Ceny jídel a pití v Evropském parlamentu: Mdlá káva za hubičku, snídaně za dvě stovky i burger za tři
Budova Evropského parlamentu je takovým malým městečkem uprostřed francouzského Štrasburku a samozřejmě v ní nemůže chybět ani stravovací zařízení. V obřím komplexu je hned několik snack barů a kaváren, včetně velké kantýny. Kolik europoslanci, kteří ve svém minimu berou necelých 180 tisíc korun čistého, zaplatí za kávu, croissant, burger s hranolkami či colu? Na to se podívala redakce eXtra.cz, která Europarlament přímo navštívila.
Kdyby si měl každý europoslanec o obědové pauze běhat na jídlo do nějaké restaurace, musel by být Usain Bolt, aby to zvládl. Kolem obřího komplexu, který je obklopen dalšími budovami orgánů Evropské unie, jako třeba tou, v níž sídlí Evropská rada, totiž prakticky není žádné stravovací zařízení. Navíc jen přejít z jednoho konce Europarlamentu na druhý je cesta takřka na 10 minut. Logicky tak v komplexu nechybí jak kavárny, tak bary a kantýna.
Laciná káva, chuť ale mdlá
Přímo v budově Evropského parlamentu se nachází jeden velký snack bar v "květinové místnosti" (nazvána podle květinového koberce, pozn. red.) a několik menších barů, jako například ten pro novináře. V nich zákazník sežene cokoliv od kafe po plnohodnotnou snídani či svačinu.
Třeba takový typicky francouzský croissant v těchto zařízeních koupíte za 41 korun, a to ať už běžnou variantu, či plněnou. Ostatně většina sladkého pečiva má tu jednotnou cenu. Brownie či muffin si pak můžete dát za přibližně 54 korun. Skandinávská snídaně s uzeným lososem, bulgurem a pečivem vyjde na necelé dvě stovky, fíkový, citronový či čokoládový dort je o polovic levnější. Za kapučíno či velkou kávu pak dáte 47 korun. Dlužno dodat, že chuť kávy se s klasickou kavárnou nedá příliš srovnávat a v tomto ohledu je cena odpovídající kvalitě.
Burger za tři stovky
Kromě barů a kaváren má Evropský parlament také velkou kantýnu, která přes oběd pojme stovky strávníků. Po příchodu do ní si klasicky vezmete tác, příbor a jdete si vybrat, na co máte zrovna chuť. K dispozici je salátový bar, kde je na výběr více než deset variant - luštěninový, klasický coleslaw, kuskus a podobně. Cena je až na výjimky jednotná, tedy 37 korun za 100 gramů. O přibližně deset korun dražší jsou pak ovocné saláty. Polévky nejrůznějších typů vyjdou v průměru na 110 korun za talíř.
Z hlavních jídel máte na výběr hned několik, v plném provozu je to kolem deseti variant. Při návštěvě redakce eXtra.cz byl na menu například burger s hranolkami, filet z tresky s bramborami, kuře na citronu a chilli s hráškem či kuřecí s těstovinami a rajčatovou omáčkou. Na své si přijdou i vegetariáni, kteří mají každý den k dispozici vlastní okénko se speciální, bezmasou nabídkou, například kuskus s falafelem. Cena za jídlo se pohybovala kolem deseti eur, tedy v přepočtu 250 korun. Za burger, k němuž byl plný talíř hranolek, si strávník připlatil necelých 70 korun.
Kantýna se nedá srovnat s restaurací
Co se týče kvality a chutě samotných pokrmů, nelze říct, že by se v Evropském parlamentu servírovalo něco špatného, to rozhodně ne. Suroviny se zdály být kvalitní a čerstvé, což bylo na chuti znát. Avšak kantýna se nikterak neliší od těch klasických podnikových, které máme v Česku. Zákazník se nedočká stejné kvality jako v restauraci, zkrátka se jedná o vývařovnu pro stovky lidí. Luxus je spíše ve velkém výběru jídel.
K obědu samozřejmě nechybí ani nápoje, a to ať už limonády, nebo pivo či francouzské víno. Trojka Coca-Coly, Oranginy, či tonicu v plechovce vyjde na zhruba 60 korun. Půllitr piva v plechovce pak stojí dvojnásobek. Co se týče vína, třetinka se pohybuje kolem 160 až 180 korun. Záleží na druhu. Obecně tedy lze říct, že ceny pokrmů a pití v Evropském parlamentu jsou povětšinou odpovídající k cenám ve Štrasburku.