětvích. K vidění tak byl například autonomní robot, speciální brýle na kontrolu pracovního postupu nebo příslušenství pro vrtačku, které pracovníkovi ukáže přesnou míru při zavrtávání závitů a šroubů.
Platforma, kterou ukázala Huawei, využívá 3D technologii k vytváření skutečných obchodních situací, jež jsou demonstrovány prostřednictvím reálných případů. Zákazníkům tak předvede nejrůznější případové studie nasazení soukromých 5G sítí ve skutečném provozu. Česká republika je první mimoasijskou zemí, kde se Huawei rozhodla platformu zpřístupnit.
„Průmysl je pro Českou republiku stěžejním odvětvím, a proto nás velmi těší, že to jsou právě čeští operátoři, kteří mohou jako první v Evropě využít platformu k objevování nových řešení pro využití 5G sítí ve spojitosti se svými klienty,“ uvedl k tomu James Tang, ředitel české pobočky Huawei. Digitalizace nejen českého průmyslu, ale celé české ekonomiky je podle něj klíčovým předpokladem pro úspěšný rozvoj České republiky.
Od montovny k mozkovně
V českém prostředí se nejvíce využívají moderní technologie v automobilkách a železárnách. Ekonom Lukáš Kovanda připomněl, že digitální ekonomika tvoří pouze 8 % českého HDP. Češi jsou podle něj k těmto věcem nedůvěřiví. Politici zároveň nerozumějí důležitosti oboru. Ekonom vznesl přiléhavé heslo "Od montovny k mozkovně" a dal příklad, jak k tomu už nyní dochází.
Po pandemii se podle něj lidé přesouvají do digitálu - například číšník dnes dělá rozvážku pro internetové prodejce. Digitalizace zároveň podle ekonoma působí proti inflaci. Srovnávače cen zvyšují efektivitu a tlačí na jejich snížení. Zároveň mění i chování zákazníků.