Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Česko rozžhaví supertropy z Afriky: Lékař radí, jak se před vedry ochránit

Předpověď počasí: Česko rozžhaví supertropy. Lékař radí, jak se před vedry ochránit
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
počasí

V horkém počasí, které Česko čeká v tomto týdnu, je třeba dostatečně pít a lidé se zdravotními potížemi, senioři a malé děti by měli zůstávat ve stínu, být v klidu a venku si zakrývat hlavu. ČTK to řekl praktický lékař Norbert Král. Upozornil, že potřebné množství tekutin se odvíjí od zdravotního stavu i výdeje energie daného člověka. Meteorologové a další odborníci doporučují i zdravým lidem omezit pohyb v poledních a časně odpoledních hodinách, varují před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory.

Podle meteorologů čeká Česko tento týden vlna veder. Na severozápadě Čech budou v úterý odpolední teploty kolem 35 stupňů Celsia. Ve středu se velmi horké počasí rozšíří do zbytku země s výjimkou Vysočiny. Za supertropy může vzduchová hmota s původem ze Sahary. Meteorologové prodloužili varování před vedry do čtvrtka.

Doporučení lékaře

"Pochopitelně, vždy se budou obzvlášť varovat pacienti, kteří mají kardiovaskulární rizika. Typický rizikový pacient s kardiovaskulárními onemocněními by měl být v klidu, moc nechodit ven, pobývat ve větrané místnosti a dodržovat pitný režim," řekl Král. Větrat v horku se doporučuje zejména ráno, dokud se vzduch příliš neohřeje.

Správný pitný režim podle Krále není univerzální. "Často si přečtete, že je třeba vypít jeden a půl až dva a půl litru, ale vstupuje do toho několik proměnných. Jakou má ten člověk fyzickou zátěž, jaký je jeho zdravotní stav," řekl. Některým lidem, kteří mají vysoký energetický výdej a hodně se potí, v horku jeden a půl litru tekutin nemusí stačit, i když je to pro ně jinak obvyklé množství, upozornil lékař. Naproti tomu dva a půl litru je pro někoho příliš. "Když máte pacienta se srdečním selháním, ten prostě tři litry za den vypít nesmí. To už by musel mít opravdu velkou fyzickou zátěž," doplnil Král. Doporučil také, aby se lidé pravidelně ochlazovali vlažnou sprchou, zvlášť pokud bydlí v horkých podkrovních bytech.

Hydratace, odpočinek a ochlazování je zásadní také u malých dětí. "Pokrývka hlavy je hrozně důležitá. Děti často nevydrží s čepicí na hlavě. Tam je důležité je donutit, aby buď byly ve stínu, nebo měly pokrývku hlavy nasazenou," zdůraznil Král. Připomněl také, že je nebezpečné nechávat malé děti na rozpálených pískovištích nebo dokonce zavřené v zaparkovaném autě. Král podotkl, že už během krátké doby se může teplota v autě vyšplhat až k 50 stupňům Celsia, což děti i zvířata ohrožuje na životě.

Čemu se vyhýbat

Meteorologové v tropických teplotách radí omezit pohyb i zdravým jedincům, sportovat by měli jen ráno nebo večer. Pít by lidé měli vodu a další neslazené nápoje, vhodná je minerálka, vyhýbat by se naopak měli alkoholu a kořeněným jídlům. Další odborníci doporučují oblečení z lehkých a vzdušných materiálů, jako je len nebo jemná bavlna.

Nebezpečné pro zdraví může být rychlé přecházení mezi klimatizovanými a horkými prostory, třeba z klimatizovaných aut, kanceláří nebo obchodů ven a zpátky. Maximální doporučená náhlá změna teploty je zhruba pět stupňů Celsia.

Lékaři varují také před úpalem a úžehem. Úpal je vyvolaný horkem a nedostatkem čerstvého vzduchu, vliv mají chybějící tekutiny. Tělo tak nezvládá vytvořit dostatek potu pro své ochlazení a přehřeje se. Naproti tomu za úžehem stojí vždy sluneční paprsky, lidem se přehřeje mozek. Spolu s dostatečným pitím tak proti němu pomáhá zakrývat si hlavu a vyhýbat se slunci v době poledního žáru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy