Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Další vládní zdražování: Stoupnou ceny léků i piva. Zaplatí to nemocní, varuje ekonom

Změna DPH: Stoupnou ceny léků i piva. Zaplatí to nemocní, varuje ekonom
Zdroj: Se souhlasem Jana Bittnera/Profimedia.cz/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
ekonomika

Vláda Petra Fialy chce zalepit děravý rozpočet a hledá proto způsoby, jak vybrat více peněz. Ministr financí Zbyněk Stanjura chce podle deníku Právo místo dvou snížených sazeb DPH 10 a 15 procent zavést pouze jednu, ve výši 13 nebo 14 procent. Léky, knihy nebo točené pivo by tak podražily. Naopak potraviny by mohly zlevnit. "Vláda má hledat příjmy tam, kde si je jsou lidé schopni dovolit. Takhle naopak říká, že snížení zdanění bohatých musí vykompenzovat vyššími daněmi nemocní," komentuje pro eXtra.cz plány ekonom Jan Bittner, který však kvituje snížení daně na potraviny a celkové sjednocení sazeb.

Vláda zvažuje změnu daně z přidané hodnoty (DPH), při uvažovaných úpravách se ale kabinet chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) vyvarovat zásadních skoků. V rozhovoru s ČTK ministerský předseda uvedl, že ekonomičtí experti nyní propočítávají dopady případných změn. Osobně si myslí, že dvě sazby by prostředí zpřehlednily, zjasnily a přinesly by větší stabilitu.

"Ale musíme se současně dívat, abychom někomu nezkomplikovali život, a na státní rozpočet, protože DPH je důležitý zdroj příjmů státního rozpočtu, ani to nemůžeme ohrozit," konstatoval premiér. Potvrdil, že vláda chce letos přinést návrh důchodové reformy a pracovat na snížení rozpočtového deficitu v příštím roce.

Místo dvou sazeb by byla jedna

Podle deníku Právo ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvažuje o tom, že místo dvou snížených sazeb 10 a 15 procent by měla být od příštího roku pouze jedna, ve výši 13 nebo 14 procent. Nová jediná snížená sazba by měla existovat vedle základní sazby DPH ve výši 21 procent, která platí pro většinu zboží a služeb. Při zvažování změny vláda podle Fialy také posoudí příklady některých zemí, které DPH na určité produkty dočasně snížily nebo zrušily, pak ale samy zjistily, že dopady na rozpočet jsou příliš vysoké.

"Chceme se vyvarovat nějakých skoků a chceme to opravdu důkladně propočítat. Musíme se bavit o tom, co by to přineslo, jak to bude vypadat, a musíme o tom vést taky důkladnou debatu v koalici. To, že ODS dlouhodobě chtěla zjednodušit sazby DPH, je pravda, ale musíme pro to mít většinu a musíme si být jisti dopady," uvedl.

Fiala také potvrdil plán vlády v příštím roce snížit strukturální deficit o 70 miliard korun, a to při použití katalogu Národní ekonomické rady vlády (NERV), který například navrhuje omezit dřívější penze, zpomalit valorizaci, zrušit výchovné, pokračovat od 30 let v posouvání důchodového věku podle prodlužování života či podpořit spoření. Týmy vládních expertů a politiků se nyní podle Fialy zabývají tím, které ty věci jsou možné a které jsou rozumné, přičemž ve hře jsou vedle návrhů NERV i další.

"Musíme opravdu vyvažovat na jedné straně někdy až striktní požadavek rozpočtových jestřábů, kteří říkají, za každou cenu prostě snižte významně ty deficity a nejlepší by byl hned vyrovnaný rozpočet, a na druhé straně je opozice, která by rozdala úplně všechno a dluh by byl jakýkoliv a je všechno jedno," popsal premiér. Snížení deficitu je podle něj velká hodnota, protiinflační opatření a cesta, kterou vláda chce jít. Současně za velkou hodnotu označil sociální smír a udržení toho, že se lidé nedostanou do velkých existenčních problémů.

"Chceme hledat cesty, jak dosáhnout toho, aby stát byl štíhlejší, ale nebyl slabší, aby byl opravdu silný, efektivní, ale nevydával peníze tam, kde nemusí, a nespotřebovával je zbytečně na svůj chod," uvedl Fiala.

Ekonom: Může to dopadnout na nízkopříjmové

Na plánované změny se redakce eXtra.cz zeptala ekonoma Jana Bittnera. "Už bylo na čase, aby vláda opustila svůj nesplnitelný slib nezvyšovat daně. Opakované snižování daní bohatým nás dovedlo k neudržitelným veřejným financím a rostoucímu napětí ve společnosti, ve které rostoucí počet lidí sotva zaplatí základní potřeby," myslí si.

Zvýšení DPH však podle něj může dopadnout více opět na nízkopříjmové. "Nemluvě o tom, že součástí plánu je další útok na dostupnost zdravotní péče, tedy zvýšení zdanění léků. Vláda má hledat příjmy tam, kde si je jsou lidé schopni dovolit. Takhle naopak říká, že snížení zdanění bohatých musí vykompenzovat vyššími daněmi nemocní. Takhle se nezajišťuje sociální smír, takhle se bourají jeho zbytky," kritizuje Bittner.

Přesto na změnách v DPH vidí i pozitivní kroky. "Pokud bych měl najít pozitiva tohoto plánu, tak je to v první řadě snížení zdanění potravin, které sice zůstane relativně k jiným zemím stále vysoké, ale je to posun správným směrem, protože se jedná o základní potřebu, kterou si musí kupovat úplně každý. Současně považuji za správné sjednotit bezdůvodně snížené sazby během covidu nebo zrušenému EET," dodává ekonom.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy