Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 Donald Trump

Dočasná agenturní práce v Německu: Důležité faktory

Dočasná agenturní práce v Německu: Důležité faktory
Zdroj: Pexels
Komerční prezentace

Agenturní zaměstnávání v Německu zaznamenalo v posledních letech výrazný vzestup a stalo se významnou součástí trhu práce. Zejména pro české brigádníky pracující v Německu se otevírají nové pracovní příležitosti, které však s sebou nesou i specifické výzvy. Tento článek se věnuje důležitým faktorům, které hrají pro české dočasné pracovníky v Německu zásadní roli. 

Aktuální vývoj v oblasti dočasné práce


Pracovní podmínky a sociální zabezpečení mají pro české dočasné pracovníky zaměstnané v Německu zásadní význam. Vzhledem k tomu, že uzavírají dočasné pracovní poměry v různých podnicích, mohou se jejich pracovní podmínky výrazně lišit od pracovních podmínek stálých zaměstnanců.

To vyvolává nejistotu ohledně pracovní doby, mzdy, jistoty zaměstnání a sociální ochrany.

Zákon o dočasném zaměstnávání (AÜG) tvoří základní právní základ pro dočasnou práci a upravuje vztahy mezi agenturami dočasného zaměstnávání, uživatelskými podniky a pracovníky. Upravuje faktory, jako je minimální mzda a maximální doba zaměstnávání dočasných agenturních pracovníků v podniku. 

Vývoj agenturního zaměstnávání v Německu se však vyznačoval neustálými změnami právního rámce s cílem odpovídajícím způsobem chránit práva a zájmy pracovníků a zajistit spravedlivé pracovní podmínky.

Každý, kdo chce vědět, jaká je aktuální situace v oblasti pracovních podmínek a práv, by se proto měl vždy denně informovat.

Zde jsou uvedeny pokyny, které v současné době platí:

1. Mzda pro dočasné pracovníky

Důležitou otázkou, která se týká českých dočasných agenturních zaměstnanců, je zákonem stanovená minimální mzda. Od zavedení minimální mzdy v roce 2015 mají nárok na spravedlivou odměnu také dočasní agenturní pracovníci. Tato minimální mzda slouží k tomu, aby se zabránilo nepřiměřeně nízkým mzdám a aby se zajistilo, že pracovníci budou náležitě odměňováni.

Výše minimální mzdy se může odchylovat od kolektivně dohodnuté úpravy a podléhá pravidelným úpravám s ohledem na hospodářský vývoj. Od října 2022 činí 12,43 €. V roce 2024 se má dokonce zvýšit na 13,50 €.

Dalším významným předpisem v oblasti odměňování je zásada rovného odměňování (Equal-Pay-Prinzip), která byla zavedena zákonem o regulaci dočasné práce a dohod o provedení práce v roce 2017.

Podle této zásady mají dočasní pracovníci nárok na stejný plat jako stálí pracovníci po 9 měsících zaměstnání ve stejné společnosti.

Tím se zlepšuje platová situace českých agenturních zaměstnanců a vyrovnávají se nerovnosti ve srovnání se stálými pracovníky. Stále však přetrvává problém, že se někteří zaměstnavatelé snaží záměrně omezit dobu přidělení agenturních zaměstnanců, aby obešli zásadu rovného odměňování.

V případě dočasných pracovníků se vyplatí hledat zaměstnavatele, kteří jsou ochotni tuto devítiměsíční lhůtu překročit.

2. Doba přidělení dočasných pracovníků

Obecně platí, že pronajímatel nesmí přeložit pracovníka ke stejnému pronajímateli na dobu delší než 18 po sobě jdoucích měsíců. Poté musí být dodržena čekací doba v délce tří měsíců a jednoho dne, než může být pracovník znovu zapůjčen téže společnosti.

Kromě toho platí stejné požadavky na pracovní dobu jako pro německé zaměstnance:

1. Počet hodin denně

Maximální délka pracovní doby v Německu je 8 hodin denně, ale za určitých podmínek může být prodloužena až na 10 hodin, pokud průměrná délka 8 hodin denně není překročena během 6 měsíců nebo 24 týdnů.

2. Přestávky

Pokud pracovní doba přesáhne šest hodin, má zaměstnanec nárok na přestávku v délce nejméně 30 minut. Tuto přestávku lze rovněž rozdělit na úseky po 15 minutách. Pokud pracovní doba přesáhne devět hodin, má pracovník nárok na přestávku v délce nejméně 45 minut.

3. Doba odpočinku

Zákonem stanovená doba odpočinku mezi dvěma pracovními směnami je zpravidla nejméně 11 hodin. Z tohoto pravidla však existují výjimky. Například ve stravovacích službách a v nemocnicích může být doba odpočinku zkrácena na 10 hodin za předpokladu, že jsou kompenzovány delší dobou odpočinku během čtyř týdnů.

4. Placené volno

Všichni zaměstnanci v Německu mají nárok na nejméně 20 dní placené dovolené ročně (při pětidenním pracovním týdnu), přičemž mnoho podniků nabízí více dní dovolené.

3. Sociální zabezpečení

Co se týče sociálního zabezpečení, čeští dočasní zaměstnanci jsou obvykle zahrnuti do systému sociálního zabezpečení uživatelské společnosti. 

Nájemce jako dočasný zaměstnavatel je prostřednictvím pracovní smlouvy ze zákona povinen zajistit bezpečné a zdravé pracovní podmínky. Dočasní zaměstnanci jsou proto obvykle pojištěni pro případ pracovních úrazů a ochrany zdraví stejně jako stálí zaměstnanci.

Závěr

Agenturní zaměstnávání v Německu zaznamenalo v posledních letech pozoruhodný rozvoj a nabízí českým dočasným pracovníkům nové pracovní příležitosti. Hlavní roli při zajišťování spravedlivého odměňování a ochrany před nepřiměřeně nízkou mzdou hrají právní předpisy, zejména zásada rovného odměňování a zákonná minimální mzda.

Pro české dočasné agenturní zaměstnance je zásadní, aby si byli plně vědomi svých práv a pracovních podmínek a aby sledovali aktuální vývoj v oblasti dočasné práce. Pro zajištění spravedlivých a udržitelných pracovních podmínek pro dočasné agenturní zaměstnance v Německu a pro vytvoření spravedlivého pracovního prostředí pro všechny zúčastněné strany je zásadní neustálá revize a úprava právního rámce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy