Češi v zahraničí zbytečně riskují: Nejhorší byl Islámský stát, říká elitní vyjednavač
V nové knize Svět elitního vyjednavače poodhaluje Adam Dolník to, jak funguje práce špičkových vyjednavačů. Ti jsou často poslední nadějí rodin unesených lidí. Dolník jezdí jako expert po celém světě. Angažoval se i ve známém případu unesených žen Hanky a Tonči v Pákistánu. "Češi jsou dobrodružní a já si myslím, že je to fajn, ale občas riskujeme až moc, což je podle mě motivováno naivitou," říká v rozhovoru pro eXtra.cz a zároveň poradil, na co si dát v rizikových zemích pozor.
V pražském paláci knih Luxor proběhl křest knihy rozhovoru novináře Martina Moravce s elitním vyjednavačem Adamem Dolníkem. Na co se v knize mohou čtenáři těšit? "Úplně zákulisní informace bych v tom nehledal, celá knížka je přísně anonymizovaná. My hledáme tu hranici, aby se čtenář dozvěděl něco, co se nemůže dozvědět nikde jinde, ale aby tam zároveň nezazněly informace, které mají zůstat utajeny a které mohou ohrozit životy do budoucna," vysvětlil Dolník na úvod rozhovoru pro eXtra.cz.
Dolník o vyjednávání s ISIS
Dolník se v tomto oboru pohybuje už dlouho, jak se vůbec ke své neobvyklé profesi dostal? "Já jsem historicky byl odborník na terorismus v akademickém prostředí. Nějakou dobu jsem studoval teroristické útoky, ve kterých byli drženi rukojmí, a v tom kontextu jsem se dostal k tomu, že jsem začal cvičit vyjednávací týmy v FBI, ve Scotland Yardu (velitelství Metropolitní policie, která působí na území Londýna, pozn. red.) ve skotské policii, všude na světě. Po nějaké době jsem se rozhodl, že mi nestačí jen přednášet věci, které znám teoreticky, ale že je chci také umět. Takže jsem se vydal na praktickou dráhu, prošel jsem sám výcviky policejních týmů. Pak jsem přešel do privátního sektoru, kde je ta opravdová akce," popsal Dolník začátky své kariéry.
"S FBI jsem pracoval především na úrovni výcviku. Přednášel jsem pro ně a sám jsem tím kurzem prošel," vysvětlil následně Dolník a dodal, že nejtěžší případ jeho kariéry bylo vyjednávání s Islámským státem (ISIS) v západní Africe.
Dolník se zapojil mimo jiné i do vyjednávání ohledně propuštění českých dívek Hanky a Tonči z Pákistánu. Konkrétní detaily však neprozradil. Místo toho ale apeloval na české cestovatele, kteří uvažují o tom, že by se vydali do nějaké rizikové destinace.
Češi zbytečně riskují
"Je to o výběru destinace a je to o tom neříkat, že všechno je v pohodě. Mě to vyjádření trošku dráždí. Češi jsou dobrodružní a já si myslím, že je to fajn, ale občas riskujeme až moc, což je podle mě motivováno naivitou. Takže si myslím, že je dobré být informován o destinaci, kam jedu - jaká rizika tam hrozí, a přizpůsobit tomu své chování," řekl vyjednavačský expert, který musí být neustále k dispozici na telefonu v pohotovosti.
V knize pak mimo jiné popisuje dojemný moment, kdy těhotné manželce uneseného muže slíbil, že do porodu ho přivede zpátky domů. Svůj slib splnil a šťastní rodiče následně z vděku pojmenovali novorozence Adam.