Dobytím Chersonu válka nekončí, za pár měsíců lze očekávat velký ruský útok, říká analytik
ROZHOVOR
Rusové vzdali boje o město Cherson a stahují se zpět, aby podle svých slov znovu zformovali obranu. Jaký vliv bude mít tento krok na vývoj války na Ukrajině? Šlo spíše o symbolickou stránku, nebo mělo město pro Rusko zásadní význam? Na otázky redakce eXtra.cz odpovídal Jiří Vojáček, vojenský publicista.
Podle informací z fronty se zdá, že Rusko začíná v konfliktu tahat za kratší konec provazu. Myslíte, že ještě můžeme očekávat intenzivnější boje, nebo je Rusko na vrcholu sil?
Bohužel ještě musíme očekávat další boje, v Rusku skončila částečná mobilizace a právě v těchto dnech na ni navazují pravidelné zimní odvody. Dohromady obě akce přivedou do ruské armády dalších zhruba 430 000 vojáků, kteří jsou zrychleně cvičeni a odesíláni na frontu. Obecně se dá z chování ruského velení očekávat, že ruská armáda v horizontu několika měsíců provede další generální útok, zřejmě na konci zimy, a to jak na Donbasu, tak v Chersonské oblasti na severu Krymu, tak ale také z Běloruska směrem na Kyjev, stejně jako v prvních dnech války.
Je pro Rusko ztráta Chersonu více symbolická, nebo mělo město skutečný vojenský strategický význam?
Pravdou je oboje. Cherson je jedno z největších měst, které Rusové během války dobyli. Kdyby ho ztratili, byla by to porážka srovnatelná s potopením křižníku Moskva. Město zároveň leží prakticky na Dněpru a je proto důležitým přechodem mezi Krymem a oblastmi jihozápadní Ukrajiny, kde leží Mykolajiv a zejména Oděsa. I toto byly strategické ruské cíle, ale tím, že se nedostali dál než za Cherson a teď o něj zřejmě přijdou, se Rusové patrně budou muset snahy na dobytí Oděsy vzdát, minimálně pro tuto chvíli.
Je možné, že se Rusko stáhne ze sporných území, čímž Ukrajina podmiňuje mírové rozhovory, nebo je toto podle vás vyloučené?
To je ryze politická otázka. Podle mě to vyloučené není, na druhou stranu prezident Putin do války investoval hodně osobního politického kapitálu a jakékoli ústupky ho mohou stát nejen funkci, ale také svobodu, nebo dokonce život. I prezident Zelenskyj je ve dvojím presu. Jednak na něj tlačí kyjevští "jestřábi", aby byl vůči Rusům tvrdší, jenže část obyvatelstva a Západ si přejí nějakou rozumnou dohodu, která válku ukončí.
Je vůbec možné ukončit válku s Vladimirem Putinem u moci?
Jisté je, že válka skončí jednáními, stejně jako všechny války, ovšem jestli u toho ještě bude Vladimir Putin, to je otázka. Dokáži si každopádně představit, že jádrem budoucí dohody, věcí, na které se obě strany vcelku bez problémů shodnou, je status Sevastopolu jako ruské vojenské základny i pro případ, že by byl Krym opět osvobozen ukrajinskou armádou. Šlo by tedy o jakýsi návrat k pořádkům před rokem 2014.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli