Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

David Rath popsal drsné chvíle ve vězení: Stěny cely pomazané výkaly, zvratky i totální bezmoc a strach o život

Bývalý ministr David Rath.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
zpověď

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath strávil několik let ve vězení kvůli různým korupčním kauzám. Ta nejznámější se týkala předání milionů v krabici od vína. Rath doteď vinu odmítá. V podcastu Slepá spravedlnost popsal, jaké chvíle zažíval ve vězení. "Je to jako v jiném světě. Je to naprostá beznaděj. Strčí vás do místa, které je tak strašné, že se to těžko popisuje. První dny, to byla zoufalá cela, kam dají ty nejhorší, co vše rozbijí, poblijí a pomažou stolicí," uvedl bývalý politik.

David Rath je veřejnosti známý jako bývalý ministr zdravotnictví a následně hejtman a poslanec, který byl zadržen poté, co převzal krabici od vína se sedmi miliony korunami. Následně byl odsouzen ve více kauzách k několikaletému trestu vězení. Z posledního trestu byl propuštěn přesně před rokem.

V podcastu Slepá spravedlnost Rath zavzpomínal, jak se on jako účastník sametové revoluce ocitl v politice. "Po roli hodného doktora mi to scházelo, to drama té revoluce. Patřil jsem mezi zakládající členy ODS, by jsem okouzlen Václavem Klausem, on mluvil báječně. Já s kamarády jsme ho hltali. Pak jsme se ve straně pohádali. Došlo na ostré spory, kdy se hlasovalo o výměně vedení. My jsme prohráli, byli jsme vysunutí," zavzpomínal na léta, kdy byl v pravicové straně, ze které následně přešel na opačný pól, do ČSSD.

Následně uvedl, jak se vyrovnával s opojením mocí, kterou politika přináší. "Ono to má různé fáze. V té první každý podlehne dojmu, že je výjimečný. Někdo to má celou tu dobu, ale po nějaké době vidíte stinné stránky toho. Když horolezec zdolává horu, také se cítí neporazitelný."

David Rath: Vězení je jako rána pěstí

Vzápětí však promluvil o tom, jaký šok pro něj byl, když se propadl z vysokých politických pozic na úplné dno, do vazby. "Je to asi jako rána pěstí, nebo rána přes hlavu. Nebo když někdo někomu sdělí, že má rakovinu. V tu chvíli jsem věděl, že to, co jsem žil dosud, skončilo. Je to, jako když skočíte z Nuselského mostu. Padáte někam do neznáma," popsal tehdejší chvíle.

"Někteří lidé mi říkali, že bylo zadání, ministr Jiří Pospíšil se domluvil s krajskou státní zástupkyni Bradáčovou, že má za úkol udělat (nachytat je při nějaké nekalosti, pozn.red.) hejtmany za soc. dem. Když se mi premiér Nečas za zády smál, tak jsem mu říkal, nesmějte se, možná vás teď taky odposlouchávají," uvedl Rath, jak nechtěně předpověděl pád tehdejšího premiéra.

Zároveň expolitik uvedl, že smeká před vyšetřovacím týmem, který jeho kauzu řešil. Nikdy nikdo si prý nedal s něčím podobným takovou práci. Rath se vyjádřil také k tomu, zda byly ve zmíněné krabici úplatky. "Obsah té krabice... Já jsem věděl, že od nich nějaké peníze někdy dostanu. Nevěděl jsem, kolik to bude. Určitě se to nabízí, ale to bychom museli jít zpětně a říct si, kdybych si to doma otevřel, kolik bych si nechal pro sebe a kolik dal ČSSD," promluvil o tom, co zamýšlel s penězi od manželů Kottových udělat.

"Je rozdíl, jestli si vezmete peníze a jedete na Seychely, nebo je jen přesunete dál. Soud to ale nezajímalo," dodal s tím, že vedení sociální demokracie ho tehdy o peníze žádalo a děkovalo. "Říkali mi: 'Ty jsi jeden z mála hejtmanů, kteří si ty peníze nenechávají pro sebe, a dávají je nám'. Říkal mi to člověk, co měl na starosti volební kampaň," řekl.

Zároveň kreativním způsobem vysvětloval, proč se do úplatkářské kauzy zapletl. "Představte si situaci, kdy jste na večeři a někdo vám řekne: Tohle jídlo na stole je zakázané, to si neberte. Všichni tam chodí a nabírají si. V jednu chvíli si řeknete: Já tu přece nebudu sedět o hladu."

S Rathem jezdily kolony. Nabízeli mu neprůstřelnou vestu

Rath popsal také to, jak ho během soudních jednání převáželi za zvýšených bezpečnostních opatření. "Chtěli mi dát neprůstřelnou vestu. Říkali mi: 'vy víte tolik věcí', ale já ji odmítl. Dokonce to bylo tak, že jely falešné kolony. Jedna jela po dálnici, jedna po okresce a jeli jsme do takového policejního areálu, kde byla nějaká skladiště, a já si říkal, teď mě tady zavraždí," řekl.

Vězení pak bylo podle Ratha dost nepřívětivé místo. "Je to jako v jiném světě. Je to naprostá beznaděj. Strčí vás do místa, které je tak strašné, že se to těžko popisuje. První dny, to byla zoufalá cela, kam dají ty nejhorší, co vše rozbijí, poblijí a pomažou stolicí. Pak už mě dali na normálnější celu, která byla jen strašně špinavá. Já jsem to hned uklidil, to je první, co tam jako vězeň uděláte," zavzpomínal.

"Ta kolizní vazba je mučení na druhou. Nesmíte zavolat rodině, návštěvy jsou za přítomnosti policisty, dopisy zadržují. Jediná spojka se světem je advokát. Ten je pro vás něco jako anděl. Nemáte televizi, rádio, jste úplně vyřízenej. První dny jsou nejintenzivnější a pak si na to zvyknete," popsal Rath, jak to ve vězení chodí.

Zároveň ale uvedl, že se málokdy v politice dostal na místo, kde bylo tolik zajímavých lidí. "Byli tam chytří lidé, co měli pevné zásady. Dostali se do obchodu, který byl ohodnocen jako problematický, a pak tam skončili," dodal s tím, že lidé odsouzení za hospodářskou trestnou činnost mají často horší tresty než vrazi a jiní zločinci, což by se podle něj mělo změnit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy