Chlapec popsal hrůzy v ruských převýchovných táborech: Vymývání mozků, zneužívání a sadismus
Ukrajinský teenager unesený Rusy popsal své hrůzné zkušenosti z ruských převýchovných táborů. Dětem sadističtí dozorci vymývali mozky metodami obvyklými v KLDR či za Třetí říše, mlátili je, zneužívali, ponižovali a krmili jako psy. Rusko na Ukrajině uneslo až statisíce dětí. Vitalij v převýchovných táborech prožil půl roku a v rozhovoru pro The Sunday Times popisuje, jak cenné jsou nyní pro něj normální momenty života na svobodě po pekle, které se svými spolužáky zažil.
Šestnáctiletý Vitalij Vertaš je jedním z mnoha ukrajinských dětí, které Rusové od počátku své rozsáhlé invaze na Ukrajinu v únoru minulého roku unesli. Ruská federace měla takto dle květnových odhadů ukrajinských úřadů a vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského unést a přemístit už více než půl milionu dětí, informuje web organizace Molfar. Činy se ostatně Rusové netají, pouze je vydávají za dobrodiní. Ve skutečnosti děti posílají na převýchovu, která metodami dává vzpomenout na způsoby Třetí říše. Molfar ostatně rozkrýval organizační strukturu lidí, kteří za únosy dětí stojí, a Alexej Petrov, koordinátor „Ruské humanitární mise“, je napojený na neonacistickou organizaci Wotan Jugend.
„Rusifikované“ děti, jež se chtějí svévoli bránit, jsou umisťovány pod zámek na psychiatrických odděleních a zdrogovány. Ty starší odbojné Rusové posílají na vojenský výcvik, aby je mohli poslat bojovat proti jejich vlastnímu národu. „To jsem myslel, že se stane se mnou,“ říká Vitalij pro The Sunday Times. Pochází z Beryslavu, zhruba 80 kilometrů od Chersonu, a v ruském převýchovném táboře strávil půl roku, než jej matka ve spolupráci s organizací dokázala v březnu vysvobodit. „Říkali mi, že mě máma opustila,“ zmiňuje Vitalij jako mnoho dalších dětí stejnou lež.
Čirý sadismus vychovatelů
Vitalij byl mezi stovkami dětí, jež Rusové na rozměrných člunech, a dále autobusech, pospolu přepravili na Krym. Učitel ve škole předtím Vitalijovi a jeho spolužákům tvrdil, že pojedou na dvoutýdenní prázdniny. „Od prvního dne mi došlo, že tohle nebude, co jsem si představoval,“ dodává Vitalij. „Budili nás na nástup v sedm ráno a museli jsme čtyři hodiny poslouchat ruskou hymnu. Říkali nám, že ji musíme znát jako pět prstů na naší ruce,“ vzpomíná Vitalij na vymývárnu mozku. Po večerech měly děti na programu takzvané „konverzace o důležitých věcech“, kde se učily o ruském systému a že Rusko je dobré a Ukrajina špatná.
Po dvou týdnech Rusové dětem sdělili, že Ukrajina je ostřelovaná a tudíž budou namísto návratu domů přemístěni do dalších táborů. Život v novém zařízení v Jevpatoriji byl mizerný, hodnotí Vitalij. „Na pokoji nás bylo pět a příděly jídla byly minimální - někdy polévka, jindy jen pohanka, takže jsme neustále měli hlad,“ popisuje mladík.
„Dozorce Astahov byl naprostý sadista,“ říká Vitalij a ukazuje na telefonu propašované fotografie, zachycující ranní nástup a dívku, která musí dozorci na podlaze zavazovat tkaničku, neboť mu nedopatřením stoupla na nohu. Spolu se svojí kamarádkou Olhou strávil Vitalij dlouhé hodiny zamčený ve sklepě. Vitalijovi totiž poslal bratr zprávu, že jejich domovské město Beryslav osvobodila ukrajinská armáda. Olha Astahovovi pro změnu řekla, že tábor měl být prázdninový a namísto toho je politický, načež ji zmlátil a umístil pod zámek také.
Je skvělé ráno nezpívat ruskou hymnu
„Pak nás v hlavní hale promenádovali přede všemi po pódiu se slovy, že tito zrádci byli v kontaktu s Ukrajinci a ostatní děti se nám smály. Byly tam nějaké proruské z Luhansku, křičící ‚Sláva Rusku!‘“ vzpomíná Vitalij na ponižování. Ve svém tichém odporu si pak s několika kamarády poslechl ukrajinskou hymnu, ale někdo je udal a další čtyři dny strávily děti zamčené na nemocničním oddělení, krmené z kovových misek pro psy. Tehdy jim Rusové říkali, že půjdou do dětských domovů nebo armády a na frontu, bojovat proti ukrajinským nacistům.
Vitalijova matka Inessa byla zoufalá. Po nekonečném počtu bezvýsledných hovorů se školou se obrátila na organizaci Save Ukraine. Protože má ještě ročního kojence, nemohla podstoupit náročnou cestu do Ruska. Podepsala tudíž spolupráci s jinou matkou, která tam mířila pro své dítě, a té se skutečně podařilo po jednání s ruskými úřady obě přivézt domů.
„Je to tak skvělé, probudit se ráno a nemuset zpívat ruskou hymnu,“ usmívá se Vitalij. „Připadám si svobodný, miluju prozkoumávat Kyjev, chodit do McDonalda a sledovat lidi na mostě, jak dělají bungee jumping.“ Přesto nervózně žmoulá tričko a jeho výraz potemní. Unesené děti čeká těžké vyrovnávání se s traumaty a hledání důvěry k rodičům, kterou niterně ztratily, když byly okupantům zanechány napospas, vysvětluje psycholožka Olena Kapustiuk, jež pracovala již s více jak třiceti navrátivšími se dětmi.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli