Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Dceři MMA zápasníka Kincla šlo o život: Tohle se může stát i vám. Jak v takové situaci jednat?

Marek Dvořák: Co dělat, když se dítě dusí?
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka, profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
Rady

Lékař Marek Dvořák vyjížděl před několika měsíci k případu, kdy se dusilo dítě. A shodou okolností se jednalo o malého syna herečky a influencerky Nikoly Leitgeb. Naštěstí se jim ho podařilo zachránit a nyní na Instagramu Dvořák popsal, co dělat, když se dítě dusí. V podobné situaci byl totiž nedávno i známý MMA fighter Patrik Kincl, jehož dceři šlo o život.

Urgentní lékař Marek Dvořák popisuje své zážitky z práce na sociálních sítích, kde lidem radí, jak se zachovat v případě krizových situací. V září minulého roku zachraňoval dokonce malého syna Nikol Leitgeb, který přestal dýchat. Exkluzivní rozhovor s ním přinesl před několika měsíci i web eXtra.cz, ve kterém se o své práci více rozmluvil.

Na své sociální sítě nyní přidal příspěvek, v němž označil MMA zápasníka Patrika Kincla, který nedávno zachránil svou dusící se dcerku. Na záchranu života nemusíte bejt žádnej extra lumen, nejostřejší tužka v penále ani nejchytřejší delfínek v moři. Patrik Kincl je toho živoucím důkazem. Ne, teď vážně, všechna čest - Paťas nedávno zachránil život svojí dceři, která se dusila olivou,” začal popisovat Dvořák.

Minuty jsou rozhodující

Tohle je přesně příklad situace, kdy první pomoc holých rukou zachrání někomu život. Je to ta první pomoc, na kterou nepotřebujete žádný pomůcky, ale když nic neuděláte, ten člověk umře,” vysvětloval dále urgentní lékař. Dodal, že i záchrance trvá několik minut, než se na místo dostane, a pokud dusícímu se člověku neprojde do plic ani molekula vzduchu, na záchranu má tak jednu minutu, než ztratí vědomí. „Další tři minuty než se mu zastaví srdce a další 4 minuty, než začnou odumírat mozkové buňky. A smrt mozku = smrt člověka,” uvedl dále.

Co tedy vlastně dělat s dusícím se dítětem? „Udeřte ho mezi lopatky. Klidně až 5x. Musí to být opravdu rána, abyste z něj tu věc dostali. Žádné hlazení, ale zase mu zkuste nezlomit obratle. Tohle je asi nejtěžší, proto doporučuju si to zkusit na kurzu,” varoval lékař Dvořák.

Stlačování hrudníku a případná resuscitace

To ale není všechno. Pokud nepomohou údery, je na čase začít stlačovat hrudník, pokud se jedná o miminko, nebo nadbřišek, pokud se jedná o větší dítě.Zase to můžete zkusit až 5x, ale s takovou intenzitou, aby další stlačení nebylo potřeba, protože se to povede,” prozradil. Pokud dítě přestane reagovat, na řadu přichází resuscitace.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy