Do Evropy se chystá jev bestie z východu: Českou republiku může čekat velmi krutá zima
Tento rok bude zima v Evropě velice intenzivní. Prudké ochlazení, které bude způsobené arktickým vzduchem a které je nazýváno bestie z východu, přinese husté sněžení a krutý mráz. Objevit se může i v České republice, jak pro TN.cz vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.
Tento rok se nevyhneme kruté zimě, která zasáhne podle meteorologů celou Evropu. Jedná se o jev, kterému se říká bestie z východu (Beast from East), tato krutá zima je způsobena arktickým vzduchem a může udeřit i v Česku.
Silný tlakový rozdíl
Podle webu birminghammail, který citoval experta na počasí Jamese Maddena, by zima mohla přijít již v polovině listopadu a přinést sněžení, které by mohlo zůstat až do začátku příštího roku.
Madden uvedl, že existuje riziko, které během ledna a února roku 2024 opět vyšle do Evropy bestii, což bude mít prý velký vliv na celkové počasí, pokud jde o velké mrazy.
Podle meteoroložky Dagmar Honsové s končícím létem teplota i tlak v polárních oblastech klesají a vzniká silný globální tlakový rozdíl mezi polárními a subtropickými oblastmi, jak vysvětlila pro TN.cz Honsová. Na severní polokouli se totiž podle expertů začíná vyvíjet polární vír, který sahá až do naší stratosféry. To by mohlo být důvodem, proč se v zimě drasticky ochladí.
Zdali se k nám bestie z východu dostane, není stálé jasné, tuto možnost však meteorologové nevylučují.
Letošní září bylo nejteplejší v dějinách měření. Teploty vzrostly skokově, je to znepokojivé, říkají klimatologové. Reakce některých vědců na pozorovaný extrém jsou až nevěřícné. „Těžko se mi chápe, jak může jeden rok o tolik poskočit ve srovnání s předchozími roky,“ uvedl… https://t.co/nPvjW46gzR
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) October 5, 2023
Nejteplejší září
Pokud opravdu bestie z východu do Česka skutečně zavítá, zasáhne nás tak velký teplotní rozdíl, ještě toto září totiž podle ČHMÚ bylo nejteplejší od roku 1961. Jak v Česku, tak i v globálním měřítku. Někteří vědci tento měsíc brali za extrém, který je prý až neuvěřitelný. "Těžko se mi chápe, jak může jeden rok o tolik poskočit ve srovnání s předchozími lety,“ uvedl pracovník finského meteorologického ústavu Mika Rantanen podle ČHMÚ.