Digitalizace stavebního řízení v Česku stojí na místě. Proces by zkrátil povolování staveb a ušetřil lidem miliardy
Zavádění digitalizace stavebního řízení v České republice není dostačující a bez rychlejšího stavebního řízení přicházejí stavební firmy, investoři i drobní stavebníci každý rok o více než sedm miliard korun. Digitalizace by přitom mohla zkrátit proces povolování staveb z průměrných 5,4 roku na 1,25 roku. Vyplývá to ze studie společnosti Datarun. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se digitalizací zabývá od roku 2011 a v současné době ho má na starosti místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
„Ani po letech vývoj systémů, které by primárně měly ulehčit život stavebníkům, ještě ani nezačal. Po změně vlády byly léta připravované zakázky na informační systémy z ryze politických důvodů zastaveny a nahrazeny jinou. Ani tu ale stát není schopen kvůli vlastním chybám vysoutěžit a dotáhnout k realizaci,“ řekl spoluzakladatel společnosti Datarun Michal Půr.
Stát podle studie Datarun není schopen zrealizovat zakázky na informační systémy v čele s Portálem stavebníka a miliardu, kterou na to měl od Evropské unie k dispozici, nakonec nezužitkuje. S tím ale MMR nesouhlasí.
Proces brzdí stížnost
Ministerstvo zrušilo tendr na informační systém pro digitalizaci stavebního řízení (DSŘ) z roku 2021 a s odhadovanou realizací za 1,9 miliardy korun a zmíněnou miliardu přerozdělilo mezi kraje. Následně vytvořilo na systém novou soutěž a na začátku června zvolilo nového dodavatele, který DSŘ má zrealizovat o přibližně 1,2 miliardy levněji, než jaká byla nabídka z roku 2021.
„Je třeba připomenout, že novelu nového stavebního zákona prezident podepsal teprve letos v květnu. Přizpůsobit se jí musela i soutěž na dodavatele digitalizace stavebního řízení. Původní soutěže neodpovídaly potřebám novely a předpokládaly zbytečně vysokou cenu,“ sdělil ČTK mediální zástupce MMR Petr Waleczko.
Ministerstvo ale momentálně nemůže s novým dodavatelem uzavřít smlouvu kvůli námitkám společnosti System Servis. Ta se podle zjištění Hospodářských novin soutěže chtěla s dalšími partnery účastnit, ale odstoupila, protože zadané podmínky se jí zdály nestandardní a nepřiměřené. Následně proto podala stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který řízení zastavil.
Podle MMR by blokování nemělo oddálit uvedení DSŘ do provozu, plánované na 1. červenec příštího roku. Jeho provoz byl oddálen už dvakrát, úplně původně měl být systém funkční již letos v létě.
Průzkum: Většina stavebních firem je pesimistická
Stát není připravený na digitalizaci ani podle 94 procent stavebních firem, vyplývá z květnové analýzy společnosti CEEC Research. Čtyři pětiny dotázaných projektových společností si myslí, že nejvýznamnější jsou rizika spojená s technologickou či znalostní adaptabilitou úředníků stavebních úřadů. Dalšími významnými riziky spojenými s digitalizací stavebního řízení mohou být pasivní postoj samospráv na úrovni krajů, měst a obcí.
Přibližně polovina dotázaných považovala za riziko nedostatečnou metodickou standardizaci správy projektových dokumentací staveb ve formátu informačních modelů budov BIM a stejně tak polovina dotázaných považovala za riziko datovou integraci mezi registry, katastrem a dalšími systémy státní správy.
Datarun je think-tanková platforma založená novináři Vladimírem Piskáčkem a Michalem Půrem. Jde o projekt, jehož prostřednictvím se podle zakladatelů experti mohou vyjadřovat k nejrůznějším oblastem společenského života, a to formou newsletterů, podcastů a analýz. Piskáček dříve pracoval ve vydavatelství Economia, do kterého spadají Hospodářské noviny či týdeník Respekt, a je spoluzakladatelem předplatitelské platformy Gazetisto. Půr byl dříve šéfredaktorem serveru Info.cz, vlastněného Danielem Křetínským, a působí jako moderátor na CNN Prima News.