Černý kašel rozsévá smrt: Zemřela na něj teprve tříměsíční holčička ze Středočeského kraje
Smutnou zprávu přinesli hygienici, kteří potvrdili už deváté letošní úmrtí na černý kašel. Na tuto nemoc, která je riziková hlavně pro novorozence, zemřela teprve tříměsíční holčička ze Středočeského kraje. Podle vyjádření hygieniků bojovala také se zánětem plic a vrozenou vývojovou vadou.
Hygienici potvrdili další úmrtí na černý kašel. Letos jde už o devátý případ. Tentokrát zemřela tříměsíční holčička ze Středočeského kraje. Ta bojovala také se zánětem plic a vrozenou vývojovou vadou. Ačkoliv je černý kašel v posledních týdnech spíše na ústupu, rizikem je právě pro novorozence.
Zemřelá holčička měla vývojovou vadu a další infekci
„Už po narození byla malá pacientka oslabena nutnou operací pro vrozenou vývojovou vadu, a navíc u ní spolu s černým kašlem byla diagnostikována další bakterie Streptococcus pneumoniae spojená se zánětem plic,“ doplnila podle serveru Novinky.cz mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová.
Infekce se měla objevit i v rodině zemřelé holčičky. Podobný případ se stal rovněž koncem března, kdy zemřela měsíční holčička z Orlickoústecka, která měla streptokokovou infekci, k tomu ještě adenovirus a hemofilovou nákazu. V ostatních případech na infekci zemřeli senioři.Černý kašel mělo letos už 30 tisíc lidí
S černým kašlem se do 1. září v Česku letos léčilo téměř 29 400 lidí, nakažených je ale podle odborníků mnohem víc. Vyplývá to z údajů SZÚ. V srpnu přibývalo kolem 700 případů za týden, což je podle SZÚ mírně klesající trend. Na jaře byly týdenní počty i dvojnásobné. Letos nahlášené počty nakažených jsou na území dnešní ČR nejvyšší od roku 1958, kdy se v tehdejším Československu proti černému kašli začalo očkovat.
"Nové případy onemocnění se stále vyskytují ve všech věkových skupinách a počty hlášených případů pertuse potvrzují, že v populaci je dostatečné množství vnímavých jedinců, mezi kterými může původce onemocnění, bakterie Bordetella pertussis, cirkulovat," uvedl SZÚ.
Skutečný výskyt nákazy v populaci tak bude podle SZÚ vyšší než 29 399 případů nahlášených lékaři do Informačních systému infekčních nemocí (ISIN). "Vzhledem k tomu, že předpokládáme značnou podhlášenost onemocnění a že řada případů nákazy se do ISIN z nejrůznějších důvodů nedostane, bude skutečný výskyt nákazy v populaci pravděpodobně mnohem vyšší," doplnil ústav.Senioři a lidé s chronickým onemocněním by se měli očkovat
"Zejména osoby s chronickým onemocněním a senioři jsou křehčí a náchylnější k infekcím obecně, vzhledem k oslabení jejich imunitního systému by měli zvážit očkování," napsali odborníci ze SZÚ. Doporučení se podle nich týká zejména lidí, kteří dlouhodobě pobývají v nemocnici nebo v zařízení sociální péče.
"S návratem z prázdnin a s nastupující podzimní sezónou respiračních nákaz lze předpokládat, že onemocnění se bude v populaci nadále udržovat," dodali.