České předsednictví EU se blíží. Jaké priority vláda připravila
České předsednictví Evropské unie začne už 1. července. Jak se na něj vláda Petra Fialy připravila? Ve středu představila, jaká témata bude chtít v nadcházejícím půlroce řešit. Patří mezi ně především řešení dopadů války na Ukrajině a energetika. Témata českého předsednictví analyzuje pro eXtra.cz uskupení České zájmy v EU.
Mottem českého předsednictví bude heslo: “Evropa jako úkol” - co to vlastně znamená? Havlovské motto zdůrazňuje, že Evropská unie je projekt, který se stále utváří. A Česko chce přispět k tomu, aby byla co nejvíc “podle našeho gusta”. To je podle uskupení České zájmy v EU v souladu s tím, co si přeje česká veřejnost: Nejsme eurohujeři ani nechceme z EU pryč, nicméně reformy podporujeme.
Válka na Ukrajině i energetika
Co se bude řešit? Témata vznikají dvojím způsobem: Za prvé jsou to české politické priority schválené vládou. To ale není všechno. Další práce na Česko "spadne" logikou legislativního procesu v EU.
Hlavními tématy budou Ukrajina a energetika. Čeká nás válečné předsednictví (vojenská a humanitární pomoc Ukrajině, jednání o větších příspěvcích pro země starající se o uprchlíky, diskuze o kandidátském statusu pro Kyjev, odklon od ruských fosilních paliv a příprava na zimu). Pro Česko je to šance předvést se jako schopný vyjednavač a krizový manažer.
“Česko se rozhodlo, že chce víc než jen předsednictví v klidu přežít. Klidné časy jsou po ruské invazi na Ukrajinu beztak pryč. Z priorit vyplývá, že Česko chce, aby i po šesti měsících byla Ukrajina nezávislou zemí a aby Evropa začala další zimu s vědomím toho, že nezmrzneme,” hodnotí plán ve vyjádření pro eXtra.cz Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky v Praze.
Válka na Ukrajině rovněž přidala klimatickým ambicím členských zemí EU bezpečnostní rozměr. Nejdůležitější bude balíček RepowerEU, usilující o zvýšení energetické bezpečnosti EU po invazi na Ukrajinu, tedy odstřižení od ruských fosilních paliv a jejich nahrazení. Navrhla ho Evropská komise a jeho uvedení v praxi bude jedním z nejdůležitějších úkolů pro české předsednictví.
Bude se rovněž hledat shoda na nových emisních normách pro osobní vozy. Evropská komise navrhla, že by se zvýšily tak, že by od roku 2035 prakticky nebylo možné prodávat nová auta se spalovacími motory. V Česku to budí emoce, automobilky ale plánují přesně totéž dělat postupně a dřív. Rok 2035 tak bude asi jen formalitou, žádný šok.
Česká vláda bude také hodně zdůrazňovat “Media freedom act”, který má pomoct chránit pluralitu médií a bezpečí novinářů. Podílí se na něm i česká eurokomisařka Věra Jourová.
Co přesně znamená české předsednictví
Češi teď budou půl roku v podstatě hlavními vyjednavači mezi státy i mezi institucemi. Naši ministři budou dělat vrcholnou manažerskou práci - na celoevropské úrovni. Při pohledu z okolního světa to budeme my, kdo Evropu zastupuje. Jestli na podzim přijede do Prahy Volodymyr Zelenjskyj, bude to především proto, že máme předsednictví.