Češka, která zabila v Tunisku manžela, ve věznici: Hrozí jí zneužívání, mučení i ponižování
Česká turistka (50) z Ostravy, která se v Tunisku přiznala k vraždě svého manžela, čelí dvěma možným scénářům. První možností je, že bude odsouzena v Tunisku a v severoafrické zemi zůstane i ve vězení. Pokud k tomu dojde, mohla by Česká republika, nebo sama odsouzená požádat o přesun domů. Tento proces by ale podle reportéra CNN Prima News, Michala Janotky, mohl trvat minimálně půl roku. Alternativou je, že Tunisko předá soudní spis tuzemským kriminalistům a odsouzená bude transportována do Česka. Tam by poté probíhalo další soudní řízení.
Pokud se ovšem prokáže, že odsouzená žena byla obětí domácího násilí, může jít o polehčující okolnost. V takovém případě by jí hrozil maximální trest 18 let, stejně jako v Česku. Reportér CNN Prima News, Michal Janotka, pak poukázal na těžké podmínky v tuniských věznicích, které se s českými zařízeními nedají srovnávat. Vyjádřil proto obavu o život odsouzené, který by mohl být v africkém vězení ohrožen.
Jak informovalo eXtra.cz dříve, žena se s největší pravděpodobností nachází v ženské věznici Manouba poblíž tuniského hlavního města. Tamní kruté podmínky popsala serveru Nawaat.org bývalá vězeňkyně Asma – podle ženy byla například v cele pro 25 osob pouze tři lůžka a pobytu předcházela ponižující vstupní prohlídka, kdy se musela před dozorci svléknout donaha.
Hlášeny jsou i případy znásilnění
„Cely jsou v porovnání s kapacitou, pro jakou byly projektovány, ve všech případech přeplněné. Vězeňkyně někdy omezený počet lůžek sdílejí, drtivá většina z nich však spí na chladné zemi. Budovy jsou zchátralé, špatně osvětlené a bez přístupu čerstvého vzduchu. V žádném případě nevyhovují ani těm nejnižším hygienickým normám. Prostory nejsou vytápěné ani klimatizované. Trvale vlhká atmosféra vede k tomu, že se na stěnách objevují plísně,“ popisuje podmínky tamní ženské věznice web Prison Insider, který mapuje stav vězeňských zařízení po celém světě.
Podle webu Mapping MENA, který se rovněž věnuje podmínkám v káznicích, vznikla ženská věznice v Manoubě – na západním předměstí Tunisu – na konci 60. let. Zařízení se stalo masivně využívaným téměř okamžitě – nejčastěji zde byly zadržovány studentky a levicové aktivistky. V 90. letech se složení vězeňkyň proměnilo a byly zde drženy především bojovnice za lidská práva a islamistky.
„Těžké a bolestné bezpráví ve věznici údajně doprovázelo především případy porodů a doprovodů dětí do 3 let věku. (...) Většina vězeňkyň potvrdila, že se v zařízení setkaly s případy mučení či jiného hrubého a ponižujícího zacházení. Bylo zde hlášeno také několik případů znásilnění,“ uvádí server a dodává, že ženská věznice v Manoubě je „velmi pravděpodobně jednou z nejvíce přeplněných tuniských věznic“.