Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2025 Výměna manželek Studna (seriál)

Dojemný příběh lékaře z Pásma Gazy: Chlapečkovi bez ruky a nohy pomohl chodit

Fyzioterapeut Abed al Hamid Qaradaya společně se svým týmem denně ošetří až sto pacientů.
Zdroj: Nour Alsaqqa / Lékaři bez hranic
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
lékaři

Devastující válka v Pásmu Gazy si vyžádala již desítky tisíc životů. Mnozí lidé utrpěli zranění, která jim navždy změnila život. I o takové pacienty pečují zdravotníci organizace Lékaři bez hranic (MSF). Jedním z nich je také fyzioterapeut Abed al Hamid Qaradaya. Ten ve svém pohnutém svědectví pro redakci eXtra.cz například vylíčil, jak se jeho tým denně potýká s nedostatkem zdravotnického materiálu. Některé pomůcky proto začali vyrábět takříkajíc na koleni. 

Abed al Hamid Qaradaya poskytuje denně na jihu Gazy společně se svým týmem rehabilitační služby více než 100 pacientům. Zranění, se kterými se setkává, jsou obtížně léčitelná. Jsou to například dvojí amputace či některé typy zlomenin, které postihují více částí těla. Rehabilitační služby jsou ovšem velmi nákladné a vyžadují mnoho prostoru a pomůcek. Kvůli izraelské blokádě byl ovšem tohoto materiálu velký nedostatek.

Neutichající boje navíc způsobily, že Qaradaya musel se svým týmem několikrát měnit lokaci. Nyní tak místo vybaveného fyzioterapeutického centra v pracuje ve stanu.

„Potýkali jsme se například s nedostatkem berlí. Naši pacienti nemohli chodit a my řešili dilema. Nevěděli jsme, co máme dělat. Napadla nás proto myšlenka, že bychom mohli navrhnout berle se standardními rozměry. Začaly jsme je tedy vyrábět z místně dostupných materiálů, jako je dřevo nebo kov,“ uvedl v rozhovoru pro eXtra.cz.

Se svými kolegy v rychlosti nakreslili model berlí s konkrétními rozměry a poslali ho několika místním truhlářstvím, která ještě měla dřevo. „S pacienty jsme vyzkoušeli několik prototypů a upravovali je, dokud jsme nepřišli s konečným tvarem,“ popsal Qaradaya svůj úspěšný experiment. Během války prý navrhli více než 500 berlí a rozdali je pacientům. O svůj úspěch se podělil i s dalšími tamními zdravotníky.

Chlapci pomohly speciální berle

Qaradaya v rozhovoru vzpomněl na dojemný příběh mladého chlapce, kterého jeho berle doslova vrátily zpět k životu. Mladý hoch totiž v důsledku války přišel o pravou nohu a levou ruku, dlouhou dobu byl upoután na invalidní vozík. „Neměli jsme pro něj vhodný invalidní vozík, a tak jsme se místo toho rozhodli, že pro něj navrhneme speciální berle,“ vylíčil fyzioterapeut.

Aby mohl chlapec opět chodit, přivázali mu berle k ruce pomocí jednoduchých věcí, které měli k dispozici, a to igelit, provazy či lepicí páska. „S touto oporou byl schopen znovu chodit. Bylo to, jako by se vrátil k životu. Vzpomínám si na jeho slzy. Byl to mimořádný den pro něj a jeho rodinu,“ popsal Qaradaya.

S kritickým nedostatkem se Lékaři bez hranic potýkali také u kompresních obleků, které slouží pro pacienty, kteří utrpěli popáleniny. „Pokud se popálené tkáně neošetří kompresí, začnou se svrašťovat, což může způsobit těžké deformace kloubů. Protože jsme nebyli schopni tyto specifické kusy oděvů získat v dostatečném množství, rozhodli jsme se, že najmeme krejčího a poskytneme mu šicí stroj. Od začátku války jsme popáleným pacientům poskytli více než 400 kompresních obleků,“ pokračoval Qaradaya.

Strach a nejistota

Nyní v Pásmu Gazy platí příměří. Velké jistoty to Qaradayovi ale nepřidává. „Když bylo oznámeno příměří, přepadly mě různé pocity. Cítím strach z nejistoty a z toho, jaká bude budoucnost,“ řekl s tím, že už teď ví, že někteří jeho pacienti budou trpět ještě několik let.

„Nikdy jsem si nedokázal představit, jak důležitá bude moje role zdravotníka v této válce. Každý náš krok měl význam. Velká část práce, kterou jsme vykonali, byla našimi pacienty vnímána jako zázrak,“ dodal Qaradaya.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy