Dagmar Škodová Parmová o Českých Budějovicích: Primátorka je na své město hrdá
Dagmar Škodová Parmová je rozhodně ženou mnoha tváří. Nejenže se jako první žena stala primátorkou Českých Budějovic, ale zároveň „provozovala“ jediný ledoborec ve vlastnictví České republiky. V podcastu KRNDA & LŮZR, který je dostupný na YouTube, se Parmová rozpovídala i o dalších zajímavých tématech.
Dagmar Škodová Parmová je první žena-primátorka Českých Budějovic. Ale rozhodně není jen to. V minulosti totiž provozovala jediný ledoborec ve vlastnictví České republiky.
Město České Budějovice miluje a nedá na něj dopustit. Promluvila například o tom, že je jihočeské město vyhlášeno svým školstvím. Sídlí zde hned tři vysoké školy. „Přírodovědecká fakulta má zázemí nejen v kampusu v Budějovicích, ale má i své výzkumné báze. A kde jinde se dá studovat polární ekologie než v arktických oblastech, proto máme svoji bázi v Norsku. Původně jsme si tam chtěli něco pronajmout, nakonec jsme pořídili malý červený domeček, do kterého jezdí vědci a zkoumají postup klimatické změny, potápějí se pod led a nabírají vzorky,“ řekla Parmová v podcastu KRNDA & LŮZR, který moderují Petr Stuchlík a Adriana Krnáčová a je dostupný na YouTube.
Město kultury
„V létě se tam lze dostat po vodě, ale v zimě je třeba fortelná loď. Proto je na místě v Česku vyrobený dvanáctimetrový ledoborec, kterým sem přijíždějí lidé z naší univerzity, ale mohou ho využít i týmy z jiných univerzit a výzkumných institucí,“ prozradila. Škola má svoji základnu i v tropech, konkrétně v Papui Nové Guineji.
Historické Budějovice se mají za čtyři roky také stát Evropským hlavním městem kultury. „Získání titulu je opravdu krásný triumf nad dalšími třemi přihlášenými městy. Cena rotuje mezi členskými a přidruženými státy Evropské unie a jednou za 14 let dojde na Českou republiku – byla to Praha, byla to Plzeň. Soutěžili jsme s Brnem, Libercem a Broumovem, s tím jsme šli do druhého kola. Nebylo to jednoduché, museli jsme se velmi snažit, abychom komisi přesvědčili, že máme potenciál ukázat se Evropě,“ prozradila primátorka s tím, že ve městě bude plno rozličných aktivit.
Nakonec také rozsekla velmi diskutovanou otázku - říká se Budějce, nebo Budějovice? „Podle pravopisu samozřejmě Budějovice, místní ale neřeknou jinak než Budějce. Podle toho se pozná, kdo je 'domorodec' a kdo naplavenina,“ nechala se slyšet se smíchem.