Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Dalajláma šokoval hrátkami s malým chlapcem: Cucej mi jazyk, vyzval ho po polibku. Nevinné škádlení, hájí se

Tibetský duchovní vůdce dalajlama XIV.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
duchovní vůdce

Dalajláma se omluvil po zveřejnění videa, které ukazuje, jak duchovní vůdce líbá dítě na rty a pak chlapce žádá, aby mu „cucal jazyk“. Stalo se tak na akci v severní Indii. „Jeho Svátost často hravě a nevinně škádlí lidi, se kterými se setkává, a to i na veřejnosti a před kamerami. Je mu líto, že k incidentu došlo,“ uvádí se ve vyjádření, které dalajláma umístil na svůj Twitter.

Tibetský duchovní vůdce dalajláma šokoval svět videem, na kterém políbil na rty nezletilého chlapce. Chlapec chtěl od dalajlámy obejmout, načež byl pozván na pódium. Tam ho duchovní políbil na rty a vyplázl na něj jazyk. Následně chlapce vyzval, aby mu jazyk "ocucal".

"Jeho Svátost škádlí lidi"

V pondělním prohlášení úřad pro dalajlámu uvedl, že se chce omluvit chlapci a jeho rodině, stejně jako jeho mnoha přátelům po celém světě, a to za škodu, kterou jeho slova mohla způsobit. „Jeho Svátost často hravě a nevinně škádlí lidi, se kterými se setkává, a to i na veřejnosti a před kamerami. Je mu líto, že k incidentu došlo,“ stojí ve vyjádření, jež dalajláma umístil na Twitter.

Jeho omluva přichází poté, co se video z incidentu, ke kterému došlo v únoru během akce v indickém městě Dharamshala, rozšířilo na sociální sítě a mnoho uživatelů kritizovalo dalajlámovy činy.

Totožnost chlapce není známa. Podle vyjádření Institutu východoasijských studií na Kalifornské univerzitě v Berkeley pro CNN je vypláznutí jazyka projevem respektu nebo souhlasu a v tradiční tibetské kultuře se často používalo jako pozdrav. Současný dalajláma Tändzin Gjaccho je světově nejznámější žijící buddhistickou postavou.

Dalajláma, hlavní duchovní vůdce tibetského buddhismu, je uctíván miliony lidí jako reinkarnace svých 13 předchůdců. Duchovní vůdce sídlí v Indii od roku 1959 po neúspěšném tibetském povstání proti čínské okupaci. Později založil exilovou vládu v severoindickém městě Dharamshala a vedl tisíce Tibeťanů, kteří ho tam následovali.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy