Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

+ Další 4 fotografie

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině stoupla i obava z možného jaderného konfliktu nebo úniku radiace z obsazených elektráren. Ačkoliv možnost jaderné havárie je stále malá, vždy je dobré znát základní postupy pro takový případ. "Existují takové základní zásady. Schovej se, a pokud to bude jenom trochu možné, zůstaň v kontaktu. To znamená poslouchej nějaký prostředek, kterým se dozvíš, co se děje," uvedla v pořadu Extra Host předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Jaderný poplach už po konci studené války zmizel z nácviků škol. Po ruském útoku na Ukrajinu však hrozba jaderné války opět stoupla, stejně jako riziko úniku radiace z ukrajinských elektráren.

Od úniku radiace na Ukrajině nás chrání vzdálenost

Podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je však únik radiace stále spíše nepravděpodobný. Drábová je známá hláškou "Radiační situace na Ukrajině zůstává normální". "Už je to přes dva roky. Říkala jsem si, že s tím skončím, až Rusko z Ukrajiny vypadne," vysvětlila Drábová v pořadu Extra Host.

"V Záporožské jaderné elektrárně je šest bloků, ale jsou velmi robustní, podobné jako my provozujeme v Temelíně. Ta pravděpodobnost, že dojde k havárii, byla velmi malá, ale ne taková, aby nás to nechalo klidnými. Proto jsem tu větu začala psát. Je část lidí, co na tu hlášku každé ráno čekají," vysvětlila.

"Nás spolehlivě chrání vzdálenost, navíc ta situace je mnohem lepší než v roce 2022, protože tam jsou ty bloky odstaveny. Čím déle jsou odstaveny, tím menší je možnost, že dojde k jaderné havárii," dodala vzápětí.

Doporučené video: Celý rozhovor s Danou Drábovou

Rady pro případ úniku radiace: Schovej se a zůstaň v kontaktu

Následně popsala, co by měl člověk dělat, pokud by byl vyhlášen jaderný poplach: "Existují takové základní zásady. Schovej se, a pokud to bude jenom trochu možné, zůstaň v kontaktu. To znamená poslouchej nějaký prostředek, kterým se dozvíš, co se děje. Na tohle je třeba dobré mít doma rádio, které funguje a nepotřebuje elektřinu. Takže na baterky nebo s dynamem. Když nepůjde proud, bude blackout, tak máte autorádio a poslechnete si ho poměrně dlouhou dobu, ale to se v této situaci nehodí, protože základní rada je schovej se co nejhloub to jde," vysvětlila Drábová a dodala, že každá zeď, co je mezi vámi a tím okolním prostředím, je dobrá.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy