Další úniky vládních plánů: Rušení zaměstnaneckých benefitů i studentských stipendií
Z vládních kruhů nepřestávají unikat další návrhy, jak přinést potřebné miliardy do státního rozpočtu. Podle CNN Prima News se diskutuje například o zrušení daňového osvobození zaměstnaneckých benefitů či obnovení nemocenského pojištění pro zaměstnance. Hospodářské noviny zase přišly s tím, že vláda chce zrušit daňové osvobození studentských stipendií. Podle ekonoma Jana Bittnera by podobné návrhy vedly k redistribuci od těch s nízkými příjmy k těm s vysokými, což zvláště v současné krizi může ohrozit finanční situaci studentů nebo nízkopříjmových zaměstnanců.
Vládní plány na stabilizaci rozpočtu nepřestávají unikat do médií. Jak uvedl server CNN Prima News, diskutovanou možností je ve vládních kruzích zrušení daňového osvobození zaměstnaneckých benefitů či obnovení nemocenského pojištění pro zaměstnance.
Konec pracovních benefitů?
Podle dostupných informací by se tak mohla zrušit řada daňových výjimek jako třeba sleva na nepracující manželku. „Ministerstvo financí chce zrušit daňové osvobození zaměstnaneckých benefitů a tvrdí, že tím stát získá dodatečné příjmy ve výši přibližně 1,4 miliardy Kč ročně. To by se ale stalo v případě, že zaměstnavatelé budou tyto benefity dál zaměstnancům platit. Ale oni je platit přestanou, protože se jim to prostě ekonomicky nevyplatí. Takže stát nezíská nic,“ komentoval to pro zmíněný server Petr Frisch, daňový poradce Pro Factum Consulting.
Další možností, se kterou si ministr financí Zbyněk Stanjura pohrává, je podle Hospodářských novin zrušení daňového osvobození studentských stipendií. Tím to však nekončí. Zároveň chce prý studentům sahat i na výdělky tím, že by zrušil jejich daňovou slevu.
Ekonom: Může to mít sociální důsledky
Podle osloveného ekonoma Jana Bittnera by zmiňované návrhy mohly prohloubit sociální nerovnosti. "Vládní konsolidaci veřejných rozpočtů musíme hodnotit v kontextu celého daňového mixu a v kontextu nedávných změn. Připomeňme si, že na začátku rozpočtových trablů stálo snížení příjmové daně středně a vysokopříjmovým a majetkové daně z nabytí nemovitosti," upozorňuje pro eXtra.cz Bittner.
Momentálně zvažovaná opatření na příjmové i výdajové straně tak podle jeho názoru nutně způsobí přerozdělení daňové zátěže. "V takovém kontextu lze jen stěží obhájit změny, které se dotknou ať už nízkopříjmových zaměstnanců nebo studentů. To by totiž vedlo k redistribuci od těch s nízkými příjmy k těm s vysokými, což zvlášť v současné krizi může ohrozit jejich finanční situaci," pokračuje ekonom.
"Rozumím snaze proklestit se mnohými daňovými výjimkami, ale většina z nich vznikala s nějakým konkrétním cílem, jako je právě pomoc studentům z horšího socio-ekonomického prostředí s přivýdělkem během studia. Rušení zrovna takových výjimek musí být podložené analýzou dokazující, že takové opatření nepřináší kýžený efekt. Bez toho bych se obával zhoršení už tak velkých bariér v českém vzdělávacím systému, které oslabují sociální mobilitu," dodává k uniklým návrhům.