Covid opět sílí, nemocnice omezují návštěvy: Jaké jsou nyní příznaky nemoci
Čísla nakažených koronavirem opět stoupají. Za pondělí v Česku přibylo 4818 potvrzených případů covidu-19, v nemocnicích je pak aktuálně 1666 hospitalizovaných. Některé nemocnice proto omezily návštěvy nebo zavedly povinnost nošení respirátorů. Zároveň se změnily i příznaky, které lidé s covidem mají. Ztráta čichu už není hlavním ukazatelem.
Obě brněnské fakultní nemocnice, tedy Fakultní nemocnice Brno (FNB) a Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA), kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených koronavirem omezily možnosti návštěv.
„Z důvodu nepříznivé epidemické situace omezuje Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně návštěvní dobu na lůžkových odděleních. Hospitalizované pacienty bude od středy 5. října včetně možné navštěvovat dva dny v týdnu, a to v neděli a středu vždy od 15:00 do 17:00 hodin. Na návštěvu mohou k pacientovi přijít maximálně dvě osoby, které u něj nestráví více než 30 minut. Návštěvníci jsou po celou dobu pobytu na oddělení povinni nosit respirátor třídy FFP2, při vstupu se vyžaduje také dezinfekce rukou,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí FNUSA Jiří Erlebach.
Stejné omezení platí i na lůžkových odděleních FN Brno, také tam jsou návštěvy omezené na středu a neděli od 15:00 do 17:00. Omezení ale neplatí v Dětské nemocnici, tam mohou návštěvy přicházet denně mezi 15:30 a 17:30 a o víkendu od 9:30 do 11:30. Povinné je všude i nošení respirátoru.
Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové budou od úterý 4. října povinné respirátory ve všech vnitřních prostorách. Nemocnice reaguje na sílící epidemii koronaviru v Královéhradeckém kraji. ČTK o tom informoval mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. Opatření platí pro zaměstnance i pacienty včetně jejich doprovodu či návštěv a bude v platnosti do odvolání.
Příznaky se změnily
Ztráta čichu nyní už není hlavním indikátorem koronaviru. „V současné době začíná covid u dvou třetin lidí bolestí v krku,“ uvedl pro list Independent epidemiolog Tim Spector. „Horečka a ztráta čichu jsou nyní opravdu vzácné. Takže mnoho lidí nemusí napadnout, že mají covid. Mohou si myslet, že je to nachlazení, a nenechají se vyšetřit,“ dodal nástrahy nemoci.
Po bolesti v krku jsou dalšími nejčastějšími projevy koronaviru bolest hlavy, ucpaný nos, suchý kašel a rýma. Problém může nastat, pokud lidé dostanou přes zimu různé infekce, ale nebudou vědět, o co jde, protože bezplatné testy nejsou k dispozici.
Testy už nejsou zdarma
Ministerstvo zdravotnictví totiž už nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) doporučil použít antigenní samotesty. Rozhodnutí o dalším testování podle něj zůstane v rukou lékařů. „Nástroj testování je v rukou lékařů. Lékař, pokud potřebuje, tak může ten test nechat udělat. Potom se musí postupovat náležitým způsobem, pokud je člověk pozitivní, a co nejdříve nasadit náležitá léčba,“ řekl Pavlovic.
Testy jsou podle něj už cenově dostupnější. „Pokud se chci testovat předtím, než navštívím například své rodiče, prarodiče, mám možnosti zakoupit certifikované testy například v lékárnách. Potom se můžu testovat dle potřeby,“ řekl náměstek.
Antigenní samotest nyní stojí zhruba 50 až 300 korun podle typu a velikosti balení. Testovací centra samoplátce testují metodou antigenního testu za 150 až 400 korun, vyšetření metodou PCR stojí kolem 800 korun.
Související články

Českem se šíří nová varianta covidu. Do Vánoc se nakazí celá země, varuje Prymula

Válek vyzývá k očkování: Do Česka dorazila jedna z nejnakažlivějších variant covidu, varuje

Epidemiologové bijí na poplach. Nová varianta koronaviru může přinést další krutou zimu

Nebezpečné následky covidu: Lidé, kteří ho prodělali, mají větší riziko vysokého krevního tlaku

Nová zjištění vědců: Období covidu u některých lidí změnilo jejich osobnost

Na covid jsme úplně zapomněli, může nás to dohnat, říká Kubek. Nařídil by povinné roušky v MHD
