Debakl Pirátů? Ostuda, říká politolog. Vítězství ANO by mělo posloužit vládě jako varovný vzkaz
Konec vicepremiéra Ivana Bartoše v čele Pirátské strany byl nevyhnutelný. Zda to přinese své ovoce, je ale otázkou. V rozhovoru pro redakci eXtra.cz to řekl politolog Lukáš Jelínek. Komentoval také celkové výsledky krajských voleb. Ty by měly podle něj pro vládní koalici posloužit jako varovný vzkaz. „Koalice by měla pečlivě zvažovat další kroky, aby svou pozici u voličů nezhoršovala,“ zdůraznil.
Výsledky krajských voleb zahýbaly politickou scénou. Po debaklu Pirátské strany oznámilo její vedení včetně jejího předsedy Ivana Bartoše rezignaci. „To, že Piráti obhájili jenom tři mandáty z 99, je skutečně velká politická ostuda,“ řekl v rozhovoru pro eXtra.cz politolog Lukáš Jelínek. Podle něj neměl Bartoš jinou možnost než odstoupit. „Lídři stran musí nést politickou odpovědnost za to, že se něco nepodaří. To střídání bylo naprosto nevyhnutelné. Jestli to ale pomůže straně, to je věc druhá, protože výrazných osobností Piráti nemají na rozdávání,“ podotkl odborník.
Za logickou by považoval kandidaturu dlouhodobé Bartošovy soupeřky Markéty Gregorové. „Na ni by charakteristika alternativního lídra pasovala nejlépe. Četl jsem však její vyjádření a příliš se jí do toho nechce. Naopak se hlásí ti, kteří své mandáty ztratili. Ať už Marcel Kolaja v Evropském parlamentu či dosavadní plzeňský hejtman Rudolf Špoták, který výrazně oslabil v Plzeňském kraji. To rozhodování bude velmi těžké,“ uvedl Jelínek.
Zároveň komentoval vyjádření ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), který v rozhovoru pro web Novinky řekl, že „se strana musí zbavit ,komoušů' a ,ultralevičáků’ a vypnout pirátské fórum“. Podle Jelínka nebylo toto vyjádření šťastné. „Mám pocit, že to vyvolá další rozepře uvnitř Pirátské strany. Jestli se potom podaří najít výrazného nového předsedu nebo předsedkyni, který nebude stranu štěpit, to tedy opravdu nevím,“ podotkl Jelínek.
Odchod Bartoše vládu neohrozí
Ani politolog Josef Mlejnek nevidí mezi Piráty moc osobností s potenciálem oslovit širší spektrum voličů. „Jejich další setrvání ve vládě bude pochopitelně hodně záviset na tom, jaké bude nové vedení, jaké si stanoví priority,“ uvedl Mlejnek pro ČTK. Podle politologa Lubomíra Kopečka však Piráti nikdy nebyli stranou, která by stála v první řadě na lídrovi jako třeba ANO nebo SPD. „Bartoš měl ve straně velkou reputaci a byl populární, nicméně jeho výměna není pro budoucnost Pirátů nijak fatální,“ řekl pro ČTK.
Podle něj jsou výsledky voleb nepochybně podnětem k zamyšlení. „Výsledky nejsou nijak překvapivé. Bylo jasné, že úspěšné tažení ANO volební sezónou bude pokračovat i v krajských volbách. Jenom nás možná trochu zaskočila síla toho vítězství,“ sdělil. Právě ANO v čele s Andrejem Babišem se stalo vítězem krajských voleb co do počtu zastupitelů, získalo jich 292 a vyhrálo v deseti ze 13 krajů.
„Myslím si, že by to měla vládní koalice vnímat jako velmi varovný vzkaz. Zvlášť když se ukazuje, že přinejmenším jedna z pěti koaličních stran je v současnosti velmi oslabená. K tomu si připočtěme nízké volební preference lidovců a TOP 09. V takové situaci by měla vládní koalice velmi pečlivě uvažovat o dalších krocích a svou pozici před voliči ještě nezhoršovat,“ dodal Jelínek.