Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Covid, válka na Ukrajině a teď opičí neštovice: Co je to za nemoc a jaké má příznaky?

Opičí neštovice.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
vzácná nemoc

Nejprve svět zasáhla pandemie koronaviru, během které přišlo o život přes 6 milionů lidí. Lidé si říkali, že rok 2022 snad bude lepší, přišla však další rána. Ke konci února začala po lživém prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina válka na Ukrajině, která stále trvá. A aby toho nebylo málo, objevila se další nemoc - opičí neštovice. Po zjištění výskytu této vzácné nemoci v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdila první případy nákazy také Kanada, jak informovala agentura Reuters. Co jsou vlastně opičí neštovice a jaké jsou příznaky této choroby?


Co jsou opičí neštovice?

Monkeypox je virové onemocnění, které se podobá pravým neštovicím. Opičí neštovice však mají mírnější příznaky, jak píše web msn.com. Poprvé se nemoc u člověka objevila v 70. letech 20. století v Demokratické republice Kongo. Následně se choroba rozšířila i do dalších afrických zemí.

Nemoc se pojmenovala podle opice makaka, u kterého se virus objevil koncem 50. let minulého století. První případ v EU pochází z roku 2018, konkrétně ve Velké Británii, uvádí ČT24.

Příznaky

Nejčastějšími příznaky jsou horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a poté se šíří po zbytku těla. Inkubační doba je obvykle jeden až dva týdny, onemocnění trvá dva až čtyři týdny. Smrtnost se pohybuje mezi 1 – 10 %.

Jak se virus přenáší

Virus se přenáší na člověka kousnutím, škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců). K šíření viru dochází i respirační cestou, tělními tekutinami infikovaných osob a předměty kontaminovanými virem, zmiňuje Státní zdravotní ústav na svých stránkách.

Léčba je pouze symptomatická a podpůrná, včetně prevence a léčby sekundárních bakteriálních infekcí. Jako prevenci proti šíření nemoci odborníci doporučují dodržovat hygienická opatření. Pomoci může také očkování. „Speciální vakcína na opičí neštovice neexistuje. Pouze vakcinace proti pravým neštovicím poskytuje zkříženou ochranu,“ dodává SZÚ.

Hrozí výskyt vzácné nemoci i v České republice? "Nelze samozřejmě vyloučit, že k nákaze dojde v rámci nějakého cestování našich lidí. Myslím si, že pravděpodobnost není příliš vysoká," řekla ve vysílání CNN Prima NEWS primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka v Praze Hana Roháčová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy