Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Chorvatsko zamořily nebezpečné medúzy: Pobřeží je pokryté slizem a hrozí zkažená dovolená

Chorvatsko zamořily medúzy
Zdroj: Wikimedia Commons/Shutterstock/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
dovolená

Koronavirová omezení se uvolnila a statisíce Čechů se tak opět chystají v letních měsících do Chorvatska, které je u mnoha lidí u nás nejoblíbenější dovolenkovou destinací. Jenže smělé plány může letos překazit jedna nepříjemnost. Na pobřeží Jaderského moře se přemnožily otravné medúzy. Podle chorvatského serveru Jutarnji některé váží až osm kilo.

Už několik měsíců se rybáři v Umagu a Savudriji na chorvatském pobřeží potýkají s velkými medúzami. Někteří ani nevyjíždějí na moře. Je jich tolik a jsou tak velké a těžké, že ničí jejich sítě. Rybář Danilo Latin uvedl pro portál Jutarnji, že někdy z moře vytáhnou až tunu medúz. Nikdy předtím nic takového neviděl.

"Jeden můj přítel byl nedávno na moři a řekl, že se nikdy až doteď nebál dívat na moře. Teď je to jiné. Připadá mi, jako by pod vodou byli duchové," uvedl Latin. On a další rybáři, kteří se setkali s tímto zamořením medúzami na samém severu Istrie, dokonce žádali, aby byla vyhlášena přírodní katastrofa.

Nemůžeme na moře

"Teď nemůžeme na moře. Některé medúzy váží až osm kilo. Nevíme, kdy budeme moci jít. Kontaktovali jsme také naše ministerstvo zemědělství v kraji Istrie a řekli nám, že se s tímto problémem ještě nesetkali. Pro všechny je to něco nového," dodal rybář. Podle něj se problém netýká jen Umagu a Savudrije, ale také slovinských vod a vod italského regionu Friuli Venezia Giulia. O přemnožení medúz ve slovinském dovolenkovém ráji informoval již dříve portál portálu 24ur. 

Kdy přesně se medúzy stáhnou a zda to bude před začátkem léta, nedokázala říci ani vědkyně Barbara Sladonja z Centra pro invazivní druhy Porečského institutu zemědělství.

Podle ní se jedná o medúzu kořenoústku plicnatou, které se také říká "mořské plíce" (latinsky Rhizostoma pulmo). Tato medúza se přirozeně vyskytuje v Jaderském moři a v posledních sto letech se občas nakupí ve velkém množství, jde o tzv. fenomén kvetoucích medúz. V posledních letech takové květy trvají stále déle. Na to, kdy odplují pryč, podle ní neexistuje spolehlivá odpověď.

Může vážit i 10 kilo

"Doufáme, že to nevydrží do léta," tvrdí vědkyně. Podle ní existuje několik důvodů, proč se medúzy objevují v tak velkém množství. Jednak jde o příliš vysokou teplotu moře - populace ‚mořských plic‘ v zimě by se totiž měly výrazně snížit kvůli nízkým teplotám. Letos teplota ale evidentně dostatečně neklesla a populace neustále roste. Také potravní řetězce v moři jsou narušeny v důsledku několika faktorů. Tento druh medúzy je jedním z největších na Jadranu a může vážit i 10 kg.

Bohužel se dá očekávat, že takových extrémních jevů bude v důsledku klimatických změn a změn v mořském ekosystému přibývat.

Pláže jsou zaplavené

Pláže v postižených oblastech jsou pokryté souvislou vrstvou slizu a na hladině moře plavou medúzy v téměř spojené vrstvě. V současné chvíli odborníci nedoporučují koupání v moři podél celého pobřeží Terstského zálivu a istrijského pobřeží. Medúzy jsou všude v obrovském množství a nelze se jim vyhnout. Ty, které doslova zamořily chorvatské pobřeží, jsou středně jedovaté. Jednotlivá medúza by nebyla tak nebezpečná, ale v obřím množství, v jakém se nyní na severu Jadranu vyskytují, by koupání znamenalo hazard se životem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy